2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Çatalköy’deki villalar otel gölgesinde mi kalacak?

30 Haziran 2015

Çatalköy’e bağlı Dildamak Sokak paralelinde bulunan 43 dönüme yakın vakıf arazisinin ihaleye çıkması ve arazinin ‘turizmi teşvik amaçlı’ dört kat imar izni bulunması, otel yapılabileceği …Çatalköy’e bağlı Dildamak Sokak paralelinde bulunan 43 dönüme yakın vakıf arazisinin ihaleye çıkması ve arazinin ‘turizmi teşvik amaçlı’ dört kat imar izni bulunması, otel yapılabileceği söylentilerini beraberinde getirdi.
Konuya ilişkin endişe içerisinde olduklarını dile getiren bölge sakinleri, bölgede birçok lüks villa bulunduğunu ve böylesi büyük projelerin hem konutlara hem de çevreye zarar vereceğinin altını çizdi.
Bölge sakinleri bu duruma isyan ederek “Bölgemizde 3 milyon STG’ye satılmayı bekleyen çok lüks villalar var, çok güzel manzaralı arazilerimiz var, bu söylentinin yayılması bile bölgedeki mal sahiplerinin yatırımını durdurmasına yetti. Villalarının inşaatını yarım bırakan, durduran insanlar oldu. Biz yüz binlerce sterlin para atıp villa yapalım, gelsin önümüze bir otel dikilsin, bütün manzaramız ve doğallığımız bozulsun, böyle yasa mı olur?”
Bölge sakinleri, bu durumun şahsi sıkıntılarından kaynaklı olmadığını dile getirip bu araziye otel izni verilmesinin doğru olmadığını kaydetti. Vatandaşlar, bölgedeki inşaat izninin en fazla iki katlı olduğunu dile getirirken, Şehir PlanlamaDairesi, bu iznin turizm sektörü için dört kat olduğunun altını çizdi. Araziye yakın bazı vatandaşlar bölgenin turistik bir bölge olmasının yanında, burada aynı zamanda doğal yaşamın hayat bulduğunu da dile getirdi.
“Hem doğaya, hem de çevredeki evlere zarar verilecek. Burada birçok lüks villa var ve büyük bir oteli bu villaların önüne dikilmesi felaket olur” diyen bölge sakinleri, bu tarz çalışmaların çoğu zaman gizlice oldu bittiye getirildiğine dikkat çekerek imza kampanyası başlatmayı düşündüklerini ifade etti.
HULUSİOĞLU, “ÜLKE YASALARI BUNU GEREKTİRİYORSA YAPACAK BİR ŞEY YOK.”
Konuya ilişkin Şehir Planlama Dairesi memurlarından bilgi aldıklarını dile getiren Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu ise, arazinin Vakıflar İdaresi’nde olduğunu ve açık artırma ile ihaleye çıktığını, bu bağlamda da sadece ön planlama onayı alığını dile getirdi. Hulusioğlu, “İki kattan fazla yapılamaz diye bir bilgi yoktur, otellere verilen izin dört kattır. Bölgemizde bu imar izni konutlara iki kat olup, turistik tesislerde ise bu izin dört kattır. İhaleye katılacak olanlar da şehir planlamadan fikir alır, bilgi alır ve ihaleye katılır. Bu izinler ise Şehir Planlama tarafından verilir. Vatandaşın bireysel olarak rahatsızlığı olabilir fakat ülke yasaları bunu gerektiriyorsa yapacak bir şey yok” dedi.
Yapılan yatırımlardan her zaman birileri mağdur olabileceğini söyleyen Hulusioğlu, şu anda bölgede böyle bir çalışma olmadığını kaydetti ve Şehir Planlama memurlarından aldığı bilgiler doğrultusunda bölgenin ihaleye çıkıldığını ve yatırımcıların bölgeye dair sadece fikir aldığının altını çizdi.
ŞEHİR PLANLAMA: “TURİZME TEŞVİK AMAÇLI DÖRT KAT İZNİ VERİLİYOR”
Şehir Planlama Dairesi’nden alınan bilgide ise verilen bu belgenin sadece ‘ön onay’ olduğu bilgisi aktarıldı. Daireden yapılan açıklamada “Bu herhangi bir onay değildir, sadece alan ile ilgili bir ön bilgidir, imarını kat iznini açıklıyor. Bu bölgeye herhangi bir başvuru yoktur, sadece bilgi almak için başvuruldu ve bilgi verdik.” ifadeleri kullanıldı.
Bu bölgenin Girne 2. Bölge Emirnamesi Kapsamında ‘Sarı Bölgede’ yer aldığını ifade eden Şehir Planlama Dairesi, bölgenin imara açık olduğunu kaydetti. Sadece konutlarda iki kat imar izni verildiğinin altını çizen Şehir Planlama Dairesi, Girne 2. Bölge Emirnamesi Kapsamında ‘Sarı Bölgede’ turizme teşvik amaçlı dört kat izni verildiğini belirtti. Daire, Karşıyaka bölgesinden, Esentepe – Bahçeli bölgesine kadar turizme teşvik için dört kat izni verildiğini kaydetti.
www.www.kibrisemlakmerkezi.com


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır