2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Pandemi Sonrası Kuzey Kıbrıs’ta Değişen Dekorasyon Alışkanlıkları

21 Ekim 2021

Kıbrıs Emlak Merkezi okurları bir süredir dekorasyon içeriklerini takip ediyor. Pandemi sonrası evlerde geçirilen zaman ve sonrasında oluşan değişim ihtiyacını Dorem Mimarlık ve Renovasyon Kurucu Ortağı Olgay Attepe ile konuştuk. Detaylar dikkat çekici, hatta fikir verici.

olgay attepe kıbrıs

Pandemi hepimiz için köklü değişimlere sebep oldu. Kimisi evine kapandığı dönemde saç modelini, kimisi çalışma düzenini, kimileri ise evin şeklini değiştirdi. 

Özellikle sokağa çıkma yasakları döneminde tespit edilen eksikler veya fazlalar için dekorasyon çalışmaları hala daha devam ediyor. 

Peki ev içinde normalin çok daha üzerinde zaman geçirdikten sonra, tüketicinin en çok gözüne batan ve değiştirmek istediği detaylar ne oldu? Ne tür çözümler arıyor?

Kıbrıs Emlak Merkezi’nde konuğumuz, KKTC’de dekorasyon sürecini yakından takip eden ve pratik çözümler sunan Dorem Mimarlık ve Renovasyon Kurucu Ortağı Olgay Attepe.

“Hiç Olmadığı Kadar Evlerinde Zaman Geçirdiler”

Pandemiyle gelen kapanmanın, aşılama başlayana kadar yaşadığımız evlerde oturma mecburiyetinin nasıl bir etkisi oldu dekorasyon ihtiyacına?

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinde olduğu gibi, Kuzey Kıbrıs’ta da tüketiciler yaşam alanlarında daha çok zaman geçirmeye başladı. Belki de hiç olmadığı kadar evlerinde kaldılar. Kimileri yaşam alanlarında olan eksikleri daha net görme imkanı buldu, kimileri ise yeni fikirleriyle bir arayış içerisine girdi. Bu taleplere çözüm bulmak için çeşitli araştırmalar yapan tüketici, bazen çok zaman geçirdikleri yaşam alanlarını zenginleştirmek amacıyla küçük dekorasyon dokunuşları, bazen ise büyük ölçekli yenilemelere ihtiyaç duydu.

“Mutfak ve Salonlarda Değişim İlk Sırada”

Peki gelen taleplere göre değerlendirirseniz, en çok hangi alanlar evde oturdukça göze battı? Ne tür değişiklikler istedi tüketici, neler yaptı?

Bahar ve yaz ayının uzun sürdüğü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için normal zamanda en çok ilgi gösterilen alanlardan biri dış mekanlar, bahçeler. Fakat pandemide tam tersi oldu. Dış mekan, banyo, çamaşır odası gibi az kullanılan bölümler değil, daha çok birlikte zaman geçirilen yerlerdeki değişime odaklandı tüketici. Evin en çok kullanılan bölümlerine…

Örneğin TV ünitesinin karşısı ve mutfak alanında düzenlemeler birçok kişinin ortak değişim tercihi oldu. Yani mutfak ve salonlarda değişim ilk sırada diyebiliriz rahatlıkla.

Özellikle altınızı çizerek belirtmek istiyorum ki yenileme demiyorum, düzenleme diyorum. Çünkü tüketici evde zaman geçirdikçe, bazı şeylerin çok da doğru konumlanmadığını gördü. Küçük dokunuşlarla, hatta bazı fazlalıkları eksilterek daha rahat bir yaşam sürebileceğini anladı. 

Dekorasyonda hafifleme, açık tonlar kullanılarak daha ferah alanlar oluşturulmak istendi. Mutfakta bu süreçte çoğumuz kendi evimizin şefi olduk ve mutfak kullanımımız da bu yaklaşımdan etkilenerek değişime uğradı. Bu konuda en çok mutfak adalarına olan talep ön plana çıkıyor. Bu sayede mutfakta daha rahat bir çalışma alanı sağlayarak tüketici pandemideki yaşam kalitesinde önemli bir artış yakalıyor. 

Salon içerisinde ferah bir his uyandıran yerden yüksek mobilya tercihleri ve bitkilerle dekore edilmiş iç mekanlar şu an çoğumuzun ortak çözümü oldu.

Pandemi etkisiyle başlayan bu değişimin, evlerde yıllardır alışkanlık haline gelen eşya kalabalığına da son vereceğini düşünüyorum. Az ve öz mobilyanın çok daha kullanışlı olduğunu yaşayarak gördü ev sahipleri. 

“Tüketici Evinde Zaman Geçirdiği Alanları Tanıdı”

Sizce devam eder mi bu değişim? Yoksa bir süre sonra eskiye dönüş olur mu? 

Devam edeceğini düşünüyorum. Çünkü sadece mevcut evlerde değil, yeni konut projelerinde de değişim başladı. Özellikle de pandemi sürecinde kısa süreli de olsa ara verilen inşaat aşamasındaki konutlarda da değişiklik talepleri arttı. Konutunda zaman geçirdiği alanları daha iyi tanıyan tüketici, inşaat halindeki projelerde de ara değişiklikler yaparak daha işlevsel mimarilere yöneldi.

Araştırma Sürecinde Bu Detaya Dikkat

Dekorasyon, değişim veya düzenleme fikri olgunlaşan tüketici, çözüm arama sürecinde neler yapıyor?

Tüketici isteklerine ulaşmak için çeşitli süreçlerden geçiyor. Hayallerindeki sonuca ulaşmak adına tarzlarını bu projelerinde yansıtmak için boya, elektrik, mobilya ve bunun gibi konularda çözümler sunan kişilere ulaşmaya gerek duyuyor. Birçok muhatap da beraberinde bir planlama yükü getiriyor. Genellikle bu aşamada birçok sıkıntı ile karşılaşılır. Ayrıca birlikte çalışılan kişilerin arzu edilen projede uygun kişiler olup olmadığını tüketiciler bilemeyebilir. Bu süreç uzadıkça tüketiciyi maddi yönden de olumsuz etkiler. Neticesinde ortaya çıkan üründen tüketici fikirlerini doğru aktaramadığı veya ihtiyaçlarında yol göstericisi olmadığı için ya da doğru kişiler ile çalışmadığı için memnun kalamayabilir.

En Kısa Zamanda, En Uygun Bütçe ile Çözüm

O zaman mimarlık ofisleri gibi profesyonel bir destek ihtiyacı mı öne çıkıyor? 

Doğru zaman ve bütçe kullanımı ile en iyi sonuç için evet… Mimarlık ofisleri olarak bizler öncelikle tüketicinin isteklerini dinleyerek ihtiyaçları için en doğru kararı vermesi adına farklı yaklaşımlar ve çözümler ile kendilerine sunumlar yapıyoruz. Daha sonra karar verilen proje için doğru muhataplar ile doğru bir operasyon hazırlıyoruz. Bu yaklaşımımız sayesinde tüketiciyi en kısa zamanda en uygun bütçeyle arzu ettiği projesine kavuşturuyoruz.

“Bol Bol Araştırın”

Kıbrıs Emlak Merkezi okurlarına bir mesajınız var mı?

Günümüzde zaman hepimiz için çok kıymetli, bu nedenle en az sürede maksimum faydaya odaklı olmak hepimize kesin mutluluk getirir. O yüzden doğru karar için bol bol okuyun, araştırın. 

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


Etiketler: En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır