2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Balkon Nedir?

23 Ekim 2023

Balkon ne demek? Balkon özellikleri neler? Balkonla ilgili merak ettikleriniz Kıbrıs Emlak Merkezi’nde…Balkon kelimesinin kökeni nedir?

Fransızca balcon “bir kirişle taşınan ev çıkması, cumba” sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yüksek Almanca balko “mertek, kütük, taşıyıcı ağaç” sözcüğünden alıntıdır.

Balkon nedir?

Yapıların genellikle dışarıya doğru çıkmış, çevresi duvar veya parmaklıkla çevrili, en az bir dış cephesi açık olan yapı öğelerine balkon denir.

Açık balkon

Binalar inşa edilirken balkonlar genellikle açık şekilde bırakılmaktadır. Yapı sahipleri isteğe göre balkonlarını kapatma hakkına sahiptir. Elbette balkon kapatma işlemi binada yaşayan diğer mülk sahiplerinin de rızasını almayı gerektirmektedir.

Cam balkon

Cam balkon seçenekleri de son yılların en çok rağbet gören balkon çeşitleri arasında başı çekmektedir. Cam balkon tamamen kapalı olması açısından artı bir oda formunda kullanılan, bazen bir kış bahçesine rahatlıkla çevrilebilen türdendir.

Fransız balkon

Fransız balkon modelleri günümüz mimarisinde sıkça karşılaşılan bir balkon türüdür. Balkondan çok uzun pencerelerin önüne koruyucu bariyer olarak yapılan, dekoratif olarak birbirinden farklı modellerde tasarlanan Fransız balkonlar Paris’in simgesi haline gelmiştir ve adı da oradan tüm dünyaya yayılmıştır.

Fransız balkon pencere önüne küçük bir çıkıntıyla birlikte tasarlanan pencerenin bütün bir şekilde açılmasını mümkün kılan modeldir. Bu nedenle genellikle pencere önlerinde tasarlanmaktadır. Fransız balkonlar görünüm ve modernlik açısından kullanılmakta olup, işlevsellik olarak kullanışlı değildir. Küçük bir alan olduğundan kullanım alanı oldukça dardır. Dar bir alana sahip olan Fransız balkonlarına herhangi bir eşya konması mümkün değildir. Balkon masası, sandalyesi koyma şansı oldukça düşüktür. Bazı durumlarda küçük depo alanları oluşturmak mümkün olmaktadır.


Etiketler: En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır