2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Zeki Basri Estate Direktörü Zeki Basri Kıbrıs Emlak Merkezi’ne Konuk Oldu

20 Nisan 2022

Son dönemde Kuzey Kıbrıs’a hangi ülkelerden talep var, nerede yatırım yapıyorlar? Zeki Basri Estate Direktörü Zeki Basri Kıbrıs Emlak Merkezi okurları için değerlendirdi. Detaylar röportajımızda..

zeki basri mağusa

Son dönemde İskele Long Beach bölgesi yatırımcı konusunda yoğun günler yaşıyor. Peki en çok hangi ülkeden talep alıyor ve hangi gayrimenkuller satılıyor? Yabancı yatırımcılar Kuzey Kıbrıs’ı neden tercih ediyorlar? Kuzey Kıbrıs’ta yatırım yaparken nelere dikkat etmeliler? Tüm soruların cevabını Zeki Basri cevaplıyor.

Keyifli okumalar..

“Yabancı Yatırımcının Önceliği Huzur”

Yabancı yatırımcılar neden Kuzey Kıbrıs’ı tercih ediyor?

Yabancı yatırımcı için huzurlu bir bölgede yaşamak çok önemli. Kuzey Kıbrıs’ın böyle bir avantajı var ve bu yüzden de yatırımcı çekiyor.

İran olsun, Ukrayna olsun, Rusya olsun, bu ülkeler şuan karışık. Bir yerde savaş var diğer yerde baskı. Böyle olunca Kuzey Kıbrıs rahat yaşam için bu adaya geliyorlar, bütçeleri dahilinde uygun evler alıyorlar.

Daha çok müşteriler kendi ülkelerindeki baskıdan dengesizlikten huzursuzluktan dolayı buraya gelirler.

“İtalya’dan Kuzey Kıbrıs’a Yatırım Başladı”

Peki hangi ülkelerden ilgi yoğun ilerliyor Kuzey Kıbrıs, özellikle hangi bölgeleri tercih ediyorlar?

Bizim müşteri portföyümüz şu an için  İran.  Son dönemde İtalya’dan da gelmeye başladılar, oradan bir arayış var. Ayrıca Türkiye müşterisi de aktif.

Ağırlıklı olarak İskele Long Beach bölgesini tercih ediyorlar..

“Yatırımın Geri Dönüşü Çok Hızlı”

Yatırım düşünenler için kuzey Kıbrıs kazançlı bir bölge mi? Neden?

Kuzey Kıbrıs kesinlikle kazançlı bir bölge.  Çünkü diğer ülkelere göre hem fiyat olarak hem vergilendirme sistemi olarak avantajlı. Aynı zamanda hızlı amortisman süresine sahip.

Mesala lansman fırsatlarıyla yatırım yaptığında, proje tesliminden sonra daha yüksek fiyattan satabiliyorlar veya kira garantisi alabiliyorlar. Kira geliri de yüksek. Maksimum 7 yılda geri dönüş alabilirsiniz.

Örneğin; Long beach bölgesinde 1+1 evi 350 pound kiraya verebilirsiniz. Geçen gün müşterime 2+1 evi 18 ay olarak 7300 pound ücrete kiraladım.

“Tüm Tapuların Altında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Mührü Var”

Peki yatırımcıya tavsiyeniz nedir? Kuzey Kıbrıs’ta yatırım yaparken neye dikkat etmeli?

Özellikle yabancıların kesinlikle avukatları olması gerekiyor. Biz acente olarak istemeseler bile, kendi avukatlarımızı devreye sokuyoruz. Daha sonra mağduriyet yaşamamak için tedbiri baştan almak şart. Bu kendi işimizin sağlıklı olması için. Ayrıca bir sözcü de tutmalarını istiyoruz. Bunun ücretini ödemek istemeyenler oluyor ancak biz konuda dikkatli davranıyoruz. Ne biz mağdur olalım ne onlar.

Mülk satın aldıklarında, oturma izni alabiliyorlar, banka hesabı açabiliyorlar. Bazı ülke vatandaşları için bu önemli bir detay. Ancak bunun için aldıkları evin değerinin üçte birini ödemeleri gerekiyor.

Koçan tipi konusunda çok soru alıyorum. Tahsis koçan, eşdeğer koçan, Türk koçan.. Bunun bir anlamı bize göre yok. Sonuçta burada Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti devleti var ve bir tapu veriyor size.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


Etiketler: En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır