• Haber Ara
Dil/Language

Yatırım için neden KKTC?

07.06.2017 00:30:39

 

Kıbrıs Emlak Merkezi’nin değerli takipçileri ve sevgili okurlarımız,

Sizlerle tekrar birlikteyiz,

Benim tarafımdan son derece yoğun ve verimli geçen bir haftayı geride bırakıp Haziran ayına girdik. Ramazanı karşıladık.

Umarım sizin için de iyi bir hafta olmuştur.

Bu hafta konumuz; KKTC’de yatırım avantajları.

Ama öncesinde geçen haftaki konuyu tekrar bir hatırlayalım.

önceki yazımda sizlere ‘M2 Belirsizliği’ adı altında gayrimenkul piyasasında yaşanan sıkıntılardan birini iredeledim. Bu yönde gelen talepler üzerine biraz daha detaylandıralım. 

Geçen hafta başlarında ülkemizdeki emlak şirketlerinden Keller Williams North Cyprus ile çok verimli bir eğitimimiz gerçekleşti. M2 Belirsizliği konusunu orada da irdeledik. Bu yönde onların penceresinden, alıcı tarafından ve eksper tarafından bu hususu resimledik. Gayrimenkul danışmanlarına bu yönde farkındalık yarattığımıza inanıyorum .

Bu belirsizlik ne tür gayrimenkullerde en sık karşımıza çıkıyor?

Gayrimenkul piyasasının alım satımda en geniş hacmini kaplayan apartman daireleri bu belirsizliğin başında geliyor. 2. Sıraya ise villa-ikiz villalar gelmektedir. özellikle yap-sat projelerde çok sık karşılaştığımızı söyleyebilirim.

 

Bir örnekleme yapalım;

Daire kapalı alanı 80m2 , üzeri kapalı balkon 5m2 , ortak alanları ile daire brüt kapalı alanı yaklaşık 90m2 diyelim. Dairenin 45,000 sterlinden satıldığını biliyoruz. Yani m2 başına 500 sterlin denk geliyor.

Hemen yanı başındaki yeni tamamlanan projede ise dairenin brut alanı 90 diye pazalanıyor ancak yerinde 78m2 olduğunu öğreniyoruz.  Gerçek alanına göre 39,000 sterlin ödemeniz gerekirken, sizden 45,000 sterlin isteniyor.  Bu bağlamda da ciddi bir fiyat farkı doğuyor. 

Bu durum villalarda, dairelere oranla daha  az karşımıza çıkıyor. Ancak villaların m2 başına düşen satış değeri dairelere göre daha yüksek . Villa alanında 10m2 bile fark oluşmuş olsa, satış fiyatındaki fark minimum 7500-8000 sterlini rahatlıkla bulabiliyor.

Yatırım yaparken bu durumu da bir yere not edin derim.

 

NEDEN KKTC? 

Gelelim bu haftaki yazımın içeriğine.

Ülkemiz son zamanlarda gayrimenkul alımında özellikle Türkiye’den birçok yatırımcının dikkatini çekmiş durumda.

Alıcıların talep nedenlerinin başında ‘uygun fiyat’ geliyor.  Alıcı öncelikle kendi yaşadığı bölge ile kıyaslıyor. Bu şekilde merkezi lokasyondaki özellikle daire nitellikli gayrimenkuller çok daha yüksek fiyatlı olduğundan, KKTC piyasası cazip geliyor. 

Türkiye’de başlıca şehirlerinde milyon dolarları bulmuş, diğer daha az popüler şehirlerinde ise bizdeki villa fiyatlarına daire alınıyor. 

Tabii bir de buna iklimi, denizi, güvenli, sakin ve nezih bir yerleşimin olması gibi diğer avantajları ekleniyor.

Hatta ülkemizde şubesi bulunan bazı Türkiye bankalarından konut kredisi de kullanabiliyor. 

Sonuçta özellikle Türkiye vatandaşlarınca gayrimenkul alımı da artık kolaylaştı ve daha az zamanda daha az bürokratik işlem gerektiriyor. 

Hal böyle olunca yatırım avantajlı oluyor.

 

İşte bu avantajlı süreci en iyi şekilde değerlendirmek için gayrimenkul sektöründe rol oynayan herkese çok büyük görev düşüyor.

Yeni konularla en kısa zamanda görüşmek üzere.

 

BURCU ERGİN

GAYRİMENKUL DEĞERLEME UZMANI

Yazar'a Soru Sor:

Soru Sor

Sorulan Sorular (0)