2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Devremülk Nedir? – Emlak Sözlüğü

8 Ağustos 2017

KKTC’de çok fazla karşımıza çıkmasa da bir çok ülkede, yazlıktan tasarruf etmek için kullanılan devremülk kavramına yakından bakalım.Anlamı;

Devremülk, genellikle dinlenmek için kullanılan, çok daireli bir yapıda, çok kişiyle ortaklaşa satın alınan, ortaklarca dönem dönem ve ya yalnızca belli dönem ve gün sayısınca kullanılabilen daire.

“Devremülk” terimi 1960’ların başında İngiltere’de II . Dünya Savaşı’ndan sonra popüler hale gelen bir tatil sisteminde genişledi

Tapusuna sahip olduğunuz için, hakkınızı satma, devretme ve miras bırakma haklarınız da var, hatta kiraya bile verebilirsiniz.

Devremülk Nasıl Kullanılır?

Yaygın olan kullanım çeşitlerinden yola çıkacak olursak;

Sabit haftalı devremülk

En yaygın kullanım şekli sabit bir haftadır. Eğer bir haftalık bir anlaşmanız varsa, sadece o haftayı her yıl kullanabilirsiniz.

Değişken haftalı devremülk

Çok yaygın kullanılmaz çünkü, çocukların okulları, tatil için izin günleriniz vs. derken seçilen hafta size uymayabilir.

Esnek haftalı devremülk

Bu ise, değişken haftalı devremülke göre, daha az sahipli bir devremülk türü olacağı için haftalar konusunda daha esnek davranılır ve tatil için daha kolay ayarlamalar yapabilirsiniz.

Devremülk neye göre seçilir?

Tatil beldesinin popülerliği
Evin büyüklüğü
Kalacağımız gece sayısı
Tatil sezonun cazibesi
Ucuz tatil olanağı

Devremülk alırken nelere dikkat etmek gerekir?

1-Yönetim planını okumadan devremülk almayın.
2-Bir yıl içindeki devrelerin tamamı tapu sicilinde gösterilmelidir.
3-Devremülklerde arsa üzerinde kat irtifakı tesis edilmeden ve yapı ruhsatı alınmadan ön ödemeli devre mülk sözleşmesinin yapılamayacağını belirtelim ve ön ödemeli satış devir ve teslim süresinin sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren 36 ayı geçemez bu bilinmelidir.
4-Devre mülk hakkı, satış vaadi şeklinde yapılıyorsa mutlaka noterde düzenleme şeklinde gerçekleştirilmeli.
5-Tüketicinin yapmış olduğu işlemler nedeniyle kıymetli evrak niteliğinde sadece nama yazılı ve her bir taksit ödemesi için ayrı ayrı olacak şekilde senet düzenlenebilir. Bu duruma aykırı olarak düzenlenen senetler tüketici yönünden geçersizdir.
6-Sözleşme tarihini geriye doğru atılmış ve sanki bu sözleşme daha evvel yapılmış bir sözleşme gibi gösterilerek, güya sizi o tarihteki promosyon veya indirimlerden, yararlandıracaklarını söyleyebilirler. Kesinlikle kabul etmeyin.


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır