KıbrısEmlakMerkezi.com çerezleri kullanır.

İnternet sitemizin servisleri adına daha deneyimli ve özelleştirilmiş kullanım için bazı bilgileri tarayıcınıza kayıt eder. Bu bilgiler sitemizi daha hızlı ve kolay kullanmanız için gereklidir.
Saniye sonra kabul etmiş sayılacaksınız.
DİLEK KURNAZ

DİLEK KURNAZ

Elektronik cihazlarınız sigortalı mı?

13.07.2017 11:14:17

DİLEK KURNAZ HAKKINDA YAZARA SORU SORMAK İÇİN TIKLAYIN

Sıcakların artmasıyla birlikte elektrik kesintilerinin sıklaşması, adamızda maalesef üzülerek kabul etmek zorunda olduğumuz bir sorunumuz olarak yeniden gündemimizde.

Sıcağın hepimizi fazlasıyla bunalttığı bu dönemler, bir de üzerine bu kesintiler ve maalesef tuzu biberi oluyor.

Bu yazımda size, aslında hepimizi yakından ilgilendiren bir riski, elektrik kesintileriyle birlikte elektronik cihazlarda yaşanabilecek sıkıntıları ve sigortanın rolünü yazacağım.

Yangın poliçelerine ek olarak verilen (Birçok firma yangın sigortası olmaksızın tek başına bu teminatı vermeyi kabul etmiyor fakat istisnalar olabiliyor) “Elektronik Cihaz Sigortası” ihtiyacımız genellikle bu dönemlerde hasarların artmasıyla birlikte dikkatimizi çekmeye başlıyor.

Elektronik Cihaz Sigortası poliçede belirtilen adreste bulunan eletronik cihazların başına gelebilecek tüm zararları hasar sebebinin aşağıda belirtilen unsurlardan biri olması durumda karşılayan bir sigorta türüdür. 

Elektronik Cihaz Sigortaları, diğer tüm mühendislik sigortalarında olduğu gibi muafiyetli sigorta ürününüdür. Bu muafiyet oranı\değeri düşüldükten sonra hasar tazminat talebi değerlendiriliyor.

 Sigorta bedelleri belirlerken dikkate alınması gereken konular;

 • Cihazların yeni ikame değerleri olup, cihazların yeni (sıfır) ikame değeri
 • Gümrük, vergi ve harçları
 • Nakliye ve montaj masrafları

Gibi madderi  bedel belirtlenirken hesaplanmalıdır.

Hem konut hem de ticari sigortalarda oldukça önem arz etmektedir. Teminat kapsamı Elektronik Cihaz Sigortası  genel bir kapsamıdır.

 • Elektronik Hasarlar
 • Çalışanların dikkatsizliği, ihmali
 • Elektrik şebekesinde düzensizliklerden kaynaklanan hasarlar (kısa devre, ani voltaj dalgalanmaları vb. )
 • İstisna edilemeyen diğer haller
 • Yangın, yıldırım, infilak,
 • Kavrılma, kararma, duman , is
 • Fırtına, sel, seylap, yer kayması, toprak çökmesi gibi tabii olaylar
 • Hırsızlık

 

Yukarıda da anlaşılacağı üzere oldukça etkili ve ihtiyacımız olabilecek bir ürün türüdür. Tabii ki tüm sigorta türlerinde olduğu  gibi  poliçe üretilirken bu risklerden korunmak için hangi önlemlerin alınınıp alınmadığı sigorta danışmanınız tarıfında kontrol edilip, değerlendirdikten sonra sigortanızı  üretecektir.  (Voltaj düzenleyici, jenaratör, ups vs)

 

Elektronz Cihaz Sigortası ile hangi cihazlar sigortalanabilir?

Ticari amaçla kullanılan tüm elektronik cikazlar (bilgisayar, bilgi işlem merkezleri, ofis ekipmanları, grafik, basım yayın endüstri ekipmanlaörı, alarm, test, otomaston ve ölçüm ekipmanlar vs) ile diğer elektronik cihazlar sigortalanabilir.

 

Konut Sigortalarında ise;

Aksam ve teffauratlaı dahil olmak üzere; masaüstü bilgisayar, televizyon, sinema ve ses sistemleri, buzdolabı, derin dondurucu, çamaşır (yıkama\kurutma) makinası, bulaşık makinası, fırın, ocak, davlunbaz, elektrikli şohben, kombi, müzik seti, elektrik süpürgesi, video, VCD\DVD\Bluearay cihazı, alarm ve güzvenlik sistemleri, klima\ısıtma soğutma sistemleri vb elektronik\elektirkli cihazlar.

 

Görüldüğü gibi oldukça önemli bir sigorta türüdür. Olası bir bozulma sonrası sıkıntı yaşamamak için, hemen poliçelerinizde bu teminatın olup olmadığını tekrar kontrol edip, danışmanınızla tekrar değerlendirmenizi tavsiye ederim.

 

DİLEK KURNAZ

SİGORTA UZMANI