2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Bir Mücadelenin Sonucu Anneler Günü

12 Mayıs 2023

Sınırsız sevgileri, ödenmez fedakarlıkları.. Sadece onlara adanmış bir gün. Anneler Günü..
Anneler Günü’nün yaşanmış gerçek hikayesi Kıbrıs Emlak Merkezi’nde.Anneler Günü, annelerin sevgisi, fedakarlığı ve özverisi için kutlanan özel bir gün.

Bu günün tarihi aslında antik kökene kadar uzanır ancak modern çağın anneler günü dünyanın farklı bölgelerinde farklı günlerde kutlanıyor. Yaygın olarak mayıs ayının ikinci haftasında kutlanan ‘Anneler Günü’nün gerçek hikayesinden  bahsedeceğiz.

 

Anneler Günü’nün gerçek hikayesi Amerika Birleşik Devletleri’nde başlar.

Anna Jarvis, 1864 yılında 13 çocuklu bir annenin 10’uncu çocuğu olarak dünyaya gelir. Ancak ne yazık ki kardeşlerinden birçoğu ölür ve Anna, hayatta kalan 4 çocuktan biri olur.

1876 yılında öğretmen olan Ann Reeves Jarvis, 12 yaşındaki kızı Anna Jarvis’in de aralarında bulunduğu öğrencilerine bir sabah şöyle der “Umuyorum ki bir gün birileri insanlığa yaptığı yardımlarından dolayı unutulmaz bir anneler gününde anılır”.

Anna’nın zihnine kazınan o gün, yıllar sonra Anneler Günü’ne de ilham olacaktı tabi.

1905 yılı mayıs ayının ikinci pazar gününde annesini kaybettiğinde ona ömrünce yeterli özenin gösterilmediğini düşünen Anna, 1907’de acısını dindirmek için arkadaşlarıyla birlikte mayıs ayının ikinci pazar günü, hayatta olan ya da olmayan tüm anneler için kutlama yapmaya başlar.

Bu kutlama bir gelenek haline gelir ve 1908’de ilk Anneler Günü, Anna’nın annesinin 20 yıl öğretmenlik yaptığı kilisede düzenlenen etkinlikte 407 çocuk ve annelerin katılımıyla kutlanır. Anna, katılımcılara annesinin en sevdiği çiçek olan beyaz karanfil dağıtır.

Bu kutlama Temsilciler Meclisi tarafından kabul görmeyince, Anna bugünün resmiyet kazanması için bir dava açar ve bu davanın sonunda bugün Anneler Günü olarak resmiyet kazanır. Dönemin ABD Başkanı Woodrow Wilson da 1914’te bugünü resmi ‘Anneler Günü’ olarak ilan eder.

Anna Jarvis, geçen zaman içerisinde Anneler Günü’nün ticari amaçlara alet edilmesinden rahatsız olur ve bununla savaşmak için tüm aile servetini harcar.

Tüm servetini bu ticarete dönüşmüş günü ortadan kaldırmak için harcayan Anna Jarvis, 1948 yılında beş parasız ve tek başına bir sanatoryumda hayata gözlerini yumar…

 

Bir mücadele öyküsü olan Anneler Günü kutlu olsun!

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


Etiketler: En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır