2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Open House Nedir?

16 Ağustos 2021

Açık Ev nedir? Nasıl Yapılır, dikkat edilmesi gerekenler nedir? Tüm detaylar sizin için hazırladığımız haberimizde..Son dönemlerde sıklıkla karşılaştığımız “open house” etkinliği yani “açık ev” etkinliği nedir?

Nasıl yapılır ve dikkat edilmesi gereken detaylar neler?

Open House nedir?

Open House, kelimenin tam anlamıyla bir okulun, kurumun, işletmenin ve etkinliklerin gözlemlenmesi için ziyaretçilere açık olduğu bir fırsattır. Normalde halka açık olmayan binalara veya etkinliklere ücretsiz erişim sağlar. Genellikle eğitim kurumları, emlak acenteleri, sanat ve zanaat dünyası, mimarlık ofisleri vb. gibi geniş bir işletme ve kurum yelpazesi, kendilerini ve çalışmalarını halka tanıtmak için open house etkinlikleri düzenler.

Gayrimenkul terminolojisinde, planlanmış bir zaman dilimi içinde potansiyel alıcılar tarafından incelenebilecek bir evi ifade eder. Emlakçı, olası alıcılara sunum için evi, ev sahipleriyle birlikte hazırlar.

Çoğu zaman brokerler, mülk sahibinin mülkün görünümünü çekici hale getirip sergilemek için profesyonel şirketlerinin desteğiyle mülkü “hazırlar”. Emlakçılar open house etkinliği düzenleyeceği zaman mal sahipleri evde bulunmaz.

Open House, evi aynı anda birçok potansiyel alıcıya göstermenin  düşük bütçeli  harika bir yoludur.

Open House Nasıl Yapılır?

Open House yani Açık Ev’in amacı, mülkü aynı anda mümkün olduğunca çok sayıda potansiyel alıcıya göstermektir. İlgilenen alıcılar, bu etkinlikler sırasında evde daha uzun zaman geçirirler, ev ve çevre ile tanışırlar, acente ile tanışma ve detaylı konuşma fırsatı bulurlar.

Bir mahalledeki her ev, aynı sitede olsalar bile, tam konumunu göz önünde bulundurursanız, diğerlerinden farklı olacaktır. Manzarası değişebilir, belirli bir evin detayları diğerlerinden farklı olabilir. Open House etkinliği sırasında, ev ziyaretçilere emlakçılar tarafından gezdirilebilir veya ziyaretçiler kendi başlarına da rahatça dolaşabilirler. Önemli olan, evde yaşamanın nasıl olacağına dair bir fikir edinebilmeleridir.

Open House etkinlikleri, Cumartesi günleri başta olmak üzere, genellikle hafta sonları düzenlenmektedir. Çoğunda ikramlar, kahve ve atıştırmalıklar servis edilmektedir.

Open House’lara Gösterilen İlgi

İstatistiklere göre, davetli potansiyel alıcıların %12’sine yakın bir kısmı etkinliği ziyaret ediyor. Yaşlı alıcıların yüzdesi, ev arayan genç alıcılardan daha yüksek. Mahallede yönlendirme tabelaları ile beklenen yaya trafiği ise sanılanın aksine oldukça düşüktür.

O zaman emlakçılar, çoğu mülk çevrimiçi olarak ayrıntılı fotoğraflar ve bilgilerle listelenirken neden çok zaman ve çaba gerektiren “open house” etkinlikleri düzenliyor?

Çevrimiçi listelemeler daha kısa sürede daha fazla potansiyel alıcıya ulaşsa da, open house etkinliği potansiyel alıcıları çekecek ve bu da anında bir teklife yol açabilecektir. Emlakçının işi, bire bir randevular için zaman ayırmak yerine, bir grup ilgili kişiye aynı anda evi gösterdiğinde daha kolaydır. Ev sahipleri açısından olası bir alıcı her geldiğinde ortalığı toplamak ve konuttan çıkmak zorunda kalmaktansa, evi bir defalığına büyük bir organizasyon için hazırlamak da daha kolaydır. Ayrıca acente ve ev sahibi, evin olası bazı sorunları gözden geçirmelerine yardımcı olacak birçok geri bildirim alacak, fiyatlandırma da dâhil olmak üzere pek çok şeyi yeniden değerlendirebileceklerdir.

Emlakçı open house etkinliği sırasında, başka mülklere yönelik yeni bağlantılar da kurabilir. Açık evler sadece hâlihazırda listelenmiş açık evi pazarlamak için bir fırsat olarak değil, aynı zamanda gelecek için alıcı ve satıcı bulma kaynağı olarak da görülebilir. Ziyaretçilerin en azından tam adları, e-postaları ve telefon numaralarıyla oturum açtığı bir liste her zaman hazır olmalıdır.

Açık davetler, bir acentenin profilini geliştiren ve daha fazla potansiyel müşteri çekmeye yardımcı olan prestijli etkinliklerdir.

“Açık Ev” Etkinlikleri Bilgilendiricidir

Open House, yalnızca potansiyel alıcıları mülke çekmek için bir fırsat yaratmakla kalmaz,  iyi yürütüldüğünde, alıcıları ev hakkında heyecanlandırıp anında bir teklife yol açabilir. Açık bir etkinliğin tavsiye edilen zamanlaması, genellikle listeleme çevrimiçi olduktan sonraki ilk hafta sonudur. Bu nedenle, değişiklik yapmak için yeterli süreyi sağlamak üzere mülkte yapılacak olası değişiklikleri ev sahibi ve emlak danışmanı önceden belirlemelidir.

Potansiyel alıcılar açık ev etkinliğini ziyaret ettiklerinde, mülk hakkında konuşurlar. Bazen hemen bir teklif almamak faydalı bile olabilir. Danışman ve satıcı, ziyaretçilerden gelen geri bildirimle evin satışını engelleyen sorunlar konusunda uyarılmış olur ve çözüm yolları arayabilirler. Bu uyarılardan bazıları çekici olmayan renklerde boyanmış duvarlar, evin daha derli toplu görünmesi veya mobilyaların yeniden düzenlenmesi gibi konular olup, satış potansiyelini artırmak üzere kolayca düzenlenebilir.

Brokerler için Open House

Sadece emlak uzmanlarının katılımına özel “Open House” etkinliği genellikle hafta ortası yapılır. Emlakçıların hafta sonları müşterileri ile meşgul olma olasılıkları daha yüksek olduğu için onlara tanıtım yapılacak etkinlik için hafta içi tercih edilir.

Alıcı temsilcisi acenteler, ilan sahibi acente ile olası bir satış işbirliği yapmak için bu etkinliğe davet edilir. Fotoğraflar bazen bir mülkün hakkını veremez ve yerinde görmek daha ikna edicidir. Alıcı temsilcileri pek çok kez mülkü bir açık ev etkinliği çerçevesinde gezdikten sonra potansiyel müşterileri için randevu talebinde bulunurlar. Meslektaşlarından fiyatlandırma dâhil alınacak geri bildirim, satış temsilcisi emlak danışmanına ihtiyaç durumunda ev sahibine aksayan konuları profesyonellerin gözünden de aktararak çözme fırsatı verir.

“ Emlak Acentelerine Özel Açık Ev” etkinliği özünde, gayrimenkul profesyonellerine özel bir yaklaşımla mülkün çevrimiçi varlığına ek olarak sunulan bir pazarlama aracıdır.

Açık Ev Sahnelenmesi (Staging)

Sahneleme veya İngilizce tabiri ile “staging” bir evin en iyi yönlerini ön plana çıkartarak alıcıları etkilemeyi ve mümkün olan en yüksek fiyata hızlı bir şekilde satmayı amaçlayan bir sergileme yöntemidir.

Sahneleme, iç dekorasyondan farklıdır. İç Dekorasyon kişisel zevke bağlıyken, sergileme sunumu, yeni projelerdeki  “örnek ev” benzeri geniş bir alıcı kitlesine hitap edecek şekilde tasarlanır.

İyi bir sahneleme sunumu, sunum yapılmayan piyasadaki benzer evlere kıyasla teklifleri %1 ile %5 arasında artırır. Alıcıların bir mülkü gelecekteki evleri olarak hayal etmelerini kolaylaştırır ve daha hızlı bir satışa yol açabilir.

Özetle;

“Open House”, satılık bir eve müşteri trafiği çekmek için tasarlanmış pazarlama tekniklerinden biridir. Hazırlanması çok zaman ve emek gerektirdiğinden, bu pazarlama aracının mülklerinin satışına katkısı olup olmayacağı konusu ev sahipleri ile baştan konuşulmalıdır.

Alıcıların evin kendisini görmeden, fotoğraflarını, 360 derece sanal turlarını ve videolarını görebilecekleri çevrimiçi ortamların baskın olduğu emlak piyasalarında “open house” etkinliği çok önemli olmasa da bazı özellikleri ile ön plana çıkan mülklerin pazarlanmasında kullanılarak hızlı bir satış yapılmasında etkin rol oynayabilir.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


Etiketler: En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır