2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Loft Daire nedir?

15 Ağustos 2023

Loft Daire nedir? Özellikleri nelerdir? Detaylar Kıbrıs Emlak Merkezin’de…Son zamanlarda ise inşa edilen konut projelerinde loft daireler oldukça dikkat çekiyor.

Peki loft daire nedir?

21. yüzyılın trendlerinden biri olan loft dairelerin, geçmişi de 1970’li yıllara kadar uzanır. Loft daire kavramı ilk olarak ABD’de ortaya çıkmıştır. ABD’nin büyük şehirlerinde ortaya çıkan yüksek miktardaki konut talebi karşılanamayınca; bir çözüm alternatifi yaratmak adına şehrin içinde kalan terkedilmiş fabrikalar, depolar ve diğer endüstriyel tesisler restore edilerek konuta dönüştürülmeye başlanmıştır.

Loft daireler aynı zamanda “çatı katı” ya da “çatının hemen altındaki kat” olarak da ifade edilir. Loft dairelerin özellikleri arasında ise yüksek tavanlar, büyük pencereler, asma kat, açık alanlar, ham beton kullanımı ve çıplak strüktürler yer alır.

Loft daireler fazlasıyla geniş alan sağlamaları ile dikkat çekerler.

Geniş bir odanın bir köşesi mutfak, paravanla ayrılmış diğer bir köşesi yatak odası, orta kısmı ise salon olarak kullanılabiliyor. Alan fazla geniş değilse bir kenara bir asma kat inşa ediliyor ve yatak bunun üzerine konumlandırılıyor. Dolap ve kitaplık gibi büyük malzemelerin daireyi odalara bölmek için kullanıldığı örnekler de mevcut.

Bu yaklaşım duvarlardan arındırılmış, hem fiilen hem de algısal olarak daha geniş ve ferah bir iç mekana olanak sağlıyor. Öte yandan loft dairelerin bir diğer özelliği de geleneksel dairelere nazaran daha ‘ham’ bir görüntü sergilemeleri. Yani öyle saten boyalı pürüzsüz duvarlara, renkli desenli duvar kâğıtlarına, işlemeli kartonpiyerlere sahip değil.

Endüstriyel yapılardan dönüştürüldükleri için sıvasız tuğla duvarlara, çelik konstrüksiyon sütunlara ya da üstü kaplanmamış beton iskelete sahipler.

Kelime anlamı çatı katı olan bu dairelerin ortak özelliği geniş mekanlarda minimum duvar şeklinde özetliyebiliriz. Dubleks loftlar oldugu gibi tek kat üzerindede loft daireler vardır. Ülkemizde son dönemlerde lüks loft daireler inşaa edilmeye başlamıştır.


Etiketler: En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır