2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Baştaşlar İnşaat şantiyesi GAÜ projesi için yeni karar.

4 Şubat 2016

Kıbrıs inşaat sektörü, yeni bir iş kazası haberiyle sarsıldı. Baştaşlar İnşaat tarafından yapılan Girne Amerikan Üniversitesi Hastanesi’nde yaşanan kaza için ilk tespitler yapıldı. Durdurma kararı çıktı. İşte detaylar..Kıbrıs inşaat sektörü, önüne geçilemeyen iş kazalarını ve can kayıplarını tartışıyor. İçişleri ve Çalışma Bakanlığı Girne’de meydana gelen ölümlü iş kazası hakkında açıklama yaptı. Bakanlık; “insan hayatı için tehlikeli durumlar tespit edildiğini” bu sebeple inşaatın faaliyetlerinin durdurulduğunu açıkladı.
Açıklamanın tam metni şöyle:
Baştaşlar İnşaat Şirketi Ltd.’in müteahhitliğini yapmakta olduğu Girne Karaoğlanoğlu bölgesinde inşaatı devam eden GAÜ hastane inşaatında 1 Şubat 2016 tarihinde meydana gelen iş kazasında, yüksekten düşme sonucu ülkemizde turist vizesi ile bulunan 26 yaşındaki TC uyruklu Abdulhakim Bayraktar isimli işçi hayatını kaybetmiştir. 2 Ocak 2016 tarihinde basında çıkan kaza haberini ihbar kabul eden Çalışma Dairesi Girne Bölge Amirliği, ilgili şantiyede iş kazası tahkikatı başlatmıştır. Çalışma Dairesi müfettişlerinin tahkikatta elde ettiği ilk bulgular; inşaatın karkas aşamasında olduğu ve yüksekten düşme tehlikelerine karşı ( düşmeyi önleyici sağlam korkuluklar) önlem alınmadığı yönündedir. Tahkikatta; inşaatın merdiven ayaklarında korkulukların bulunmadığı, döşeme şaft boşlukları ve asansör boşluklarının yeterli derecede kapatılmadığı, kullanılan iskelelerin yeterli sağlamlıkta olmadığı ve güvenli iskele sınıfına girmediği tespit edilmiştir.
Bununla birlikte Baştaşlar İnşaat Şirketi Ltd.’in işe başladığı esnada İş Sağlığı ve Güvenliği konularında yetkili iş sağlığı ve güvenliği danışmanlık hizmeti veren bir şirket ile çalışmaya başladığı; iş yerinde ilgili şirkete risk değerlendirme raporu hazırlatıldığı saptanmıştır.
İlgili inşaatta; işçilerin yaşamı için tehlike arz eden ve insan hayatı için tehlikeli durumlar tespit edildiğinden; İSG Yasası’nın 34(1) maddesi ve 1998 İş ( İnşaatlarda İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği) Tüzüğü’nün 72-(5).b maddesi çerçevesinde 2 Şubat 2016 tarihi itibariyle yapılan tüm faaliyetler Çalışma Dairesi tarafından durdurulmuştur.
Ayrıca inşaatta meydana gelen iş kazasında hayatını kaybeden Abdulhakim Bayraktar isimli işçinin çalışma izinsiz olarak çalıştırıldığı tespit edilerek ilgili işverene Yasanın öngördüğü ceza ve yaptırımlar uygulanacaktır. İş Kazası tahkikat raporu, Polis Genel Müdürlüğü Girne Adli Şubesi ile görüşülmesi ile Çalışma Dairesi Müdürlüğü tarafından iki iş günü içinde tamamlanacaktır. Tahkikatın tamamlanması neticesinde, İSG Yasası’nın 45(9). Maddesi gereğince ilgili işveren için yargı işlemi başlatılacaktır.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır