2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Kıbrıs Emlak Merkezi Ülke Müdürü Beril Öztunalı Kıbrıs Emlak Sektörünü Anlattı

12 Temmuz 2021

Kuzey Kıbrıs gayrimenkul sektöründeki son durumu Kıbrıs Emlak Merkezi Ülke Müdürü Beril Öztunalı anlattı. Detaylar haberimizde.

beril-öztunalı-kıbrıs-emlak-merkezi

Kuzey Kıbrıs’ta gayrimenkul sektöründe son zamanda sıkça duyduğumuz bir cümle var “işler çok durgun”, tabi bir de bu cümlenin tersini yaşayıp ancak dile getirmeyenler.

Aslında sektörde hayat durmadı, doğru strateji belirleyip, doğru noktalara yatırım yapanlar ve ihtiyacı analiz edip üretenler kazanmaya devam ediyor.

Kıbrıs gayrimenkul sektöründeki son durumu ve gelişmeleri, Kıbrıs Emlak Merkezi Ülke Müdürü Beril Öztunalı yazdı.

Keyifli okumalar..

İşler bitti ve hayat durdu mu?

Siz bakmayın öldük, bittik, yaprak kımıldamıyor diyen sektördeki felaket tellallarının söylediklerine. Hayat devam ettiği sürece, mesela birilerinin çocuğu olur evi küçük gelir, daha büyük, bahçeli bir eve geçmek ister, kiracıyken fırsattan istifade ev almaya karar verir, piyasayı takip eden müşteri ekonomideki durgunluktan faydalanarak yatırımlık düşeş gayrimenkullerin peşine düşer.. İş değişikliği nedeniyle ikamet yeri değiştirenler,  pandemi kısıtlamaları sürecinde yaşadığı apartman dairesinin dört duvarı üzerine üzerine gelenler, acil nakde dönmek isteyenler, artık otellerde kalmak istemeyip adayı ziyaretlerinde kendi evlerinde kendi koşullarında kalmak isteyenler gibi insanların ihtiyaç ve istekleri bitmedikçe bu liste de uzar gider ve emlak sektörü hiç durmaz. Müşterisini takip eden, analizlerini doğru yapan ve geniş bir iletişim ağına sahip olan emlak sektörü oyuncuları için fırsatlar bitmez, çünkü bildiğiniz üzere para akışı hiç durmaz, yön değiştirebilir ama her durumda el değiştirir. Düzenli olarak yaptığımız yatırımcı analizlerinde de sonuçları inceleyebilirsiniz.

Peki kim bu dönemde satış yapıyor?

At binenin, kılıç kuşananın demiş atalarımız. Vizyon sahibi emlak acenteleri ve emlak danışmanları bu süreci boş geçirmediler. Online tanıtım yaparak pazarda var oluşlarını sürdürmeye devam etmekle kalmayıp pek çok satış kapattılar.

Gerek yerel emlak acenteleri gerekse yabancı franchaise acenteler arasında ilişkileri kuvvetli, marka değerine yatırım yapan, tecrübeli emlak danışmanlarını günümüzün yeni iletişim dünyasında destekleyen ve tabii ki portföy zenginliği ile müşterinin tam aradığını bulmasına yardımcı olanlar, satış yapmaya devam ettiler. Bahsettiğimiz marka değeri artık dijital dünyada olmalı.

Biliyor musunuz burada anahtar kelime aslında satış yapmak değil. Acente veya danışman ne zaman satış odaklı değil de müşterisine yardımcı olmak üzere yola çıkar, satışı zorlamak yerine müşteriyi dinleyip ihtiyaçlarını doğru analiz ederse, muhakkak hedefe varır. Ayrıca kendini dijital dünyada ifade edebilen danışman veya acente her zaman daha avantajlıdır diğerlerine göre.

Kuvvetli ilişkiler kurmanın bir portföyün satışı üzerindeki etkisi yadsınamaz, ancak esas mesele o ilişkileri satıştan sonra da devam ettirebilmektedir. Zira hizmet sektörünün tümünde olduğu gibi emlak sektöründe de referans işin olmazsa olmazıdır. Devamlılığı tetikleyen en önemli unsurlardan biridir referans.

  • Referansla iş yapmak yeterli midir?

Elbette değil, ilişkiler ağını, bu amaca hizmet eden platformlar kullanarak güçlendirmek, görünür olmak, müşterinin her koşulda güvenini kazanacak bir profil çizmek de gereklidir. Yaşadığımız pandemi koşulları ister istemez dijital dünyada etkili olmayı ve diğerlerinden bir adım öne çıkmayı zorunlu hale getirince bunu bir networking fırsatı olarak değerlendirenler emeklerinin karşılığını fazlasıyla aldılar.

  • Marka Değerinin Önemi

Marka değeri sadece kurumsal olarak değil, kişisel olarak da önemini her geçen gün arttırmakta. Diyelim ki evinizin bir güzel küçük bahçesi var ve zamanında bir hayli yatırım yaparak peyzaj yaptırdınız, çiçekler, bitkiler ektiniz. Bu bitkileri sulamazsanız, gübrelemezseniz, bakımını yapmazsanız nasıl gelişecek, güzelleşecek bu bahçe? Emek olarak da maddi olarak da bir yatırım gerektirmez mi? O yatırımı yapmazsanız bahçe ne hale gelirse markanız da aynı yolda ilerleyecektir, kuşkunuz olmasın. Marka olmak, karlılık ve itibarı sürekli kılan bir yönetim felsefesidir. Doğru mecra, doğru iletişim, doğru stratejidir markanın değerini arttıran. Pandemi sürecinde bile marka değeri yüksek projeler satılıyor, marka değeri olan acenteler satış yapabiliyorlarsa bir hikmeti olmalı bu marka değerinin…

  • Tecrübeli Olanlar Her Zaman Kazanır

Tecrübe zaman gibi şu hayatta satın alınamayacak şeylerden biridir.  Satın alamazsınız çünkü zamanla edinilir. Herhangi bir şeyin uzmanı olabilmek için beynimizin 10.000 saate ihtiyacı olduğunu söylüyor bilim adamları. Düşer, kalkar, hatalar yapar, bedelini öder sonrasında başarılarınızı kutlar ve tecrübelerinizi inşa etmeye devam edersiniz. Sektörde tecrübeli acenteler ve danışmanlar her krizin içinde fırsatlar barındırdığını bilir ve pozisyonlarını ona göre ayarlarlar. Döviz krizi olsun, pandemi krizi olsun tecrübeleriyle alıcıya ve satıcıya yol göstermeyi bilenler hep kazandılar, kazandırdılar.

Zengin portföyü olan acentelerin neden başarılı olduğu kendinden izahlı değil mi zaten? Müşterilerin ihtiyaç ve isteklerini analiz etmesini bilen, çeşitli müşteri profillerine iyi hizmet sunan acenteler her ortamda iş yapmayı bilirler. Başarılı danışman, uzman danışmandır. Uzmanlık sahasında sunabileceği pek çok alternatif olanlar ve hatta işbirliğine açık olup seçeneklerini genişleten danışmanlar bu süreçte kesinlikle kazanmaya devam ettiler.

Tecrübeli Danışmanlar ve acenteler satış yapmaya devam ediyor, peki kime?

Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullardan sıkılıp mülkünü nakde çeviren ve ayrıca ofislerini de Kıbrıs’a taşıyan azımsanamayacak bir kitle var Kıbrıs emlak piyasasına giriş yapan. Bunun yanı sıra otellerde kalmayı pandemi koşullarında yeterince güvenli bulmayanlar, Türkiye’de yazlık beldelerin aşırı dolmasından rahatsız olup huzurla denize girip kafa dinlemek isteyenler de var.  Bunun yanı sıra politik gelişmeleri analiz ederek gelecekte değer kazanacak bölgelere şimdiden yatım yaparak turizm arazisi veya tarım arazisi toplayanlar gün geçtikçe artmakta.

Bir de tabii ülkelerinde bulamadıkları deniz ve güneşe yakın olmak arzusu ile gelen yabancıları unutmamak gerekir.

  • Dövizin yükselmesiyle Türkiyeli yatırımcılar artık adaya gelmiyor mu?

Dövizin yükselmesi ya da daha doğru bir tabirle Türk lirasının döviz karşısında değer kaybetmesi pandemiden de önce ilk olarak Ağustos 2019’da sarsmıştı Türkiye’den gelen alıcıları.  Devam eden kur dalgalanmaları Türkiyeli alıcının frene basmasına sebep olmuş, arkasından da pandeminin patlaması ile birlikte gelen kısıtlamalar ile alım-satımlar bir süre askıya alınmıştı. Pandeminin de döviz krizinin de ilk şoku atlatılıp hayatın bir gerçeği olarak kabul ettiğimiz bu günlerde, hayatın ertelenemeyeceğini idrak eden alıcılar sağlık açısından güvenilir, yaşam koşulları rahat ve hala kar marjı yüksek fırsatlar sunan Kıbrıs pazarına tekrar yatırım yapmaya başladılar.

  • Yabancı yatırımcılar Kuzey Kıbrıs’a yatırım yapmaya devam ediyor

Yabancı yatırımcıların geldikleri ülke koşulları itibarı ile ana hedefi güvenli ve denizi güneşi bol olan bir ülkede rahat yaşamaktı.  Buna ayrıca zamanında tedbirler uygulama becerisini göstermiş ve başarılı bir aşılama programı ile covid-19 un yayılmasını asgaride tutmayı başarmış bir pandemi yönetimi eklenince ilgileri daha da arttı. Öyle ki şu günlerde yabancı müşteri ağırlıklı çalışan acentelerden randevu almak için beklemek durumundasınız. Hatta duyduğumuza göre Yeni Zelanda, Amerika ve Kanada’daki müşterilerine online tanıtım yapıp satışa çeviren acenteler ve projeler var.

Yurt dışı yatırımcılarına yeni ülkeler eklendi

Yurt dışı pazarı müşterileri arasında geleneksel olarak Kıbrıs’ı tercih eden İngilizlerin yanı sıra özellikle bu dönemde Almanya, Avusturya ve İsviçre’den gelen müşteri taleplerinin artmakta olduğunu gözlemliyoruz.

Kıbrıs Emlak Merkezi’nin 3 ana dil kullanmasının avantajı burada devreye giriyor. Türkçe, İngilizce ve Rusça dillerinde oluşturduğumuz özel içerikler ile yatırımcıların hem sorularına cevap veriyoruz hem de onların ihtiyaçlarını belirliyoruz.

Yaşam tarzları ve beklentilerine uygun projelerin üretilmesiyle İskandinav ülkelerinden de yoğun bir talep artışı var. Orta Doğu pazarında para çıkışı kaynaklı İranlı müşteri sayısında azalma olurken özellikle Lübnan ön plana çıkmakta. İlgisi devam eden Rusya pazarına Bulgaristan, Macaristan gibi Doğu Avrupa ülkeleri de eklendi son zamanlarda.

—————–

At binenin kılıç kuşananın derken bunu iş bilenin, başarı kendine yatırım yaparak onu hak edenindir diyerek özetleyebiliriz durumu. Dünya dönmeye devam ettiğine göre alıcı-satıcı-aracı-üretici döngüsünde krizler-fırsatlar bitmez, para el değiştirir ve bu döngünün paydaşları arasında doğru analiz yapabilenler daima kazanır.

Uzun yıllardır emlak sektöründe edindiğim tecrübemi bundan sonra Kıbrıs Emlak Merkezi Ülke Müdürü olarak devam ettireceğim. Sizlerle Kuzey Kıbrıs’ın ilk ve tek ilan-haber platformunda buluşmaktan mutluyum. Güzel günlerde, iyi haberlerle en kısa zamanda tekrar görüşmek dileği ile….

BERİL ÖZTUNALI

KIBRIS EMLAK MERKEZİ

————–

Click to read the news in English

————–


Etiketler: , En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır