2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Amortisman Nedir?

8 Mayıs 2023

Gayrimenkul sektöründe amortisman ne anlama geliyor?
Detaylar Kıbrıs Emlak Merkezi’nde.Gayrimenkul sektöründe amortisman en basit tabirle, mülkün değer kaybetmesi anlamına geliyor.

Bir mülkün satın alım maliyetinin, bina ve ekipmanlar gibi sabit varlıkların değerinin zaman içinde azalması, yıpranması nedeniyle, belirli bir süre boyunca gider olarak kaydedilmesidir.

Gayrimenkul sektöründe, amortisman genellikle taşınmaz mal maliyetlerinin kaydedilmesinde kullanılıyor. Amortisman, bina ve ekipmanların kullanım ömrüne göre hesaplanıyor ve genellikle yıllık olarak hesaplanarak gelir tablosuna yansıtılıyor. Bu hesaplama, bir mülkün değerinin zamanla azalması nedeniyle, mülk sahibinin gerçek kârını hesaplama ve mülkün değerini doğru bir şekilde yönetme açısından önemli konumda.

Amortisman, ayrıca vergi beyannamelerinde de önemli bir rol oynuyor. Gayrimenkul sahipleri, amortisman giderlerini vergi beyannamelerinde düşerek, vergi yüklerini azaltabiliyor. Ancak, vergi yasaları, amortismanın hesaplanma yöntemlerine ve oranlarına sınırlamalar getirebilir. Bu nedenle, gayrimenkul sahipleri, vergilerini doğru bir şekilde hesaplamak için vergi yasalarına uygun bir şekilde amortisman hesaplamalıdır.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


Etiketler: , En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır