2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Batuhan Halim: Limasol GYO yeni projelerle geliyor!

10 Şubat 2016

Kıbrıs emlak sektöründe yatırım yapmayı düşünenler için yeni bir fırsat var. Limasol GYO, rotasını Gönyeli, Tuzla ve Alsancak’a çeviriyor. İşte Limasol GYO Direktörü Batuhan Halim’in Ekonomi Kıbrıs Prestige dergisindeki röportajı..EKONOMİ KIBRIS PRESTIGE – ÖZEL
KKTC’de yatırım ve yatırımcı için yeni bir sayfa açan, gayrimenkul sektörüne yeni bir ivme katan Limosol Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, 2016’da yeni projelerle adından söz ettirecek. Emtan Towers ile hızlı bir başlangıç yapan şirketin yeni yol haritasında neler var?
Limasol GYO Direktörü Batuhan Halim, Kıbrıs’ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige’in konuğuydu.
Halim 2016 projellerini anlattı, Limasol GYO’nun Lefkoşa ve Mağusa’ya uzanacağını paylaştı.
İşte Ekonomi Kıbrıs Prestige dergisinde yayınlanan röportajın bir kısmı..

LİMASOL GYO YENİ PROJELERLE GELİYOR

“Biz bir yatırım şirketiyiz, bize herkesin dahil olması proje bazında. Emtan Towers projesinin satışına Coldwell Banker Maximum ile başladık ve bitirmek üzereyiz. Diğer projelerimiz için emlak şirketlerine çağrı yapacağız. Diyeceğiz ki; ‘Emlak acenteleri, bu projeyle ilgili bizim beklentilerimiz şu, verdiğimiz hedef bu, sizin reklama koyacağınız oran bu, kazancınız da bu, var mısınız? Varsanız buyurun emlak acenteniz bize üye olsun.’ Üye olduktan sonra gruba gelmiş oluyor ve satmaya başlıyorsunuz.”

Müzakere masasının olumlu seyri ve hızlanan çözüm süreciyle birlikte, emlak sektörü de hareketlendi. Yabancı yatırımcı rotasını bir kez daha Kıbrıs’a çevirdi. Güney’e göre çok çok hesaplı olan Kuzey Kıbrıs gayrimenkullerinin satışında artış var.
Yabancı yatırımcı alıyor ama yerli yatırımcı için şartlar o kadar toz pembe değil. Son dönemde tansiyonu yükselen sterlin kuru, vatandaşın hesaplarını bozuyor. Kısa sürede borcunu tamamlama niyetiyle yola çıkanlar sekteye uğruyor. Ev alma planları yapanlar ise yarını göremedikleri için, hayallerini askıya alıyor.
Etkisi sadece yatırımcıya değil. İnşaatçılar da bu fırtınada sert darbeler alabiliyor. Bazı müteahhitler taahhüt ettiği zamanda projeyi teslim edemeyebiliyor, bazıları ise hiç başlamadan yok oluyor.
İşte tüm bunları alt alta sıraladığımızda, vatandaşın karşısına ödeme kolaylığı ve güven ihtiyacı çıkıyor. Kıbrıs emlak sektöründe ilk olma özelliği taşıyan Limasol Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı da bu amaçla yola çıktı. İhtiyaçlara cevap vermek, gayrimenkul sahibi olmayı hem güvence altına alıp, hem de şartları kolaylaştırmak için. Limasol GYO Direktörü Batuhan Halim, süreci böyle özetliyor..

Limasol GYO ile 180 ay vadeli konut kredisi

“Limasol GYO’nun dahil olduğu bir projede, konut satın alacak kişinin herhangi bir korkusu olmuyor. ‘İnşaat şirketi bu işi bitirir mi? Toprak sahibi bunun yasal işlemlerini yapabilir mi? Herhangi bir yerde bir tıkanıklık olur mu?’ gibi bir endişe taşımıyor.
Daha önce ne yaşanıyorsa emlak sektöründe, kötü niyetten ya da iş bilmemezlikten kaynaklanan, Limasol GYO yapısı ve profesyonel iş ortaklarıyla hepsini ortadan kaldırıyor. Biz inşaatımıza başladıktan çok kısa bir süre sonra tüm yasal işlemlerimizi eksiksiz tamamladığımız için, konut yatırımcısına ilk günden ‘buyurun tapunuz’ deyip, ödemeniz gereken taksitleri paylaşıyoruz ve teslim edeceğimiz günün taahhüdünü veriyoruz.
Bu sektörün henüz tam oluşmamasından dolayı kaynaklanan bazı sıkıntılarımız var şimdilik ama zaman içerisinde bunu da aşacağız.
Bir diğer avantaj ise ödeme kolaylığı. Gayrimenkullerde şu anda standart bir kredi modeli var. Banka gelir, taşınmazın üzerine bir ipotek koyar, karşı taraf da bu krediyi öder.. Şimdi biz bunu 5 -6 modele çektik. Parça parça da bunları sunuyoruz. Bir kere uzun vadeye yaydık krediyi. 15 yıldan önce ödemen gerekli değil. Karşılığı 180 ay demek.. Buradaki amaç, insanlara çeşitli ödeme alternatifleri, kolaylıklar sağlamak.
Şu anda üzerinde çalıştığımız bir seçenek daha var. Kirala, öde, sonra mal sahibi ol.. Bu da bir fonlama yöntemi, bunun üzerinde çalışıyoruz. Buna bağlı 4 modelimiz daha var. Her yeni projemizde ödeme kolaylığını halka sunmuş olacağız.
Detayları incelemek isteyenler www.limasoygyo.com adresinden çalışmalarımızı ve projelerimizi takip edebilir..

Limasol GYO’dan Lefkoşa ve Mağusa projesi

Emtan Towers ile iyi bir başlangıç yaptı Limasol GYO. Yeni projeler var mı sırada?
İlk bitirmiş olduğumuz proje Emtan Towers, Girne Doğanköy’de. Bu dairelerin yüzde 58’ini proje tamamlanmadan satmıştık, şimdi geriye kalanların da satışını noktalamak üzereyiz. Şimdi iki yeni proje üzerinde çalışıyoruz. Bir tanesi yine Girne Doğanköy’de. Bir de Lefkoşa’da var, onun yeri Gönyeli. Daha sonraki projelerimiz için de Mağusa-Tuzla ve Girne-Alsancak’a çevireceğiz rotamızı..

İnşaat firmaları için kapılar açık

Emtan Towers iyi bir örnekti. Peki diğer inşaat firmaları veya müteahhitler sizinle iş ortaklığı yapabilir mi? Nasıl işliyor süreç?
İnşaat firmaları bize gelebilirler. Benim şurada bir projem var diyorlar, soruyoruz projeniz nedir? Otel yapacağım? Ne kadar finansmanınız var? Toprak kimin, yer kimin, kime satacak, ne kadar alacaksınız? 3 kişi oturuyor karşınıza, sizden tüm verileri alıyor. Bir fizibilite hazırlıyor. Bu fizibilite ile size geri dönüş yapıyoruz. Eğer yasal, hukuksal ve finansal bir engel yoksa, şirket ve ortaklar için karlı olacağına kanaat getiriyorsak ve sizinle de ilgili herhangi bir yasal fiziksel, finansal engel yoksa, beraber oturuyoruz, iş yapıyoruz. Bunlara da ne diyoruz, tedarikçi..
Bir de yatırımcı tedarikçiler var. Hem inşaatı kendi yapmak istiyor, hem de aynı zamanda arazisi de var. Değerlendiriyoruz, uygun ise hep beraber yola koyuluyoruz. Her projenin kendi takımı var. Satış ekibi, inşaatı yapan ekip, denetleyen ekip, bunlarla ilgili planlama yapan bir ekip.

RÖPORTAJI E-DERGİ FORMATINDA OKUMAK İÇİN TIKLAYIN..

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır