2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Nice-Him Genel Müdürü Cüneyd Uğur Atan İnterkom Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Başlıkları Anlattı

31 Ekim 2021

Günümüz teknolojisinde interkom ve akıllı ev sistemi hızla hayatımıza giriyor. Artan ve gelişen teknolojik imkanlarla birlikte hala evinde interkom bulunmayan kaldı mı? Maalesef var. Sisteme sahip olan ancak sistemi çalışmayan da birçok insan var. İnterkom sistemini ve dikkat edilmesi gereken detayları Nice-Him Genel Müdürü Cüneyd Uğur Atan’la konuştuk.

cuneyd-ugur-atan-nice-him

İnterkom en basit haliyle “karşılıklı görüşme sistemi”. Peki teknolojinin bu denli hayatımıza girmesi ve teknolojiye göre yaşamaya başladığımız bu dönemde interkom sistemini tanıyor muyuz, kullanıyor muyuz? Oturduğumuz konutta interkom var mı, varsa da çalışıyor mu?

Nice-Him Genel Müdürü Cüneyd Uğur Atan, interkom sistemini, faydalarını, hangi aşamada kurulması gerektiğini ve yanlış kurulan sistemde yaşanan sıkıntıları anlattı.

Detaylar röportajımızda. Keyifli okumalar..

“Karşılıklı Görüşme Sistemi, İnterkom”

İnterkom nedir ve neden tercih etmeliyiz, faydaları nelerdir?

İnterkom, basit anlatımıyla karşılıklı görüşme sistemidir.

Açıklaması bu kadar basit olmasına karşın bina sakinlerinin güvenliği ve konforu adına büyük önem taşıyor. Bu yüzden yatırımcı tarafından üzerinde durulması gereken önemli bir kalemdir.

Fakat günümüzde hala gereken önemi göstermeyen projeleri görüyoruz. Daire sayısı kadar aboneli zil panelleri kullanan, hatta gereksiz diye alt yapısını bile önemsemeyen projelerle karşılaşınca da şaşırıyoruz açıkçası.

Teknolojinin bu denli hayatımızda olduğu, şimdiki zamanda konut alan ya da kiralayan kişilerde interkom artık bir vazgeçilmez oldu. Konut üreten müteahhitlerimizin de buna azami dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü günümüz yatırımcısında teknolojik bilinç ve sorgulama başlamış durumda.

İşte bu noktada, artık müteahhit firmalarımız büyüyen projelerindeki teknoloji kullanımını (Zayıf Akım İşlerini) daha fazla önemsemeli ve projelerine katacağı değerleri bilinçli bir şekilde kendileri belirlemelidir.

Diafon olarak başlayan ve günümüzde IP teknolojisine ulaşmış interkom sistemleri bir konut projesinin olmazsa olmaz parçasıdır. Özellikle daire sayıları fazlalaşmış ve büyük yerleşkeler haline gelmiş projelerde bu konu önemsenmeyecek olduğunda, gelecekte yaratacağı sıkıntılar hem müşterilerde bir olumsuzluk yaratacak hem de sistem sorunlarının düzeltilmesi çok zor veya oldukça pahalı olacaktır. Böyle, prestij kaybına sebep verecek durumla karşılaşmamak için konunun üzerinde en baştan hassasiyetle durulması gerektiğini ve kulaktan dolma, eş dost bilgisi ile karar vermek yerine teknik bilgi sahibi uzmanlarınca, analizler yapılarak karar aşamasına gelinmesini tavsiye ediyoruz. Hatta seçilen markaların ürünlerinin örnek dairelerde ön testlerinin bizzat yapılarak satın alma aşamasına geçilmesinin çok büyük avantaj sağlayacağını söylemek isteriz.

Sonuç olarak, AYPRO Akıllı Yaşam Sistemlerimiz ile İnterkom, Alarm ve Akıllı Ev gibi ana başlıkları tek bir ekran üzerinde sunabildiğimizi ve sistemin tüm bileşen ve yazılımları firmamız AR-GE mühendislerince yapıldığından esnek çözümler sunabildiğimizin bilinmesini isteriz. Kısaca, Otel ve her türlü konut projelerinizde AYPRO markasının yer alması sadece projelerinize ayrıcalıklar katmayacak, toplam satın alma maliyetlerinizi de düşürecektir.

“Projelerde Ne Kadar Erken Karar Verilirse O Kadar İyi Olur”

İnşaatın hangi aşamasında kurulum yapılmalıdır?

Esasında kurulum işin en son kısmı. Günümüz interkom teknolojisinin geldiği nokta projenin en başlarında bu konunun görüşülmeye başlanılmasını gerektiriyor. Çünkü AYPRO’nun ekonomik IP serisi olan AYPRO POE’de bile 7” interkom ekranı üzerinde kablolu Alarm ve Akıllı Ev özellikleri gömülü durumda. Yani bu işin alt yapısının ihtiyaçlara göre hazır ve sorunsuz olması çok önemli. Örneğin, asansör çağırma isteniyorsa veya çeşitli alarm aksesuarları ve akıllı ev fonksiyonları kullanılacaksa borulamasının yapılmış kablolamasının buna göre çekilmiş olması gerekiyor. Tabii ki SCOPE gibi üst segment ürün grubumuzda kablolu/kablosuz teknoloji bir arada olduğundan birçok ilave kablosuz ürünlerle bu özellikler sonradan da eklenebiliyor. Fakat bizce, bu bile konunun en başta görüşülmesini etkilememeli ve interkom seçimi proje ile birlikte yürütülmelidir. Ne kadar erken karar verilir ise hem alt yapısı hem de sonrası için o kadar iyi olacaktır.

Yeri gelmişken, satın alınacak interkom sisteminin tedarik işlemlerine önceden başlanabilmesi dar bir zaman aralığına bırakılmadan, mutlaka önceden sözleşmesi yapılarak proje netleştirilmelidir. Aksi halde teknolojideki chip krizi, pandemi vb. durumlar tedarik sürecini dolayısı ile kurulum zamanı da etkileyecek ve bir aksamaya sebep verebilecektir.

“Kritik Uyarı: Zayıf Akım Hattı, AC Akımdan Ayrı Olmalıdır”

Kurulumu tamamlanmış bir sistem hangi bileşenlerden oluşur? Kurulumun en kritik parçaları nelerdir?

Bu sorunuzun cevabı proje ve içeriğine göre farklılıklar göstereceğinden bileşenlerden daha çok sistemin alt yapı ve donanım kalitesine dikkat edilmesi gerektiğini söyleyeceğiz. Günümüzde alacağınız bir interkom’un gerçek IP standartlarına sahip olması çok önemli. Yani Zil Panelleri ve Daire İçi Ekranlar gerçek IP protokolünde çalışmalı ve piyasadan satın alınabilecek herhangi bir marka Poe switch üzerinden sorunsuzca çalışabilmelidirler. Bu arada piyasada IP diye satılan birçok ürün gerçek IP standartında olmayıp, kendine ait bir ara birleştirme parçası (kendi Switch’ini) kullanarak ileride sorunlu olabilecek bir alt yapı kullanmaktadır. Ayrıca IP interkom sisteminin daire içi kontrol ekranın teknolojik özellikleri ve donanımsal olarak interkom için üretilmiş olması dikkat edilmesi gereken ayrı bir husustur.

Bizce en kritik konulardan bir tanesi de alt yapıdaki zayıf akım hatlarının elektrik hatları ile iç içe götürülüyor olmasıdır. Maalesef birçok projede hiç önemsenmeden zayıf akım ile AC akım birlikte çekilmektedir. Her açıdan soruna sebep verecek bu durumdan kurtulmak için mutlaka ayrı bir zayıf akım şaftı veya alt yapısı olmalıdır.

“Konuyu Tam Olarak Öğrenin ve Bilerek Karar Verin”

Ürünlerin kalitesini hangi kriterlerle saptayabiliriz? Doğru ürünü seçerken nasıl profesyonel yardım alabiliriz?

Bu konuda uzun süredir inşaat ve elektrik müteahhiti firmalarımızı ziyaret ediyor, konunun önemini anlatmaya çalışıyoruz. Doğru ürün seçimi için yıllardır süre gelen methodların kullanılıyor (yani Akıllı Yaşam Sistemlerinin projeye neler katabileceğinin öneminin kaçırılıyor) olması maalesef bazı büyük firmalarımız içinde devam ediyor. Buradan, bu konuda yapılabileceklerin neler olabileceğini öğrenmek adına bizlerle temasa geçebileceklerini söylemek isteriz. AYPRO gerçekten profesyonel bir yardım gibidir, konuyu tam olarak öğrenirsiniz ve istediğiniz gibi karar verirsiniz.

Ürün seçme kritelerini Tedarikçi Değerlendirmesi gibi düşünerek aşağıdaki ana başlıklarda incelerseniz çok daha net bir sonuca ulaşabilirsiniz.

 • Firma ürünün resmi ve yetkili satıcısı mı?
 • Firma konusunda uzmanlaşmış, teorik ve pratik bilgiye sahip mi?
 • Markanın yurtiçi ve yurt dışı standartları nelerdir? (TSE, CE, ISO vb)
 • Markanın projenize benzer referansları var mıdır?
 • Ürün teknik özellikleri isteklerinizin tamamını karşılıyor mu?
 • Ürün güncelliği ve üstünlükleri Nelerdir?
 • Ürün gelecekte oluşabilecek muhtemel ihtiyaç ve isteklere göre iyileştirlebilir mi?
 • Sistemin arızalanma/sorunlu çalışma sıklığı nedir?
 • Herhangi bir arıza durumunda müdahale süresi kaç saattir?
 • Yedek parça temin süresi kaç gündür?
 • Uygulama yapacak firmanın yeterliliği ne düzeydedir?
 • Firma şantiyede gerekli keşifleri yapmış mıdır?
 • Sistemlerin kurulumu ne kadar sürede tamamlanacaktır?
 • Ürünlerin garanti süresi nedir?
 • Sistemin toplam sahip olma maliyeti avantajlı mı?

“Hatalı Ürün Zaman, Para ve Prestij Kaybettirir”

Hatalı ürün seçimi ve/veya kurulumunda nasıl bir sonuçlar karşılaşırız?

En basit anlatımı ile zaman, para ve prestij kaybınız olacaktır diyebiliriz.

Kıbrıs Emlak Merkezi okurlarına bir mesajınız var mı?

Emlak sektörü ile ilgili her türlü haberin bulunduğu portalınızı keyifle ve ilgiyle takip ediyoruz. Haberleriniz aracılığıyla projeleri ve sektördeki yenilikleri devamlı okuyoruz. Sizlerle çalışmaktan dolayı da son derece memnunuz. Herkesin emlak sektörünü yakından takip etmesi için önemli bir noktada olduğunuzu söylemek ister, bu keyifli sohbet için tekrar teşekkür ederiz.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


Etiketler: En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır