2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Bir emlak danışmanının saat çevresindeki yolculuğu

1 Ağustos 2016

Danışman yaşamınızı saat etrafında yaptığınız bir yolculuk gibi hayal edin. Bir dönem en tepedeyken bir dönem en aşağıda olabilirsiniz. Ancak zamanı yakalamayı öğrenir öğrenmez birkaç tane basit adımı takip ederek en zirve performansınızı yakalamanız mümkün.Danışman yaşamınızı saat etrafında yaptığınız bir yolculuk gibi hayal edin. Bir dönem en tepedeyken bir dönem en aşağıda olabilirsiniz. Ancak zamanı yakalamayı öğrenir öğrenmez birkaç tane basit adımı takip ederek en zirve performansınızı yakalamanız mümkün.
Eğer bir satış ekibi kurmaya çalışıyorsanız, ilk başta genç, mücadeleci ve bilgiye aç olmanın getirdiği bir tür sihir elde edersiniz. Ancak bu sihir yılların getirdiği tecrübelerle birlikte kendini farklı şekillerde göstermeye başlar. Ekibiniz daha tecrübeli olur, ancak ustalaşmış ve heyecanını kaybetmiştir ve en önemlisi tahammülünü kaybederek asabileşmiştir.
Peki, ekibinizin ilk günkü sihrini tekrar nasıl yakalayabilirsiniz?
Yolculuk Başlasın!
Bir emlak danışmanı olarak veya bir gayrimenkul firması olarak saatin ön yüzündeki 12 noktasının başlangıç noktanız olduğunu düşünün. Son derece heveslisiniz. Gözünüzü karartarak yeni bir girişime imza atmışsınız. Diğerlerinden gelen koçluğu ve desteği sürekli takip ediyorsunuz. Çünkü daha yenisiniz ve hiçbir şey bilmediğinizin farkındasınız.
Saatin ön yüzündeki 3 noktasına doğru geldiğinizde çok başarılı bir konumdasınız. Emlak ofisinizin yeni ekibine koçluk ediyorsunuz. Yolculuğunuz son derece eğlenceli ilerliyor ve bir sonraki aşamayı iple çekiyorsunuz. Sürekli bir gelişme içerisindesiniz. Ancak bu noktaya yaklaşırken aynı zamanda politikalar ve prosedürler eşliğinde iyi olan fikirlerinizde bazı katılaşmalar oluşuyor.
3 noktasından 6 noktasına ilerlemeye başladığınızda ise bir değişim yaşamaya başlıyorsunuz. Kendinizi ve ekibinizi geliştirmek için yeni yollar araştırmayı bırakıyorsunuz. Yani tamamen mevcut durumunuzu korumaya hedefleniyorsunuz.
Sonunda vardığınız nokta saatin ön yüzündeki en alt nokta oluyor. Böyle bir anda tutkunuz gitmiş olsa da başarılarınız ve deneyimleriniz arkanızda duruyor. Bu başarı ve deneyime rağmen geldiğiniz noktanın nasıl en mükemmel döneminiz olmadığını sorguluyorsunuz. Çünkü saatteki 6 noktasına ulaştığınızda kendinizin şişirilmiş sahte bir yüzünüzle karşılaşıyorsunuz.
6 noktası, aslında bir emlak danışmanının hayatındaki en dip noktayı gösterir. Halinizden memnun olma pozisyonunda ayağınızı gazdan çekmişsinizdir ve sonucunda ‘Ya başaramazsam?’ sorusuna takılıp kalmışsınızdır. Tam bu noktada ne yapacağınızı bilemez halde farklı yöntemlere başvurmaya başlarsınız. Firmayı satmak veya kapatmak gibi… Veya bulunduğunuz durumu anlayıp, yeniden enerji ve gayret kazanarak 12 noktasına dönebilmek için yapmanız gerekenin ne olduğunun farkına varabilirsiniz.
Eğer siz de kendinizi saatin ön yüzündeki en dip noktada, yani 6 noktasında bulduysanız, hala ilk baştaki heyecanlı ve istekli günlerinize dönebilme şansınız olduğunu unutmayın. Sizin için hazırladığımız aşağıdaki basit adımları dikkatle incelemenizi ve denemenizi öneriyoruz.
Yeniden Yükselişe Hazır Olun!
1. Egonuzu test edin
Hala yeni fikirlere açık olup olmadığınızı ve koçluk yardımı alıp alamayacağınızı irdelemeniz gerekiyor. Yeni şeyler öğrenmeyi, sektörü takip etmeyi bırakmamalısınız. En tepe noktaya geldim diyerek egonuzu tatmin etmek için olduğunuz yerde sayamazsınız. En dip nokta olan 6 noktasından tekrar yükselişe geçeceğiniz 9 noktasına ilerlerken büyük bir çalışma performansı göstermek zorundasınız. Ancak bu yorucu çalışma dönemi aynı zamanda sizin yeni bir başlangıç yapmanıza vesile olacaktır.
2. Sektördeki hedef konumunuzu belirleyin
Sektör içerisinde firmanızın hangi konumda bulunacağına dair kendinize bir hedef belirleyin ve bu hedefe ulaşmak için harcayacağınız zamanı hesaplayarak tahmini bir takvim çizelgesi oluşturun. Bu sizin tutkunuzu yeniden canlandıracaktır. Başlangıçtaki cansiperane sıçrayışlarınızı yakalamanız için size büyük bir güç verecektir. Hırsınızı kaybetmeyin.
3. Bir akıl hocası bulun
Deneyimlerinden yararlanabileceğiniz bir mentor bulmanız size takıldığınız noktalarda yoldaşlık etmesi bakımından çok önemlidir. Ayrıca size objektif bir şekilde ihtiyacınızın ne olduğunu söyleyebilecek bir koça ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Siz takımınıza koçluk ediyor olabilirsiniz, ancak sizin de yönetici olarak bir koça ihtiyacınız mutlaka olacaktır.
4. Aylık değerlendirmeler yapın
Koçunuz ve danışmanınız ile birlikte her ay gelişme sürecinizi değerlendirmeye çalışın. Artık gelişme çizgisi göstermeye başladınız ve bunu takip etmeniz sizin için çok önemli. Saatin ön yüzündeki 9 noktasına vardığınızda artık çok açık şekilde yukarı doğru hareket etmeye hazır olduğunuzu hissetmelisiniz.
5. Hedefinizden şaşıp şaşmadığınızı kontrol edin
Hedefinize ulaşmak için ilerleme çizgisini ve planınızı karşılaştırın. Yani en başta hedef koyarken nasıl hesap etmiştiniz ve şu an bu hesabın neresindesiniz? Bunu kavramak ve varsa eksiklerinizi görmek süreçte çok büyük bir etki yaratır. Kendinizi sorgulamanız gereken kilit noktaları işaretleyin. Daha sonra bu noktaları koçunuz ve danışmanınızla birlikte irdeleyin.
6. En başa dönün ve süreci yeniden başlatın
Son olarak başarı çizgisine ve hedefinize ulaştığınızda, asla ilk yaptığınız gibi gazdan ayağınızı çekmeyin ve kendinizi geliştirmeyi bırakmayın. Bu hedefinizi gerçekleştirdikten sonra, birinci adıma geri dönerek tekrar egonuzu test edin ve kendinize yeni bir hedef koyarak süreci baştan başlatın. Aksi takdirde iş yaşamınız boyunca sürekli inişli çıkışlı dalgalanmalar yaşayabilirsiniz. Daha kötüsü bir gün vazgeçme noktasına gelebilirsiniz.


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır