KıbrısEmlakMerkezi.com çerezleri kullanır.

İnternet sitemizin servisleri adına daha deneyimli ve özelleştirilmiş kullanım için bazı bilgileri tarayıcınıza kayıt eder. Bu bilgiler sitemizi daha hızlı ve kolay kullanmanız için gereklidir.
Saniye sonra kabul etmiş sayılacaksınız.
Atıl AYAZ

Atıl AYAZ

Döviz mi, emlak mı?

03.08.2017 16:34:07

Atıl AYAZ HAKKINDA YAZARA SORU SORMAK İÇİN TIKLAYIN

EURO MU? DOLAR MI? STERLİN Mİ?

Para piyasaları için hareketli bir dönem başlıyor. Uzun zaman sonra dövizde rekor haberleri girmeye başladık. Dahası da gelebilir.

Bu tür süreçler genelde paniğe sebep oluyor. Yatırımcı da, borçlu da kendi bütçesi için telaşlanıyor.

Peki ne yapmak lazım?

Ortak bir tavsiyede bulunmak çok da sağlıklı değil. O yüzden az önce bahsettiğim gibi yatırımcı ve borçlu olarak ikiye ayırarak ilerleyebiliriz.

 

Dilerseniz döviz borcu olanlar ya da dövizle borçlanmayı düşünenlerle başlayalım.

Bugüne kadar birçok yazımda, televizyon programlarımda sık sık vurguladığım bir konu aslında bu. Kazancınızla paralel borçlanma kararı alın. Yani Türk Lirası kazanırken, sterlin ile borçlanmaktan uzak durun. Dövizdeki anlık hareketler kabusunuz olmasın, rüyalarınız kaçmasın.

 

Olması gereken bu ama uygulama maalesef çok farklı. Kredi için bankanın kapısını çalan, döviz alarak çıkıyor. Düşük faiz cazip geliyor. Benzer uyarıları yapan bankacılar bile kimi zaman döviz mağduru oluyor bu yüzden.

Tabii bütçe sizin, tercih de sizin.

 

Sterlin ne olacak?

Ekonomi Kıbrıs’ta bir anket başlattık, ay sonunda sterlin kuru ne olur diye sorduk? Mevcudu korur yönünde bir yoğunluk var yanıtlarda. Piyasalar için de beklenti bu yönde aslında. İngiltere Merkez Bankası faizi sabit tutma yönünde adım attı. Kıbrıs ekonomisinde en çok kullandığımız sterlin 4.70’i zorluyor fakat üzerinde bir de Brexit ağırlığı var. O yüzden çok agresif olur mu, belirsiz.

 

Euro güçleniyor

Avrupa Birliği’nin ortak para birimi Euro, son dönemde yerini korudu, hatta daha da güçlendi. İngiltere’nin Brexit kararı sonrası, birlikte yaprak dökümü başlar mı endişesi kısa süreliğine de olsa ötelendi diyebiliriz. Buna bir de olumlu rakamlar eklenince, Euro Türk Lirası karşısında yeni tarihi rekorlar kırıyor. Hatta buna bir de Türkiye ile Almanya arasında esen soğuk rüzgarları eklersek tablo biraz daha karamsarlaşıyor. Yani yakın ve uzun vade için Euro ile borçlanacaksanız bir değil, iki kez düşünmeniz gerekebilir.

 

Trump sonrası dolar

Dolar için ise işler pek iyi gitmiyor. ABD’ye, hatta dünyaya damgasını vuran Trump sonrası dolardaki değer kaybı sürüyor. Dolar kurunun Türk Lirası karşısında değer kazanması için bir ihtimal var, o da FED’in faiz arttırması. Olası ve güçlü bir artışta dolar için 3,80’i görebiliriz. O yüzden illa ki borçlanacaksanız, dolardaki bu ihtimali de göz önünde tutmalısınız.

 

 

Döviz mi, emlak mı?

Gelelim yatırımcı kanadına. Yani birikim yapmayı düşünenlere.

Aslında borçlanacaklar için sıraladığımız üç para birimi de üç aşağı beş yukarı benzer bir çizgide ilerliyor.

“Şunu alan kazanır” diyebileceğimiz bir dönem değil.

O yüzden birikim için illaki döviz diyorsanız, Euro kurunu önerebiliriz kısa vadede.

Fakat daha cazip ne var diye soranlar için, Kıbrıs emlak sektörü bir süre daha cazibesini koruyacak.

6 ayda yüzde 30 değerlenen bir piyasa düşünün, dövizde böyle bir kazanç olmadı.

Fakat burada da yatırım kararı alırken emlak balonunu göz önüne almakta fayda var. Çünkü bazı bölgeler ve projeler yeteri kadar şişti. Biraz avcı ruhuyla, yeni fırsatları yakalamak çok daha avantaj sağlar.

Gelişecek bölgeler, hayata geçecek yeni projeler, değerlenecek emlaklar.. Bunlar üzerinde iyi çalışmak, ya da uzman desteği almak emin olun hatrı sayılır kazançlar sağlayabilir.

Ancak uyarımı bir kez daha tekrarlayacağım. Emlakta da kazanmak uğruna, ezbere borçlanmak yarar değil zarar getirir! Kazancınızla doğru orantılı yatırım planları yapmakta fayda var.

 

ATIL AYAZ

KIBRIS EMLAK MERKEZİ GYY