yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Kıbrıs Emlak Merkezi yatırımcı analizi

24 Mayıs 2021

Emlak sektörü için yeni bir dönem başlıyor. Karantinasız uçuşlar için gün sayan emlak ve inşaat firmaları için detaylı bir yatırımcı analizi hazırladık. Detaylar Kıbrıs Emlak Merkezi’nde.

kibris-emlak-merkezi-sektör-yatırımcı-analizi

Kuzey Kıbrıs’ta inşaat ve emlak sektörü zorlu bir dönemden geçti. Dünyayı etkisi altına alan pandemi kısıtlamaları ile sektör durağan ilerliyordu uzun zamandır ve artık iyice sıkıştı diyebiliriz.

KKTC hükümetinin Haziran ayı için planladığı kısıtlamaların azaltılması, hem emlak-inşaat sektörüne hem de diğer sektörlere bir nebze umut ışığı oldu.

  • Peki seyahat kısıtlamalarının azaltılmasıyla birlikte yatırımcılar adaya gelmeyi planlıyor mu?
  • Yatırım planlayanların vaktinin büyük bir bölümünü evde geçirdiği pandemi sürecinde ne araştırdılar, ne okudular?
  • Kuzey Kıbrıs’ta hangi konut tipine ve hangi bölgeye ilgi artarken hangi bölge popülerliğini kaybetti?
  • Haziran’dan sonra satın almalar hızlanır mı?
  • Talep oluşturmak için doğru bir dönemde miyiz? Yoksa tüm bütçeleri kısarak beklemeli miyiz?
  • Kuzey Kıbrıs’ta gayrimenkul sektörü dijital çağa ayak uydurabildi mi, yoksa eski düzen sistemle devam etmeye mi çalışıyor?

Kuzey Kıbrıs’ta inşaat ve emlak sektörünün nabzını tutan Kıbrıs Emlak Merkezi olarak tüm bu soruların cevaplarını ve araştırmalarımızı siz değerli okurlarımızla paylaşıyoruz.

kıbrıs-emlak-merkezi-yatırımcı-analizi (1)

 

Haziran ayında seyahat kısıtlamalarının azaltılması ada için bir umut ışığı oldu. Çift aşı ve çift PCR testi ile karantinasız adaya gelmek mümkün oluyor. Dünya nüfusunun aşı ortalamasına baktığımız zaman, Kuzey Kıbrıs’a yatırım yapma potansiyeli yüksek olan ülkelerde aşılanmanın hızla arttığını görmek mümkün. Hatta bazı ülkelerde aşılanma tamamlandı bile.

dunya-asi-haritası-KIBRIS-EMLAK-MERKEZİ

Dünya Aşı Haritası(23/05/2021)

Peki pandemi korkusunu yenip, yatırım için adaya gelirler mi?

Herkesin zor bir dönemden geçtiğini biliyoruz. Kimi bu vakti evinde geçirdi, kimi çalıştı fakat tedirgin bir dönemden geçti ve hala geçiyor. Ama herkes zorlandı ve bir arayış içine girdi. Bu arayışı kendimize çevirirsek evet gerçekten emlak-inşaat konusunda bir patlama yaşanabilir. Forbes’un da yatırım için işaret ettiği Kuzey Kıbrıs tüm dünya ülkelerinden yatırım çekebilir.

Kıbrıs Emlak Merkezi’nin yatırımcılardan aldığı geri dönüşler, seyahat kısıtlamalarının azaltılmasıyla birlikte, pandemi süresince araştırma yapan müşterilerin adaya gelecekleri ve hali hazırda beğendikleri konutlardan birini seçip alım yapacakları.. Bunların arasında, tamamen adaya yerleşme fikri olan da var, şimdiden alıp sonrasında yerleşme fikri olan da. Sadece tatil için alacak olan da var, yatırım için alacak olan da. Hepsinin beklediği seyahat kısıtlamalarının azaltılmasıydı.

Yani gayrimenkul sektörü için hareketli bir dönem başlıyor. Peki bu zor dönemde yatırımcılar ne araştırdılar ve ne okudular? Diğer sorumuz da Kuzey Kıbrıs’ta hangi konut tipine ve hangi bölgeye ilgi artarken hangi bölge popülerliğini kaybetti?

İki sorunun cevabı iç içe. Burada Google, Yandex ve Kıbrıs Emlak Merkezi verilerini derledik. Elde ettiğimiz verileri sizlere aktarıyoruz.

Son 1 yıl içerisinde Türkçe yapılan aramalarda en çok “kiralık daire” kelime öbeği arandı.

Şehir sıralaması ise, Lefkoşa, Girne, Gazimağusa, İskele ve Güzelyurt.

KİRALIK-ONUT-LEFKOŞA-kıbrıs-emlak-merkezi

Satılık daire aramasında ise sıralama Girne, Lefkoşa, Gazimağusa, İskele ve Güzelyurt.

“Satılık Villa” kelime öbeği de listede yüksek arama oranına sahip. En çok villa Girne’de arandı. Sonrasında Lefkoşa, Gazimağusa, İskele geliyor.

İngilizce dilinde yapılan aramalarda ve Rusça dilinde yapılan aramalarda durum değişkenlik gösteriyor. İngilizce aramalarda en çok “Property For Sale North Cyprus” araması yapıldı. Sonrasında Girne, İskele, Gazimağusa ve Lefkoşa il sıralaması var.

Rusça yapılan araştırmalarda ise en çok Kuzey Kıbrıs aranmış ve arkasından satın alma koşulları araştırılmış. Şehir emlak aramalarında ise liderliğini 2 şehir paylaşıyor Girne ve İskele. Villa ile daire aramaları eşit diyebiliriz. Rusça yapılan araştırmalardan çıkacak sonuç ise henüz ülke ve satın alma hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıkları. Kıbrıs Emlak Merkezi “Kıbrıs’ta Yatırım” yazılarına olan ilgi de bunu destekliyor.

Arama motorlarının yanı sıra Kıbrıs Emlak Merkezi ziyaretçilerinin de Türkçe, İngilizce ve Rusça içeriklerde temel hareketleri firmaları araştırmak oluyor. İlan ya da proje araştırmasıyla sayfamıza gelen kullanıcı firmayı, haberlerini, röportajlarını okuyarak devam ediyor. Kullanıcı için hazırladığımız içerik haritasına uygun ilerliyorlar.

kıbrıs-emlak-merkezi-yatırımcı-analizi (4)

Bir diğer sorumuz Haziran’da satın almalar hızlanır mı?

Ülke içi yerel yatırımcılara bakarsak eğer, pandemi krizi döviz kriziyle birleşti. İhtiyaç için satın almalar gerçekleşebilir ancak yatırım için satın almalar ağır modda devam edebilir bir süre daha.

Yurt dışı yatırımcılar için ise süreç daha hareketli olacaktır. Döviz krizinin etkilediği bir diğer ülke Türkiye. Ancak Türkiyeli yatırımcıların pandemi sürecinde gözü kararmış durumda. Aldığımız geri dönüşlerde, sterlin kurunun yükselişi ve dengesizliği ikinci sıraya düştü. Birinci sırada Kıbrıs’ta yaşama fikrinin verdiği huzur var.

İngilizce ve Rusça konuşan ülkelerdeki yatırımcıların da seyahat kısıtlamalarının kalkmasını beklediğini biliyoruz. Haziran ayında süreci iyi yönetebilirsek eğer satın almalar hızlanacaktır.

Tabi bu dönemde inşaat ve emlak firmalarına büyük bir görev düşüyor. Maalesef daha önce yapılan yanlışlar herkesin dilinde. Birkaç firmanın yaptığı yanlış, yatırımcıların aklında soru işareti oluşturmaya yetti. Bunların aşılması içinse kendimizi çok iyi anlatmamız gerekiyor. Biz de bu görevi sizin için yapıyoruz.

Kuzey Kıbrıs emlak-inşaat sektöründeki gelişmeleri Kıbrıs Emlak Merkezi’nden takip edebilirsiniz. 

Peki firmalar bu dönemde nasıl hareket etmeli? Talep oluşturmak için doğru bir dönemde miyiz? Ayrıca Kuzey Kıbrıs’ta gayrimenkul sektörü dijital çağa ayak uydurabildi mi, yoksa eski düzen sistemle devam etmeye mi çalışıyor?

Bu iki sorunun cevabı birbirinin içinde yer alıyor aslında.

“Bizi bilen bilir gelir alır!” modundan uzaklaşmanın vakti çoktan geldi ve geçti aslında. Bu moddan uzaklaşan ve dijital çağa ayak uyduran firmalar için talep oluşturmanın vaktidir artık. Geçen zamanın zararını doğru bir planlama yaparak çıkarabilirsiniz. Süreç belirsiz, zaman dar olabilir. O yüzden çalışmaları hızlandırmak da fayda var. Doğru planlamanın altını özellikle çizelim, 360 derece reklam çalışmalarına başlamalısınız.

Siz dünyanın en iyi projesini de yapsanız, en iyi emlaklarını da satsanız arama motorlarında yeterince yer almıyorsanız durum vahim, çok da iyi bir talep beklemeyin.

Sizin hakkınızda ne kadar bilgi sahibi olabiliyorlar? Kendinizi, şirketinizi ve gayrimenkullerinizi arayın sonuçlara bakın.

Siz yabancı yatırımcı olsanız, kendi pazarladığınız ürüne yatırım yapar mısınız? O güveni dijital ortamda karşı tarafa aktarabiliyor musunuz?

Kıbrıs emlak sektöründeki gelişmeleri, yatırım fırsatlarını ve emlak ilanlarını portalımızdan Türkçe, İngilizce ve Rusça olarak takip edebilirsiniz. 

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


Etiketler: ,

Yorum yap

Listeleri Karşılaştır