2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Sunlife Homes Direktörü Sharam Vatani Kuzey Kıbrıs’ta Yatırım Avantajlarını Anlattı

4 Ekim 2021

Kuzey Kıbrıs’ta yatırım yapmanın avantajlarını ve global yatırımcıların beklentilerini Sunlife Homes Direktörü Sharam Vatani ile konuştuk. Detaylar röportajımızda.Kuzey Kıbrıs’ın yatırım için önemini, global yatırımcıların beklentilerini, hangi bölgelerden neden yatırım yaptıklarını Sunlife Homes Direktörü Sharam Vatani anlattı.

Detaylar röportajımızda. Keyifli okumalar.

Dijital Pazarlama Konusunda Uzmanlık

Sizi tanıyarak başlayalım. Sunlife Homes’u nasıl tarif edersiniz? Uzmanlık alanınız nedir?

İran’da doğdum fakat Stockholm’de büyüdüm. İletişim ve pazarlama okudum, sonrasında birkaç yıl büyük İsveçli firmalarda Pazarlama Müdürü olarak çalıştım. Şirketlere dijital markalaşma ve başarılı pazarlama stratejileri konusunda yardımcı olmak üzere 2008 yılında kendi dijital pazarlama şirketimi kurdum.

İş hayatı, girişimcilik ve özellikle emlak sektörü her zaman ilgimi çeken konular oldu. Emlak sektörü vasıtası ile Kuzey Kıbrıs’la tanışmam 2015 yılında idi. Adanın coğrafyası ve özellikle insanlarının sıcakkanlılığı beni adeta büyüledi. Aynı zamanda buradaki emlak sektörünün dinamizmi ve potansiyeli de ilham verdi ve şansımı denemeye karar verdim.

Kuzey Kıbrıs emlak sektöründeki ilk yılımda yerel bir emlak şirketi ile çalışarak emlak sektörünün kurallarını ve hukuki alt yapısını iyice inceleyip öğrenme fırsatı buldum. O zamanlar Kuzey Kıbrıs İskandinav ülkelerinde hemen hemen hiç bilinmiyordu dolayısı ile ülkenin ve emlak sektörünün tanıtımını yapmak ilk odaklandığım iş oldu.

Yazlık evler ve yatırımlık gayrimenkuller üzerine uzmanlaşan İsveç bazlı Sunlife Homes’u 2016 yılında kurdum. Vizyonum müşterilerime en iyi servisi, iletişimi, bilgilendirmeyi, en kaliteli malzeme ile yapılan binaları sunmak ve gerek alıcılarla gerekse inşaat şirketleri ile ilişkileri daima en başarılı bir şekilde yönetmek.

“Esentepe’nin Avantajları Çok Fazla”

Hangi bölgelerde aktif çalışıyorsunuz ve bölge tercihinizin sebebi nedir?

Biz daha çok kuzey sahilinde, Girne ve Girne’nin doğusunda Esentepe bölgelerinde faaliyet gösteriyoruz. Müşterilerimizin çoğunluğunu oluşturan İskandinav ve Kuzey Avrupalılar bu bölgeyi en yeşil ve mükemmel doğaya sahip olduğu, denize yakınlığı ve deniz ve dağların muhteşem görüntüsü nedeni ile tercih ediyorlar.

Korineum Golf tesisleri ve harika yürüyüş yollarının çoğu da bu bölgede.

Esentepe aynı zamanda 2 kattan fazla inşaat yapamayacağınız, inşaat kısıtlaması olan bir yer. Hemen hemen herkesin şahane deniz manzarasına sahip olabilmesi bölgenin değerini arttıran bir faktör. Buradaki gayrimenkul fiyatları son yıllarda diğer bütün bölgelerden daha fazla arttı ve bundan sonra da artmaya devam edeceğini öngörebiliyorum.

“Sadece Gayrimenkul Satmıyoruz, Rehberlik de Yapıyoruz”

Sizi diğerlerinden ayıran özelliğiniz nedir? Farklı yaptığınız neler var?

Biz yerel bir emlak acentesi değiliz, dolayısı ile tabii ki çalışma tarzımız bazen farklı olabiliyor. Yabancı yatırımcı ile çalıştığınızda sadece gayrimenkul satmış olmuyorsunuz, gayrimenkul, yaşam tarzı ve tüm getirileri ile komple bir paket aslında. Genellikle emlak piyasası ve kanunlar hakkında pek bilgileri olmuyor. Bizim için önemli olan onlarla iyi bir ilişki kurmak, onları, ihtiyaçlarını ve isteklerini yakından tanımak. Doğru gayrimenkulü sunmak ve satın alma sürecinde rehberlik ederek işlerini kolaylaştırmak. Aslında işin büyük bir kısmını Kıbrıs’a gelmeden önce halletmiş oluyoruz.

Yatırımcılarınız genellikle hangi ülkeden ve ne gibi yatırım istekleri bulunuyor?

Yatırımcılarımızın büyük çoğunluğu İskandinav ülkeleri ve Kuzey Avrupa’dan. Aynı yoğunlukta olmasa da Güney Avrupa ve Orta Doğu’dan da yatırımcılarımız var.

Müşterilerimizin pek çoğu yüksek yatırım getirisi potansiyeli olan yazlık ev veya 2. Ev ile ilgileniyorlar. En büyük beklentileri satın aldıkları gayrimenkulün değer artışı. Buna ek olarak bazılarının iyi bir kira getirisi beklentisi de bulunmakta.

Onlarla nasıl irtibata geçiyorsunuz? Pazar payınızı arttırmak için bir düşünceniz var mı?

Temel olarak websayfamızı modern ve sade bir tasarımla kurguladık. Kolay anlaşılır ve yüksek performanslı olmasına önem veriyoruz ve sürekli geliştiriyoruz. Elbette içeriklerimizi de sürekli güncelleyerek müşterilerimizin ihtiyaç duydukları doğru bilgilere ulaşmasını sağlıyoruz.

Pazarlama faaliyeti olarak da sosyal medya, reklam ve mail gönderimi gibi dijital pazarlama araçlarına başvuruyoruz. Ayrıca İskandinavya’da ürünlerimizi aktif olarak pazarlayan acentelerimiz var.

Şu anda web sayfamız İngilizce ve İsveççe fakat yakın zamanda başka lisanlarla da takviye etmeyi ve farklı ülkelerde acenteler ile çalışmayı planlıyoruz.

“Gayrimenkul’un Değer Artışı ve Kalitesi Çok Önemli”

Uzmanlık alanınız global yatırımcılar. Global yatırımcıların gayrimenkulden beklentileri neler? İstekleri ne yönde? Siz onları nasıl destekliyorsunuz?

Yatırımcılarımız başta iyi bir değer artışı ile birlikte, avantajlı ödeme koşulları ve tabii ki alışık oldukları iyi kalite Avrupa standardını bekliyorlar. Bunun yanı sıra rahat bir satın alma süreci ve her şeyin planlanan şekilde ilerlemesi de beklentileri arasında.

Biz yatırımcılarımızı başlangıçtan satın alma sürecini sonuçlandırana kadar her adımda destekliyoruz. Her türlü doküman ve bilgiyi sağlıyoruz, pazarlık aşamasında ve satın alma koşullarında yardımcı oluyoruz. Ayrıca satın alma süreçlerine ve buna bağlı hukuki gereksinimlerine rehberlik ediyoruz.

 “Pandemi Sürecinde Emlak Sektörü Kendini Dijital Olarak Geliştirmek Zorunda Kaldı”

Kuzey Kıbrıs gayrimenkul piyasası pandemi koşullarından kaynaklanan kısıtlamalardan nasıl etkilendi? Siz bu süreci nasıl yönettiniz?

Diğer bütün sektörler gibi gayrimenkul sektörü de özellikle burada sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı ilk 6 ayda pandemiden olumsuz yönde etkilendi. Doğal olarak yabancı yatırımcılar seyahat kısıtlamaları ve sınırların kapatılmasının etkisiyle seyahat edemez duruma geldiler. Bir diğer faktör ise global finansal kriz ile dünya ekonomisini etkileyen belirsizliğin satın alma karalarının ertelenmesine yol açması oldu.

Olumlu yönden bakacak olursak, tüm emlak sektörü satış ve pazarlama konusunda yeni yollar ve yöntemler deneyerek daha yaratıcı süreçler bulmak zorunda kaldı. Mesela inşaat şirketleri projeleri için artık 360 derece sanal turlar, videolar ve online tanıtımlar gibi daha yüksek kalitede dijital malzeme üretiyorlar. Bu her açıdan olumlu bir gelişme.

Biz de sektördeki herkes gibi durumla başa çıkmak için yaratıcı çözümler bulmaya yönlendik. Muhtemelen bunlardan bazılarını pandemiden sonra da kullanmaya devam edeceğiz.

“Emlak Sektöründe Son 6 Ayda Hareketlilik Başladı”

Dünyada kısıtlamaların kalktığı bu dönemde sektörde hareketlilik hissediyor musunuz? Pandemi öncesine kıyasla müşteri profilinde bir değişiklik var mı? Kuzey Kıbrıs emlak sektörü için öngörüleriniz nelerdir?

Kesinlikle, özellikle son 6 aydır müşteri potansiyelinde gözle görülür bir artış oldu.

Müşteri profilinin değiştiğine inanmıyorum fakat seyahat kısıtlamaları, ülke girişlerinde her ülkenin değişik belgeler istemesi, test zorunlulukları gibi faktörler başta yaşı ileri olanlar olmak üzere müşterileri etkiliyor.

Son yıllarda yükselmekte olan müşteri taleplerinin özellikle son zamanlarda sayısı artan çevre dostu ve yüksek kalite projeler ile artmaya devam edeceğine inanıyorum.

 “İskandinav Ülkesinden Gelenler İçin Deniz ve Doğa Vazgeçilmezdir”

Global yatırımcını Kuzey Kıbrıs’tan beklentisi nedir? Ne gibi detaylara önem veriyorlar?

Kıbrıs şahane havasıyla, güzel plajları ve Kristal sularıyla, lezzetli yemekleri ve sıcakkanlı insanlar ile her zaman turizm açısından ön planda bir yer olmuştur.

Yatırım düşünen insanların farklı kişisel hedefleri ve istekleri olur. Özellikle İskandinav ülkelerinden gelen yatırımcılar için denize ve doğaya yakınlık önemli bir tercih nedenidir. Deniz manzarası ve dışarıyı uzun süre kullanmaya imkân tanıyan büyük teraslar da önemlidir.

“Kuzey Kıbrıs Avrupa Ülkelerinin Stresinden Uzak, Dinlenebilecekleri Bir Bölge”

Sizin görüşünüze göre global yatırımcının Kuzey Kıbrıs’ta yatırım yapmasının başlıca sebepleri nelerdir? Tercihlerinin sebebi avantajlı fiyatlar mı yoksa başka sebepleri de var mı? 

Özellikle diğer Akdeniz ülkeleri ile kıyasladığınız zaman avantajlı fiyatlar daima etkilidir.  Ama bunun yanı sıra başka faktörler de rol oynuyor. Kıbrıs, İskandinav ülkelerinde ve pek çok Avrupa ülkesinde yaşanan stresli yaşam tarzından uzak,   huzur içinde bir yaşam vadeden cennet gibi bir ada.  Burada taze yerel ürünler ile sağlıklı beslenebilir, dışarıda aktivitelere katılabilir veya terasınızda oturup sevdiğiniz kitabı okuyarak rahatlayabilirsiniz. İnsanlar kim olursanız olun size saygılı ve hürmetkâr davranırlar.

 Yaşam tarzını ön plana çıkaran gayrimenkuller sizin uzmanlık alanınız ve pek çok ülkeden alıcılara ulaşıyorsunuz. Kuzey Kıbrıs’ın marka değerini arttırmak ve buna bağlı olarak satış hacmini yükseltmek için sizce neler yapılmalı?

Kuzey Kıbrıs hızla gelişen genç bir ülke. Bunu bizzat kendim gözlemleyebiliyorum. Daha fazla yatırımcı ve özellikle kaliteli yatırımcıyı buraya çekmek için modernizasyona ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Daha iyi yollar, yol aydınlatmaları modern kamu taşımacılığı, günümüze uygun modern kurumlar, hızlı internet ve tabi umarım ki yakın gelecekte direkt uçuşlar bunlardan bir kaçı.

Statükoyu bozmak ve dünyaya Kuzey Kıbrıs’ın gerçek yüzünü göstermek için Kuzey Kıbrıs’ın marka olarak uluslararası pazarlanması gerektiğine inanıyorum. Biz bunu şirket olarak yıllardır yapıyoruz ama tabii ki kendi başımıza yeterli değiliz. Bunun herkes tarafından özellikle devlet otoriteleri tarafından yapılması gerekir.

Yatırım yapmayı düşünenler için mesajınız var mı?

Kuzey Kıbrıs’ı herkese tavsiye ediyorum. Güzel doğası, kristal gibi berrak denize yakın olmak, lezzetli organik yemekler, güvenli bir yaşam ve hepsinden önemlisi size her zaman evinizde hissettirecek sıcakkanlı insanlar. Burada gayet makul fiyatlarla iyi bir yaşam sürebilirsiniz.

Diğer Akdeniz ülkelerine göre fiyatlar ciddi olarak daha düşük fakat her geçen yıl artmakta. Yüksek bir hayat standardı ile iyi bir yatırım getirisini birleştirmek isteyenler için gayrimenkul yatırımı yapmak çok iyi bir fikir.

Global yatırımcıların Kuzey Kıbrıs’ı dijital dünyada Türkçe, İngilizce ve Rusça dillerinde araştırmalarını, inşaat firmaları ve projelerini takip edebilmelerini ve gelişmeleri kolaylıkla okuyabilmelerini sağlayan Kıbrıs Emlak Merkezi için yorumunuz.

KEM Kuzey Kıbrıs emlak sektörü hakkında bilgi ve haberleri ile modern ve önemli bir kaynak. Bu tam olarak global yatırımcının sektördeki gelişmeleri takip etmesi, rehberleri ve pratik önerileri okuyarak emlak sektörü hakkında bilgilenmesi için ihtiyaç duyduğu bir şey.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır