Dil/Language

Gayrimenkul değerleme nedir?

21.05.2017 22:11:40

Çoğumuz Gayrimenkul Değerleme hizmetini duymuşsunuzdur.

Günümüzde özellikle bankalardaki Mortgage olarak bildiğimiz konut kredilerinde ‘Gayrimenkul Değerleme’ hizmeti çok sık kullanılmaktadır.

Sadece bu alanlarla da kalmayıp birçok yatırım şirketlerine, hukuk firmalarına, resmi kurumlara, vergi dairelerine, bireysel anlamda alıcı veya satıcı konumundaki mal sahiplerine, şirketlere, muhasebe ofislerine vb birçok kurum kuruluş için gayrimenkul değerleme hizmetini bir fiil verilmektedir.

özellikle evinizi satın alırken doğru rakama mı satın alıyorsunuz, aldığınız kira getirisi güncel piyasalardaki emsallere göre daha mı düşük, arsanızı en iyi en verimli nasıl kullanabilirsiniz?

Bu ve benzeri tüm sorularınızın cevaplarını gayrimenkul değerleme hizmeti alarak giderebilirsiniz.

Peki Gayrimenkul Değerleme nedir?

Bir gayrimenkulün bağımsız ve objektif olarak belli bir tarihteki kıymetinin tespit edilmesi olarak en yalın şekli ile tanımlanabilir. Bu kıymet belli bir para birimi ile ölçülendirilmektedir. Gayrimenkulun tüm hak ve faydaları, sahip olduğu özellikleri, değerleme amacı, güncel piyasa koşulları, piyasadaki emsaller vb unsurları dikkate alınarak oluşturulan kıymet takdiri için rapor düzenlenir. Bu raporlar, ‘Ekspertiz Raporu’ olarak adlandırılır.

örneğin dairenizin var olduğunu düşünelim. Dairenin ve bulunduğu apartmanın konumu-yaşı-mimari durumu özelliklerini yansıtır. Tapusunda sizin hisseniz ½ oranında ise bu da size haklarından birini gösterir. Tüm bunlar ve daha da fazlası gayrimenkul değerleme hizmetinde irdelenen başlıca unsurlardandır.

Gayrimenkul Değerleme neden gereklidir?

Günümüzde farklı amaçlarla bu hizmete ihtiyaç duyulmaktadır. örneğin, güncel ekonomik koşulların gayrimenkule etkilerinin doğru şekilde analiz edilmesi, yatırım yapılan gayrimenkulun satış değerini ne kadar yılda amorti edeceğinin tespiti, yeni kira değerinin tespiti veya piyasa satış değerinin tespiti gibi, gayrimenkul değerlemesini gerektiren alanlar aşağıdaki gibi sıralanabilir;

- Alım Satım

- Kiralama

- İpotek

- Sigorta

- Vergilendirme vb.

Kimler bu hizmeti vermektedir?

Bu alanda tecrübeli ve eğitimli Gayrimenkul Değerleme Uzmanları tarafından hizmet verilmektedir. Eksper olarak da adlandırılan ‘Gayrimenkul Değerleme Uzmanları’ halk arasında emlakçı olarak algılanmasına karşın emlakcı değildir. Emlakçılık aynı sektördeki farklı bir meslek grubudur.

Gayrimenkul hepimizin hayatında var olan en kıymetli yatırım araçlarından biri olarak yeri almaktadır.

Gayrimenkulsuz kalmayın, hoşçakalın...

 

BURCU ERGİN

GAYRİMENKUL DEĞERLEME UZMANI

Yazar'a Soru Sor:

Sorulan Sorular (0)