Dil/Language

Kıbrıs Emlak Sektörü'nün Kazananları

Değerli okurlarımız,

Yeniden yeni bir yılın ilk aylarında birlikteyiz hepimiz için öncelikle sağlıkla huzurla ve başarı dolu bir yıl temenni ediyorum.

Bu yazımızda sizlere geride bıraktığımız 2017 yılını ülkemiz için değerlendirelim. 2017 vizyonu 2018 beklentilerine kısaca değinelim istiyorum.

Gayrimenkul piyasamız dövizdeki aşırı büyümeye karşı zirvenin yaşandığı ve  son iki yıldaki EN VERİMLİ yılı olduğunu kabul etmeliyiz. Hal böyleyken 2018 için de aynı beklentilerle yola çıkıyoruz.

Peki bölgesel anlamda önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi 2017’yi nasıl tamamladık yorumlayalım. 

2017'nin şehir bazında emlak satışlarında kazananı hepimizin de tahmin edeceği üzere  GİRNE oldu. Özellikle  şehir merkezinde en fazla yükseliş daire ve arsalarda görüldü.

Öyle ki yılın başlarında 65,000 stg civarındaki basit bir 2+1 daire yıl sonunda 80-85000 stg’leri buldu. Bu %20-25’lik artış paralelinde arsa fiyatlarına da hemen yansıdı.

Bir düşünün yılın başında 250- 300.000 stg'den alıcı bulan arsalar için arsa sahiplerinin 400 -450.000 sterlini bile kabul etmediğini görüyorum.

Bir de buna önceden alınmış yüksek imardan faydalanacak şekilde arsanın ruhsatı olması halinde bu rakam tabii ki ikiye de katlanabiliyor ve bu tip ara sokaklardaki arsalarda dahi 600.000 sterlin gibi bir rakamın konuşulur vaziyete gelmesi de cabası.

Şimdilerde GİRNE'DE PİYASA DAHA STABİL, yeni inşaatlar daha yavaş ilerliyor bir anda ara sokaklarda görmeye alıştığımız her geçen gün yıkılan evler ve kazılar çok sık karşımıza çıkmıyor artık. Mevcut projeler devam ediyor çoğunlukla. 

MAGOSA ise KENTLEŞEN KIYI ŞERİDİ şehrimizdir. Son bir yılda yapılaşma farkedilir şekilde atmış, özellikle YURT İNŞAATLARININ oldukça yoğun olduğunu hatta bazılarının neredeyse OTEL KALİTESİNDE olduğunu görüyorum.

Magosa’da aslında fiyatlar oldukça artmış durumda, çünkü geriye dönüp baktığımızda diğer iki şehre oranla daha düşük fiyatlı iken bugün Lefkoşa’yı yetişmiş neredeyse. Daireler çok katlı apartmanlarda konumlanıyor. Daire inşaatları piyasanın büyük dilimini tutuyor. FİYATLAR halen bir miktar daha ARTMAYA DA DEVAM edeceğe benziyor. Bugün 2+1 sıfır standart bir daire için 45,000 stg’yi cebte tutmalısınız. Magosa aslında kentin büyüklüğüne baktığımızda büyük çoğunlukla yerli müteahhit firmaların yapılaşmada öncü olduğunu görüyoruz, bu da gurur verici.

Öyle ki Girne bu yönde şu anda karma bir yapıda. YENİ İMAR PLANI çalışmaları Magosa için bir değişim yaratacak mı ilerdeki dönemlerde göreceğiz. 


BAŞ ŞEHRİMİZ LEFKOŞA, kira getirisinin uzun vadede en avantajlı olduğu ve amortisman süresinin de buna bağlı olarak en kısa olduğunu şehir. LEFKOŞA'DA DA GAYRİMENKUL PİYASASI ARTIŞ HALİNDE.

Örnek verecek olursak 2017'den bugüne konut fiyatlarının yaklaşık %15-20 artmış olduğunu görüyoruz hatta bazı yoğun talep alan bölgelerde %25 bile şu an buldu. Müteahhit olarak da alıcı olarak da yerli halkın ağırlığı pazarda hissediliyor. Bu durumda daha gerçekçi bir piyasası olduğunu göstermektedir.

Lefkoşa bölgesinde bu rakamlar merkez beldeleri yansıtıyor. Piyasalarda konutlar daire ve villa olarak inşaat edilmekte ve neredeyse villa inşaatları da daire inşaat sayısını yakalamış durumda. Talep olduğu müddetçe piyasalar canlı kalıyor.

Şunu anlıyoruz ki yabancı yatırımcının ilk tercihi şimdilik kıyı şehirleri olsa da KUZEY KIBRIS iklimi, güvenli ortamı, denizi ile yaşamak için cazip olduğu kadar YATIRIM İÇİN DE OLDUKÇA KARLI VE HALEN UYGUN FİYATLI bir ada.

Gelecek yazımızda GAYRİMENKUL DEĞERLEMENİN GAYRİMENKUL ALIM-SATIMINDA önemi, ülkemizde ne sıkıntılar yaşıyoruz bunlara değineceğiz. 

Sağlıkla sevgiyle kalın...

BURCU ERGİN

GAYRİMENKUL DEĞERLEME UZMANI

Yazar'a Soru Sor:

Sorulan Sorular (0)