2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Baştaşlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Baştaş’tan Esentepe Bölge Değerlendirmesi

13 Nisan 2023

Kuzey Kıbrıs İnşaat sektörünün köklü isimlerinden Baştaşlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Baştaş Kıbrıs Emlak Merkezi’ne konuk oldu.
Ahmet Baştaş, Esentepe bölgesi ile ilgili hızlıca yapılması gerekenler hakkında çağrıda bulundu.

Detaylar Kıbrıs Emlak Merkezi’nde.Kuzey Kıbrıs inşaat sektöründe 54 yıllık tecrübesi ile markalı konut projelerine imza atıyor Baştaşlar İnşaat.

Son dönemlerde popülaritesi oldukça artan, global yatırımcıların buluştuğu Esentepe bölgesine konsept projeler geliştiren Baştaşlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Baştaş ile çok özel bir röportaj gerçekleştirdik.

Esentepe bölgesinin gelişmesi için yapılması gerekenleri Ahmet Baştaş, Kıbrıs Emlak Merkezi’ne anlattı.

 

Son dönemde Esentepe çok popüler bir bölge ve yurt dışı yatırımcıları da bölgede aktif rol oynuyor. Bu yatırım sürecini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Baştaşlar İnşaat olarak biz 54 yıllık inşaat firmasıyız. Esentepe bölgesinin ilk müteahhitlerindeniz ve yıllardır bu bölgeye yatırım yapıyoruz. Bu yola çıktığımızdan beri bizim en büyük özelliğimiz kalitemiz.

 

“Son dönemde Esentepe çok ciddi bir ivme kazandı.”

Lefkoşa, Mağusa, İskele bölgesindeki müteahhitlerimiz de Türkiye’nin büyük müteahhitleri de bölgeye yatırım yapmaya başladı.

Burada dikkat etmemiz gereken bir konu var. Biz, Esentepe’nin İskele olmasını istemiyoruz. İskele olmasını istemiyoruz derken sahil şeridinde yapılan yatırımların, yürüyüş yollarının, sosyal faaliyetlerinin olmasını istiyoruz ancak o bölgedeki eksik alt yapıların burada olmasını istemiyoruz. Yani alt yapının tamamlanmadan bölgenin bu ölçekte büyümesi mantıklı değil. Tam anlamıyla alt yapısıyla, projeleriyle bölgenin gelişmesini istiyoruz.

Tabi bu Belediye’nin işidir ancak hep birlikte destek olmaya hazırız. Hükümetin de konuya bu aşamada dahil olması gerekiyor. Müteahhitler Birliği ve bölgede faaliyet gösteren inşaat firmaları da bu konuya odaklanmalı, hızlı çözüm için hep birlikte çalışmalıyız.

 

Esentepe bölgesinin gelişmesi için alt yapılar ne durumda peki? Hazırda çalışmalar var mı?

Bununla ilgili daha önceden Müteahhitler Birliği ile bir çalışmamız olmuştu. Bölgenin gelişmesi için hem biz hem de diğer konu ile alakalı birimler üzerine düşen görevi yerine getiriyor. Daha önce yapmış olduğumuz ve rafa kaldırılan projeleri teker teker hayata geçirmek için çalışmalar başlıyor.

Bölgede sektörün yapı denetimi yapılması gerekiyor acilen. Bölgenin alt yapı çalışmalarını hükümet ve belediyelerle birlikte hareket ederek hayata geçirmek gerekiyor. Tüm bunların da projeleri hazır ve bu konuda da çalışmalar başlayacak.

Yerel yönetimlerimizin de yapılması gereken alt yapı çalışmalarına öncülük etmesi gerekiyor. Bu konuda biz Baştaşlar olarak yerel yönetimlerle iş birliği içerisindeyiz şu an. Girişimlerimizi yaptık. Tetiklemeye çalışıyoruz bu konuları, Müteahhitler Birliği’nin bu konuda girişimleri var.

 

Bölgeyi bilen/bilmeyen hem yerel hem yabancı firmaların proje ürettiği bu bölgede orantısız büyüme ileride bir sorun oluşturur mu?

Bu konuyla ilgili Müteahhitler Birliği’nin bir projesi vardı. Sektörün kontrol altına alınmasıyla ilgili, o proje de tamamlandı ve rafa kaldırılmıştı ancak tekrar gündemde ve bu konuda hızlı bir çalışma başlayacak. Bizim projelerimiz hazır zaten Esentepe bölgesi için, icraata başlamak gerekiyor.

Esentepe bölgesinin alt yapısının çözümlenmesi gerekiyor. Esentepe bu konuda daha yolun başında. Ama 5 yıl içerisinde bu sorunlarla karşı karşıya kalacağız. Şu an yol sorunumuz var, internet sorunumuz var, arıtma sorunumuz var. Sosyal aktivite merkezleri yok. Yürüyüş alanları, sosyal buluşma alanları, halk ile gelen turistlerin buluşacağı İskele bölgesindeki gibi yerler yok. O yönden İskele Esentepe’den güçlü. Ancak alt yapısı tamam değil. Bizim Esentepe’de imarımız güçlü ama sosyal imkanlarımız kısıtlı. Bu konuda da çalışmalar yaptık. Bölgenin gelişmesi için elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız.

Sektörün kontrolü ile ilgili yaptığımız çalışmalar var. Sözleşmelerin Müteahhitler Birliği’nden geçmesi, projenin bütün onayların alınıp, satışa çıkması gibi, bir sürü kriterler getirmeye çalıştık. Bu konuyla ilgili Müteahhitler Birliği’ne üye olan müteahhit firmaların, projelerinin onaylı olması, proje finansmanının hazır olması, bütün izinlerinin alınmış olması gibi kriterlere çalıştık, bunu da hızlıca hayata geçirmek için çalışıyoruz.

O yüzden bu konuda bence sektörün iki türlü kontrol altına alınması gerekiyor. Yapı denetimi, müteahhitlerin projelerinin izinli ve finansının tamam olması dikkat edilmesi gereken önemli konular.

Bu sorunların bir an önce çözülmesi gerekiyor. Bölgeye Türkiye’den de birçok yeni firma geldi. Bölge şantiye alanı oldu. O yüzden hızlı tedbir alınması gerekiyor.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


Etiketler: , , En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır