2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Barkod etiket çeşitleri ve tercihler..

13 Haziran 2016

Barkod etiketi kaç sınıfa ayrılıyor ve nasıl kullanılıyor? İşte Vellum, kuşe, floresan, silvermat, fastyre gibi çeşitleriyle doğru kuşe etiketi seçmenin püf noktaları..— Tanıtım Yazısı —
Barkod Etiket Çeşitleri ve Tercihler

Barkod etiketi, hemen hemen her sektörde kullanılan, günlük kullanımlarda da sıklıkla karşılaşılan ve işlemleri hızlandırıp kolaylaştıran bir etiket türüdür. Kağıt türlerine ve baskı yöntemlerine göre farklı sınıflarda değerlendirilmektedirler. Bununla birlikte yapışkan özellikleri de kalitelerini belirleyen diğer bir faktördür. Kullanım amacı, kullanım ortamı istenen kalite gibi farklı faktörler doğrultusunda hareket ederek en doğru etiketi seçmek önemli olacaktır. Termal yöntem kullanılarak ribon yardımı ile ya da Termal Transfer yöntemi ile ribonlu olarak basımı yapılabilmektedir. İki yöntem arasında tercih yapılırken etiketin kullanım ömrü, kullanılacağı ortam özellikleri gibi farklı faktörler dikkate alınmalıdır. Termal yöntemde ribon kullanılmamasının bir sonucu olarak baskı maliyeti düşük olmaktadır. Termal Yöntemde genellikle Eco Termal etiket ya da Lamine (Top) Termal etiket çeşitlerinden biri kullanılmaktadır. Eco Termal etiket raf ömrü kısa olan hızlı tüketim ürünlerin etiketlenmesi için ideal bir üründür. Ancak ısı, ışık, nem, yağ, alkol gibi dış etkilere karşı dayanım gösteremediğinden muhafaza koşullarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Lamine ya da diğer bir ismiyle Top Etiket yüzeyine laminasyon işlemi uygulandığından dış etkilere karşı dayanıklılık gösterebilmektedir. Ancak yine de dış etkenlere fazla maruz kalırsa onda da yırtılma, baskılarda bozulma ya da kendiliğinden kararma gibi istenmeyen durumlar gözlenebilmektedir.
Barkod etiketin basımı için Termal Transfer yöntemi tercih edilir ise ribon kullanımı dolayısı ile çok daha yüksek kaliteli ve dolayısıyla daha uzun ömürlü etiketler basılabilmektedir. Termal Transfer yöntemi ile basılabilecek etiketler arasında; Vellum, Kuşe, Floresan, Silvermat, Fastyre gibi pek çok farklı alanda kullanılan etiketler basılabilmektedir. Bu etiketeler arasında Silvermat en uzun ömürlü olandır. Vellum, Kuşe etiketler görece daha kısa ömürlü iken Floresan ayırt edilmek istenen ürünlerde kullanılır. Fastyre ise kuvvetli yapışkanı ile zorlu yüzeylerde tercih edilir.


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır