2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Cahit Necipoğlu Direktörü Gökhan Necipoğlu Piyasadaki Belirsizliği Yorumladı

24 Kasım 2021

Türk Lirası’nın düşüş grafiği kripto para piyasalarını aratmıyor. Peki bu süreçte ticareti nasıl yönetmek gerekir? Kuzey Kıbrıs’ta banyo ve seramiğin öncü firmalarından Cahit Necipoğlu Direktörü Gökhan Necipoğlu konuğumuz…Eriyen Türk Lirası, zora giren ticaret…

Krizin merkezi Türkiye belki, fakat KKTC’deki etkisi çok daha büyük.

Çünkü hem bireysel, hem de ticari olarak dövizle borçlanma Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde serbest.

O yüzden TL’nin korkutan değer kaybı karşısında, zarar görenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Peki iş dünyasında neler oluyor?

Örneğin ofisimizde değişmesi gereken basit bir su motorunun bile dakikalar içinde fiyatının arttığını gördük. İnşaat sektörünün çözüm çözüm ortaklarında, malzeme tedarikçilerinde durum nasıl?

Konuğumuz Kuzey Kıbrıs’ta banyo ve seramiğin öncü firmalarınıdan Cahit Necipoğlu Direktörü Gökhan Necipoğlu…

Araya bir not girelim.

Gökhan Bey iyi bir Fenerbahçe taraftarı.

Hatta KKTC Fenerbahçeliler Derneği Başkanı.

Aslında Fenerbahçe’nin, TOKİ Arena’dan sonra Galatasaray’ın Nef Stadyumu açılışını da yaptığı maçı değerlendirmek isterdik, fakat para piyasalara buna pek fırsat vermiyor. Mesut Özil’in jeneriklik golünün önüne, Türk Lirası’nın kripto para piyasalarını aratmayan düşüş grafiği geçiyor.

O yüzden Fenerbahçe’nin tüm zorluklara rağmen elde ettiği bu başarıyı ve gidişatını başka bir güne bırakıp, konumuza dönüyoruz…

“En Büyük Zorluk Panik Hali”

Kurun seyri baş döndürüyor. Size yansıması nasıl? Bu dönemde karşılaşılan zorluklar neler?

Yaşanan en büyük zorluk panik hali. Ülkemizde emlak, yapı, araç gibi alımlarda faizi düşük olmasından dolayı genelde dövizin tercih edildiği bir gerçek. Fakat burada kredinin döviz cinsinden çok, kazancınız önemli. Eğer Türk Lirası kazanıyorsanız, böyle dönemlerde hassasiyet ve yıkıcı etki daha da artıyor.

Fakat kazancınız döviz ise krizden çok, fırsat bile doğabiliyor. Döviz kazananın alım gücü görüyoruz ki, günden güne artıyor.

O yüzden böyle belirsiz zamanlarda Türk Lirası ile çalışıyorsanız, ticarette veya son tüketici olarak dövizden ne kadar uzak durursanız o kadar iyidir.

Eskiden fiyatlar bir ay, iki ay geçerdi. Fakat şimdi o kadar değişken bir atmosfer mevcut ki, duyduğunuz her fiyat eskiyor ve eski fiyat dediğimizde de hangi eski fiyat diye bizi düşündürüyor. Bir önceki eski fiyattan mı bahsediyoruz, iki veya üç önceki fiyattan mı bahsediyoruz, net olamadığı zamanlar yaşıyoruz. Ayrıca mal tedarik sıkıntıları da başladı. Türkiye’deki tedarikçilerimize yurt dışından da böyle zamanlarda sipariş artıyor ve satın alımlarımızda aksamalar yaşayabiliyoruz.

“Kampanyaları Durdurmadık”

Geçici süre ticaretini durduran oldu, gelecek planlarını iptal edenler var. Siz bu süreci nasıl kontrol ediyorsunuz?

Eski ve yeni fiyat ortalamaları ile yeni fiyat belirlediğimiz Paçal Ücret denen bir yöntem kullanarak tedarik akışını sürdürme ve işimizi koruma halindeyiz. Elimizden geldiğince döviz bağlantılı alımlar yerine Türk Lirası’na odaklanıyoruz. Kampanyaları durdurmadık, maliyet olarak hesaplaması çok zorladı fakat yeni kampanya çalışmalarımızı da hayata geçirmekteyiz. Firmalardan alabildiğimiz fiyat ve temin garantisiyle alışverişlerimizi yönetiyoruz. Mevcut durumda firmalar size taahhüt etmediği bir durumu veya taahhüt limitlerini kısarak hareket ediyor. Biz burada iletişimi güçlendirerek büyük işlerimize devam ediyoruz. Perakendede ise son alıcıya fiyatlarımızın uzun vadeli geçerli olamayacağını belirtiyoruz.

“Tereddüt Zaman ve Para Kaybettirecektir”

Kıbrıs Emlak Merkezi okurlarına bir mesajınız var mı?

Çok hızlı karar alınsın ve hemen aksiyon alınsın. Fiyatlar yüksek denmesin, fiyatlar hızla değişiyor. İmkan varsa projeler işler tamamlansın. Görünen o ki bu gidişatın yakın zamanda duracağı yok. Tereddüt zaman ve para kaybettirecektir.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


Etiketler: , En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır