2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Daha Az Ödeyerek Ev Sahibi Olmak Nasıl Mümkün?

16 Ağustos 2016

Peki konut sahibi olmanın başka bir yolu yok mudur ? Tek bir konut sahibi olabilmek için bile en az 10 yılımızı ipotek etmek zorunda mıyız ? İşte detaylar…Markalı projelerinin konut pazarına hakim olmaya başladığı son 10 veya 15 yıllık süreç içinde bir çok vatandaşımız ilk defa konut alırken, bir çok vatandaşımız da yatırım amaçlı konut edindiğini gerek Türkiye istatistik kurumu verilerinden gerek diğer konut derneklerinin yaptırdığı çalışmalardan teyit edebiliyoruz

Bu süreç içinde edinilen konutların büyük bir kısmı ilk defa satışa çıkmış ve müteahhit firma aracılığı ile yapılmış konutların el değiştirmesi sureti ile gerçekleşmiştir.
Bildiğiniz üzere konut satan firmalar, konut satış fiyatlarını belirlerken aşağıdaki kalemleri göz önüne alarak fiyat oluşturmaktadırlar.
• Arsa Payı veya Arsa Maliyeti
• İnşaat Maliyeti
• Genel Gider ( Reklam, pazarlama, idari personel, kira v.b.)
• Müteahhit karı
Ayrıca bu maliyetlere ek olarak konut alan kişi tapu harcı ve kredi kullanmış ise kredi faizi de ödemek durumunda kalmaktadır. Sonuç olarak bir konut sahibi olmak isteyen vatandaşın zaman zaman gerçek maliyetin iki veya üç katı maliyetlere katlanıldığı gözlemlenmektedir. ( Kaynak : 2016 Yılı Yapı yaklaşık birim maliyetleri )
Peki konut sahibi olmanın başka bir yolu yok mudur ? Tek bir konut sahibi olabilmek için bile en az 10 yılımızı ipotek etmek zorunda mıyız ?
Aslında hayır, gözümüzün önünde olan ve bir çok insanı çok daha az ödeyerek konut sahibi yapan bir yöntem mevcut.
Ancak bu yöntem bir çok insanı daha az ödeyerek konut sahibi yapmış olsa da art niyetli kişiler tarafından suistimal edilmesi nedeni ile toplumda negatif bir algı oluşmasına neden olmuş ve dünyadaki durumunun tam tersine toplumda hak ettiği değere ulaşamamıştır.
Evet Tahmin ettiniz. Bu yöntem bütün dünyada gelir adaletsizliğine çözüm sağlayan bir işletme modeli olan kooperatiflerdir.
Örnek olarak finansal kooperatifler, günlük 2 Dolarlık yoksulluk sınırının altında yasayan 78 milyon insana ulasan en genis mikro finansal destek saglayıcılarıdır. Küçük balıkların büyük balıklara yem olmasına engel olmak için kooperatifler dünyada en çok faydanılan işletme modelidir.
Birlesmis Milletler’in çalışmasına göre dünya genelinde 750.000’den fazla kooperatif bulunmaktadır ve bir milyardan fazla kisi bu kooperatiflere ortaktır. Istihdam açısından ise kooperatiflerin dünya çapında 100 milyondan fazla kisiye is imkânı sagladıgı tahmin edilmektedir. Mesela Migrosun isviçrede kooperatif olarak kurulduğunu çoğumuz bilmeyiz bile.
Peki Yapı kooperatifleri aracılığı ile Türkiye şartlarında nasıl daha az ödeyerek konut sahibi olabilirsiniz ?
Aslında çok kolay, sadece güvenebileceğiniz bir topluluk ile bir konut yapı kooperatifi kurarak ve kanunda sayılı vergisel avantajları kullanarak müteahhit karı ödemeden hem de % 17 kdv avantajı ile konut sahibi olmak neredeyse yarı maliyete mümkün. Ek olarak da tapu harcı avantajı cabası. Geçmiş yıllarda yaşanan finansal sıkıntılar nedeni ile uzun yıllar bitmeyen kooperatiflere de mahkum olmak zorunda değilsiniz. Çünkü artık bankalar kooperatiflere inşaat ve arsa kredisi de veriyor. Bu model yeni nesil kooperatifçilik olarak da isimlendiriliyor. Hatta yazlık bölgelerde çelik konstrüksiyon sitelerin hızla artmaya başlaması kışın başlanan inşaatların yaza bitmesi ve konutunuzda otururken ödemelerin yapılması artık çok fazla rastladığımız gelişmeler.
Evren Özmen


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır