2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Kıbrıs Türk Öğrenci Yurtları Birliği Başkanı Hakan Onurlu’dan Aileler ve Öğrencilere Mesaj Var

24 Ekim 2021

Kuzey Kıbrıs’ta üniversite eğitimi almak için gelen öğrencilerin yurt talebi bu sene dikkat çekiyor. Peki yurtlarda son durum ne, tercih yaparken nelere dikkat etmek gerekir? Kıbrıs Türk Öğrenci Yurtları Birliği Başkanı Hakan Onurlu, Kıbrıs Emlak Merkezi’ne konuk oldu.

hakan onurlu kıbrıs yurt

Kıbrıs Türk Öğrenci Yurtları Birliği Başkanı Hakan Onurlu’dan Aileler ve Öğrencilere Mesaj Var

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ekonomi yol haritasına bakarsanız, yıllardır “eğitim adası” rotasında ilerliyor. Yeni üniversiteler açılıyor, yeni bölümler ekleniyor. Üniversitelerin pazarlama ağı, dünya çapında günden güne genişliyor. 

Eğitim sektörünün hızlı büyümesi, konaklama ihtiyacını da artırıyor. İlk sırada öğrenci yurtlarının artan sayısı, ikinci sırada ise kiralık / satılık emlaklara yönelen talep dikkat çekiyor.

Daha doğrusu dikkat çekiyordu… Her şey iyi güzel derken, pandemi bu hesapları biraz bozdu. Kısıtlama, kapanma ve yasakların ardından ekonomide büyük pay tutan öğrenciler, adadan uzak kaldı. Hem de uzun bir süre. 

Bu süreçte üniversiteler uzaktan da olsa online eğitimi denedi. Fakat öğrenci yurtları bu süreyi boş geçirdi. Üstelik bir de karantina oteli olmak ya da olmamak mücadelesi verdiler. 

Şimdi ise yurtlar için hareketli günlere geri dönüş var.. Öğrencilerin gelişi ile birlikte inanılmaz bir yoğunluk yaşanıyor.  Kıbrıs Emlak Merkezi olarak öğrenci yurtları sekmesine gelen ziyaret ve mesajları görünce, son durumu merak ettik. 

Yurtların pandemi sınavını ve öğrenci yoğunluğunun yansımasını Kıbrıs Türk Öğrenci Yurtları Birliği Başkanı Hakan Onurlu ile konuştuk. 

“Yurtlar Terk Edilmiş Maraş’a Benzedi”

Gelin sohbetimize yaklaşık 2 yıl öncesine giderek başlayalım. Salgının hızla yayılması ve ilan edilen pandemide sektör olarak ilk mağdurlardan biri oldunuz. Nasıl yönettiniz o dönemi?

Perşembenin gelişi Çarşamba’dan belli olur misali, ilk etapta bütün yurtlar krize girileceğini farketti. Hatırlarsanız ilk önce 10 gün kapanma olacak dendi. Öğrenciler de bu süreci adada geçireceklerine, 10 günlük tatil gibi Türkiye’ye gidip döneriz diye planladı. Her şeylerini, buzdolabındaki meyvesini, sebzesini, yumurtalarını bile bırakıp gittiler. 

Fakat sonrası hiç de beklenen gibi olmadı. Yurtlar terk edilmiş Maraş’a benzedi. Öğrenciler tam bir buçuk sene gelemediler. 

Ülkede, ekonomide ve yurt sektöründe panik vardı o günlerde. Fakat biz panikle belirsizlik yaşamak yerine, hızlıca Kıbrıs Türk Öğrenci Yurtları Birliği’ni kurduk. Kurduk ki, bir çıkar yol bulalım.. Çünkü hiçbirimizin amacı pandemi oteli olmak değildi, öğrencileri adaya getirmek için uğraşıyorduk. 

Öğrencilerin gelmesi çok önemliydi. Çünkü ülkemizin başa baş yarışan iki gelir kaynağı var, turizm ve eğitim. Adada yaşayan nüfusumuzun da yüzde 25’i kadarı öğrenci. Biz bu yüzde 25’lik kısmı vatandaş gibi kabul ediyoruz. Çünkü bu kesim burada yaşamadığı durumda, ekonomi hiçbir şekilde dönmez. 

Dolayısıyla esas amacımız öğrencilerimizi geri kazanmaktı ve kurduğumuz birlik aracılığı ile bu süreci planlamak için başta milli eğitim bakanlarımız ve turizimcilerle toplantılar yaptık. Pandemide izlenebilecek yolları tartıştık ve eğitimi başlatmak üzere 3 ay sonra uçak kaldırmaya, öğrencilerimizi getirmeye başlayalım dedik. Bu nedenle yurtlarımızı pandemiye hiç bulaştırmayalım istedik. Fakat 3 ayın sonu gelmeden bu planlama, devlet tarafından alınan farklı kararlarla iptal oldu. 

Ardından iki ay süren daha farklı bir planlama yapıldı, yine sonuçsuz kaldı. Öğrencilerin çok büyük bir kısmı dönmüştü ülkelerine, fakat hepsi değil. Ortalama yüzde 5 kapasiteye sahiptik doluluk oranında. Bu yüzden kapatma da yapılamazdı yurtlarda. Devlet gözünde açık kurumlar olarak göründük bu sebeple, herhangi bir maddi destek de alamadan hizmet sunmaya devam ettik. Sözün özü, boş bir şekilde ve çok uzun bir süre ayakta kalmaya çalıştık. 

Bu durumda en başta pandemi hizmetine kendini açan yurtlar daha kazançlı çıktı. Fakat bu durumdan hiçbir şekilde pişmanlık taşımıyoruz. Yurtlarımızda tadilat gerektiren bir sürece girilmemesi, bunun en önemli nedenlerinden biri.

Sonuçta karantinaya giren bir kişi 14 gününün çok büyük bir kısmını odasında. geçirdi. Karantina dolayısı ile tüm gününü odada geçiren misafirler, maalesef çıkınca görüldü ki odalarını tadilat isteyen bir duruma getirdiler. 

“İki Yılın Öğrencileri Aynı Anda Geldi”

Peki bu yıl durum nasıl? Hem üniversiteler, hem de yurtlar için öğrencisiz geçen aylar sonrası talebi nasıl yorumluyorsunuz?

Pandemi günlerinin aksine, bu yıl çok yoğun bir dönem. İlk kez yurt ve konut yetersizliği kendini gösterdi. Fakat bu Kuzey Kıbrıs’a özgü bir durum değil, dünyanın birçok yerinde benzer sıkışma yaşandı. Çünkü geçen senenin ve bu senenin öğrencileri aynı anda geldi. 

Normalde KKTC’ye gelen bir öğrenci bir süre yurtta kalır, sonra arkadaş edinip eve çıkar. Yeni gelenler yurda girer ve düzen böyle devam eder. Fakat ikinci sınıfa geçen öğrencilerin hiç arkadaşı olmadı ülkeye gelemedikleri için. O yüzden elini çabuk tutanlar yurda yöneldi ve yerleşti. Fakat yurt kapasiteleri bu yoğun talebe yetersiz kaldı. Aynı şekilde konutlar da öyle. Tek başına kalacak öğrenciler yurt bulamayınca 1+1 dairelere yöneldi, onlarda da tam doluluğa ulaştı. O yüzden ikinci tercih ile yerleşenler için durum zorlaştı. 

Fakat dediğim gibi bu seneye özgü bir yoğunluk bu. Gelecek yıl düzene gireceğini düşünüyoruz.

“Kıbrıs Türk Öğrenci Yurtları Birliği Olarak Biz Bunu Başardık”

Pandemi sürecini ve hijyen gibi ihtiyaçları göz önüne alırsak, daire ile kıyaslayınca yurtların avantajları neler? Öğrenciler ve aileler neden yurtlara öncelik verdi bu sene?

Pandemi döneminde başarılı bir sınav verdik. O günlerde yüzde 5 kapasite ile çalışsak da, tüm amacımız öğrencilerimizin sağlığını korumaktı. Biz bunu başardık. 

Kıbrıs Türk Öğrenci Yurtları Birliği olarak hem o gün yurtlar arasında güçlü bir iletişim kurarak, hem de bugün benzer tedbirleri sürdürerek en sağlıklı şekilde hizmet vermeye devam ediyoruz. 

O yüzden aileler de salgının hala bitmediği, yoğun tedbirin ve hijyenin şart olduğu bu dönemde, çocuklarını tek başına eve çıkarmak yerine, başarısı kanıtlanmış yurtlara yerleştirmeyi tercih etti.

Hem öğrenciler hijyenik bir ortamda konaklıyor, hem de ailelerin içi rahat ediyor. 

“Resmi Öğrenci Yurtlarını Seçin”

Peki aileler yurt seçimi yaparken nelere dikkat etmeli?

İlk önerim resmi öğrenci yurtlarını tercih etmeleri. Çünkü bir işletmenin “Öğrenci Yurdu” ibaresini kullanabilmesi için, milli eğitim bakanlığı öğrenci yurdu olması gerekir. 

Bu onay ile yurdun fiziki yapısından işleyişine kadar yön verilir. Aileler araştırma yaparken bu konuda hassasiyet gösteriyor.

Çünkü aile çocuğunu yanından ayırıyor ve birkaç günlük tatile değil, farklı bir ülkeye uzun süreli gönderiyor. Bu sebeple ilgi resmi yurtlarımıza yöneliyor.

Yurtlarımızın düzeni, giriş çıkış saatleri, kafe, çamaşırhane, spor ve güvenlik hizmeti yanında binanın yapısal dayanıklılığına kadar birçok etken kararları etkiliyor. Bir bina eğer öğrenci yurdu olacaksa inşaat süreci de bundan etkileniyor ve %25 ekstra bir bedele tamamlanıyor.

Tüm bunların yanında aile muhatap bulabiliyor. Yurtlarımız öğrencileri ve velileri ile yurt personellerimiz aile ortamı sağlayabiliyor.

Nasıl ki bizler kendi evlatlarımızı koruyor kolluyorsak, onlara sunabildiğimiz tüm imkanları sunuyorsak, öğrencilerimizin aileleri için de bu arayışa çözüm sunmayı hedefliyoruz.

Kıbrıs Türk Öğrenci Yurtları Birliği Sosyal Medyada

-Aileler ve öğrenciler birliğinize bağlı olan yurtları nasıl bulabilir?

—Şu anda yapılanma aşamasında bir web sitemiz var. Sosyal medyada da aktifiz. Facebook ve Instagram sayfalarımızı takip edebilirler. 

Web sitemizi acilen organize etmeye başladık fakat bilirsiniz ki etkili bir çalışma yapmak zaman alan bir süreçtir. Önümüzdeki yıl öğrencilerimizin erişimine açılacaktır. Sitemizde kara listeye alınmaya kadar önemli tüm bilgilere ulaşabilecekler.

Amacımız buraya gelen ailelerin, öğrencilerini yurtlara güvenle yerleştirebilmesidir. Üstelik yurtların doluluğu sonrasında öğrencilere uygun emlak bulmasında da fayda sağlayacak içerik oluşacaktır.

“Otel Rahatlığında ve Güvenli Hizmet Sunuyoruz”

-Kıbrıs Emlak Merkezi okurlarına bir mesajınız var mı?

Sevgili öğrenciler ve aileleri için önerim, eğitim sürecinin bir parçası olan konaklamda en doğru tercih için araştırma yapmaları. Yurtları, resmi olup olmadığını, sunduğu hizmetleri inceleyerek karar verin. Resmi öğrenci yurtları size en iyisini sağlıyor, sağlayacak. Bizler aileniz gibi yanınızda olup, otel rahatlığında ve evinizden daha yüksek güvenlikte hizmet sunuyoruz.

Ayrıca Kıbrıs Türk Öğrenci Yurtları Birliği olarak da sektörün daha iyi noktaya taşınması için her zaman sizlerle iletişime açık olduğumuzu bilmelisiniz. Eğitim hayatlarında tüm öğrencilerimize başarılar dilerim. 

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


Etiketler: , En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır