2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Deprem Öncesi Yapılması Gerekenler

16 Şubat 2023

Olası bir depreme karşı alınacak bazı önlemler hayat kurtarabiliyor.
Detaylar Kıbrıs Emlak Merkezi’nde.Deprem öncesi yapılması gerekenler konusunda önlemler alarak depreme karşı her an hazırlıklı olmakta fayda var.

Deprem öncesi alınacak tedbirler sayesinde hem can kayıplarının hem de maddi kayıpların en aza indirilmesi ve hatta önüne geçilmesi mümkün olabilir.

 

 Eviniz depreme dayanıklı mı?

Tüm binaların kolonlarının ve duvarlarının denetimden geçirilmesi, depreme dayanıklı olup olmadıklarının incelenmesi, olası bir depremde yıkılabilecek binaların tespit edilmesi ve gerekli önlemlerin alınması deprem öncesi yapılması gerekenlerin en başında geliyor.

 

Zemin kontrolü

Depremde binaların zarar görüp görmeyeceğini belirleyen unsurlardan biri de zemin dayanıklılığıdır. Yaşadığınız binanın zeminini yetkili kuruluşlara kontrol ettirerek binanın güvenli olup olmadığını öğrenebilir ve olası bir yıkılma tehlikesine karşı tedbirli olabilirsiniz.

 

 Kolon ve duvarlar güçlendirilmeli

Bazı binalar, genel hatlarıyla depreme karşı dayanıklı bulunsa da kolonlarda ve duvarlarda tespit edilen zayıflıklar, yıkılma riskini artırıyor. Böyle bir binada oturuyorsanız, kolon ve duvar bölümlerini güçlendirecek işlemleri tercih edebilir ve binanın dayanıklılık seviyesini artırabilirsiniz.

 

Eşyalar duvara sabitlenmeli

Deprem anında yaşanan yaralanmaların ve can kayıplarının önemli bir bölümü, sabitlenmemiş eşyaların devrilmesinden kaynaklanıyor. Elbise dolabı, televizyon ünitesi, beyaz eşyalar gibi büyük ebattaki eşyalarınızı duvarlara sabitleyerek devrilmelerini önleyebilir ve olası bir depremde güvenliğinizi artırabilirsiniz.

 

Yaşam üçgeni oluşturulmalı

Depremde binalar yıkılsa bile, yaşam üçgeni oluşturan depremzedelerin hayatta kalma şansı son derece yüksek olabiliyor. Bu sebeple evinizde oluşturabileceğin yaşam üçgeni alanlarını belirlemeniz ve depremden en az hasarla çıkabilmeniz açısından önemli.

 

Tatbikat yapın

Deprem, aniden olan ve etkisiyle insanlara panik yaşatan doğal afetlerden biri. Bu yüzden deprem anında yapılması gereken işlemlerin önceden çalışılması, panikle yapılacak hataları azaltıyor. Aile üyeleri düzenli aralıklarla deprem tatbikatı yapabilir, depremde atılması gereken adımları çalışarak depreme hazırlanmalısınız.

 

Deprem çantası hazırlanmalı

Deprem çantası, depreme karşı alınması gereken en önemli tedbirler arasında bulunuyor. Enkaz altında kalınması durumunda yararlanılabilecek deprem çantası 72 saat boyunca yetecek yiyecek, içecek, ilkyardım malzemesi, ilaç ve iletişim gereci depolayabilir, deprem çantasını oluşturacağınız yaşam üçgeninde saklayabilirsiniz.

6 ayda bir deprem çantasında bozulabilecek malzemeleri değiştirmelisiniz.

 

Çocuklar depreme karşı bilinçlendirilmeli

Depremler, gece saatlerinde herkes uyurken ya da çocuklar evde yalnızken gerçekleşebilir. Bu nedenle çocuklara deprem anında yapmaları gereken her şeyi detaylı bir şekilde öğretmek, depreme yalnız yakalanan çocukların güvenliği açısından çok önemli.

 

Yangın söndürme sistemi önemli

Depremler, elektrik tesisatlarına zarar vererek binalarda yangınlara yol açabilir. Bu nedenle evinizde herkesin ulaşabileceği bir yangın söndürme sistemi kurdurarak olası felaketlerin önüne geçebilirsiniz.

 

Alarm sistemleri kurun

Gece saatlerinde oluşan depremler, acil işlemlerin gecikmesine yol açabiliyor. Evinize depreme karşı duyarlı bir alarm sistemi kurabilir ve herkesin depremden en kısa sürede haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

 

Merdiven ve saksılara dikkat

Deprem esnasında panik nedeniyle de yaralanmalar olabiliyor. Bu sebeple deprem nedeniyle binadan ayrılırken soğukkanlı olmakta yarar var.

Özellikle apartmanlarda dekorasyon amacıyla merdivene konulan eşyalar boşaltılmalı. Aslında bir nevi kaçış anında kazalara yol açmamak için alan yaratılması gerekiyor.

Balkona asılan saksılar da tehlikeye neden olabilir. Sarsıntı sonrası panik halinde sokağa çıktığınızı ve başınıza saksı düştüğünü düşünün.

Bu tip yaralanmaları önlemek için de küçük ama hayati risk taşıyan ayrıntılara dikkat edilmeli.

 

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


Etiketler: En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır