2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Ankara’da açılan ihale gerdi!

21 Ağustos 2016

Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, Kıbrıs’ın kuzeyindeki vakıf kültür varlıklarının restorasyonu ile Türkiye’den gelen suyun dağıtım hatları işlerinin Ankara’da açılan ihalelerle yürütülecek olmasına tepki gösterdi• İHALEYİ KAZANAN FİRMA, ÇALIŞMALARA BAŞLADI…Gürcafer, Ankara’da açılan ilk ihaleyi kazanan müteahhidin Lefkoşa’da Dükkanlar Önü Camisi’ni restore etmek için çalışmalara başladığını da açıkladı.
Ayşe GÜLER
Kıbrıs’ın kuzeyindeki vakıf kültür varlıklarının restorasyonu ile Türkiye’den gelen suyun dağıtım hatları işlerinin Ankara’da açılan ihalelerle yürütülecek olması tepkiye neden oldu.
Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, TC Hükümeti ile KKTC Hükümeti arasında imzalanan İşbirliği Protokolü kapsamında alınan karardan geri dönülmesi gerektiğini savundu.
Gürcafer, Ankara’da açılan ilk ihaleyi kazanan müteahhidin Lefkoşa’da Dükkanlar Önü Camisi’ni restore etmek için çalışmalara başladığını da açıkladı.
Konuyla ilgili dün görüş almak için aradığımız Vakıflar İdaresi Müdürü İbrahim Benter ve Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Emirali Deveci’ye ise ulaşılamadı.
—————————–
Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer: “Geri adım atılmazsa, tepkimiz sert olacak”
Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, vakıf kültür varlıkları ile su hatları işlerinin Ankara’da ihale edilmesini kabul etmediklerini, bu karardan dönülmemesi halinde tepkilerinin sert olacağını söyledi.
Gürcafer, şu anda Lefkoşa’da Dükkanlar Önü Camisi’nin Türkiye’den gelen bir müteahhit tarafından restore edildiğini aktardı.
Geçmiş dönemde de Osmanlı kültür varlıklarının tümünün TC Vakıflar İdaresi tarafından yapılması yönünde protokol imzalanmasına karşın eylem kararı aldıklarını hatırlatan Gürcafer, dönemin Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu’nun Selimiye Camii ve Lala Mustafa Paşa Camisi dışındaki işlerinin ihalelerinin burada açılması mutabakatına varıldığını belirtti.
“Vakıflar İdaresi Yönetim Kurulu Başkanlığında Rauf Ersenal’in bulunduğu dönemde Türkiye ile imzalanan anlaşma uluslar arası anlaşmaydı. Devletlerarası anlaşmalar da Meclis’ten geçer. TC bacağıyla ilgili anlaşma TBMM’den 1-2 ay önce geçti.
Burada geçmedi” diyen Gürcafer, “O dönemde bu protokolün imzalanması yanlıştı. Sorgulamadan imzalanmıştı. Krizin çıktığı dönemde protokolün tadil edilmesi gerekiyordu” dedi.
“Çok ciddi bir sorunla karşı karşıyayız”
Gürcafer, tüm bunlar yaşanırken Su İşleri Dairesi’nin ‘gerekli projeleri yapmadığı’ gerekçesiyle dağıtım hatlarıyla ilgili ihalelerin de Ankara’da açılmasına yönelik çalışmalar olduğunu ifade ederek, “Düzenleme yapılmazsa en küçük işleri bile Türkiye’den getirip, yaptıracaklar” dedi.
Çok ciddi bir sorunla karşı karşıya olduklarını vurgulan Gürcafer, önlerinde çok büyük bir krizin bulunduğunu söyledi.
Gürcafer, “Bu ülkedeki inşaat sektöründen devletin iş vermediği 10 binler evlerine ekmek götürüyor. Gerekeni yapıp, mücadeleyi tırmandıracağız” şeklinde konuştu.


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır