Dil/Language

Gayrimenkul yatırımı ne kadar karlı?

13.07.2017 11:20:09

Geçen yazımda 2+1 dairelerden yola çıkarak yatırımın ne kadar yılda sizlere geri dönebileceğine değindik.  Bölgesel bazda ortalamada en karlı bölge şimdilik Lefkoşa görünüyor. Tabii ki satış fiyatları arttıkça amortisman süresi de uzayacaktır. Bu bağlamda yatırım planınız varsa elinizi çabuk tutun diyelim.

özellikle projelerden alımlarda alıcı çok daha avantajlı . Çünkü piyasa fiyatlarının altında alabiliyor. Hatta Kat irtifak Tapusu olan gayrimenkullerde bazı bankalardan kredi de kullanabiliyor.

 

Peki Gayrimenkul nasıl bir yatırım aracı ?

Gayrimenkul diğer yatırım araçlarına göre daha pahalı, uzun ömürlü ve daha güvenli bir yatırım alternatifi. Ancak likide dönüştürmede ise diğer yatırım araçlarına göre mesela bankaların yatırım alternatifleri, hazine bonolarına gibi daha fazla zamana ihtiyacı var.

 

Gayrimenkulun size GETİRİSİ ne?

En sık karşımıza çıkan kira getirisidir. öyle ki siz 75000 Sterling ödeyerek aldığınız dairenizi aylık ve net olarak yaklaşık 350 Sterling civarında kiralayabiliyorsunuz.

Diğer taraftan siz bu parayı bankaya birikim amaçlı yatırsanız getirisi çok daha farklı çıkıyor. Bu 75000 stg ile ayda yaklaşık 160-170 Sterling civarındadır. Yani neredeyse yarısı kadar.

Peki bu aşamada gayrimenkul getirisinin daha yüksek olduğunu görüyoruz.

Her yatırımın karlılığı kadar YIPRANMA unsuru da vardır.

örneğin elinizdeki nakiti değerlendirmek için araştırıken bunu da muhakkak düşünmeliyiz.

 

Gayrimenkul bu noktada NASIL ?

öncelikle belirtmeliyim ki en yavaş yıpranma sürecinde olan yatırım aralarından biri de Gayrimenkul . Bir yapının ortalama ömrü 50 ile 60 yıl arası olarak Kabul edilmektedir.

Şöyle bir düşünelim iki kişiden biri ayni tutarda yatırım yapıyor. Biri konut diğeri araç. Konut 3 yıl sonra ayni ekonomik koşullarda yıpranma payı değerinin yaklaşık %5 civarı olabildiği gibi, artan bir piyasa ortamında değer kaybı stabilde olabiliryor. 

Arabalar da ise ne yazıkkı yıpranma payı çok daha fazla olduğunu hepimiz Kabul ediyoruz.

 

Gayrimenkul yatırımında RİSK var mı diye düşünebilirsiniz.

Bunu da haftaya irdeleyelim.

 

BURCU ERGİN

KONUT DEĞERLEME UZMANI

Yazar'a Soru Sor:

Sorulan Sorular (0)