2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Henry Charles Estates Direktörü Arzu Aygın ile 18’inci Yıl Röportajı

24 Ekim 2021

Kuzey Kıbrıs emlak sektörünün tecrübeli markalarından Henry Charles Estates 18 yaşında. Kıbrıs Emlak Merkezi olarak hem firmanın başarı hikayesini, hem de KKTC emlak sektörünün durumunu acente direktörü Arzu Aygın ile değerlendirdik.

arzu aygın kıbrıs

Henry Charles Estates Direktörü Arzu Aygın ile 18’inci Yıl Röportajı

Kuzey Kıbrıs ekonomisinde şirket açılış ve kapanış grafiklerine baktığınız zaman, emlak sektörünün bir hayli hareketli olduğunu görebilirsiniz. Alım talebinin hareketli olduğu dönemde birçok kişi bu işe giriyor, işler yavaşlayınca hiç düşünmeden kapatıp gidiyor. İyi günlerde elde ettiği kazancı cebine, bir hevesle girdiği işte oluşturduğu mağduriyetleri ise müşterisinin ve sektörün üzerine kalıyor. Yıllardır bu düzen böyle devam ediyor maalesef.

O yüzden gerçekten bu işi hakkıyla yapan firmalar, her zorlu dönemden bile başarıyla çıkıyor. KKTC emlak sektörünün istikrarlı markalarından Henry Charles Estates de, tecrübesi ve başarısıyla Kuzey Kıbrıs’ta parmakla gösterilen acentelerden biri.

Dile kolay, Henry Charles Estates bu hareketli emlak sektöründe tam 18’inci yaşını kutluyor bu sene.

Kuzey Kıbrıs’ın ilk ve tek emlak haber portalı Kıbrıs Emlak Merkezi olarak baktığımızda, firma portalımızdaki Türkçe, İngilizce ve Rusça içeriklerimiz arasında da popüler markalardan biri olarak öne çıkıyor. Dünyanın birçok noktasından araştırılıyor, okunuyor, takip ediliyor.

Hem dünü, hem bugünü, hem de piyasanın beklentilerini Henry Charles Estates Direktörü Arzu Aygın ile konuştuk.

“Aynı Ofiste, Aynı Şekilde, Aynı İşi Yapıyoruz”

Henry Charles Estates olarak 18’inci yaşınıza girdiniz, kutlu olsun. Nasıl geçti 18 yıl?

Çok teşekkürler. Başarılarla dolu bir 18 yıldı diyebilirim. Aynı ofiste, aynı şekilde, aynı işi yapıyoruz. Bu konuda istikrarlı olmamız başarımızın da bir göstergesi. 

Tabi bu 18 yılda inişli çıkışlı zamanları oldu piyasanın. Çok güzel olduğu, satışların patladığı yıllar da oldu, çok durağan geçen yıllar da. 

Dürüst oluşumuz ve insanları doğru yönlendiriyor olmamız bizim bu kadar uzun zamanlar bu piyasa devam etmemizi sağladı. İnsanların hala bizi tercih ediyor olmaları da bunun bir göstergesi.

“Bugün Var, Yarın Yok Emlakçılardan Değiliz”

18 yıllık bir süreçte bahsediyoruz, o kadar çok emlakçı açıldı ve kapandı ki. Sizin hala aynı şekilde aynı işi yapıyor olmanız önemli bir detay… Nedir bu başarının sırrı?

Bu istikrarın sırrı çalışmak. Her işte olduğu gibi dürüstlük. Bizimkisi aile şirketi. Eşim Ediz Aygın ile birlikte işleri yürütürken, bir taraftan kızımı da bu iş için yetiştirmeye başladım. Güven başka bir unsur. İş takibimiz ve çalışmamız aksamaz. Tüm bunlar piyasada 18 yıldır bize bir güven oluşturdu. Bunun gücüyle devam ediyoruz. 

Bizimle çalışan danışmanlarımızda uzun zamandır bizimle çalışıyorlar. Markamızla özdeşleştiler. Büyük bir aile gibiyiz.

Dijital pazarlamaya yaptığımız yatırımlar, fuarlar gibi birçok tanıtım aracını kullanıyoruz. Biz bugün var ama yarın yok emlakçılardan değiliz, insanlar da bunun farkında. İnsanlar mallarını bize getirirken, evlerinin anahtarlarını bize bırakırken güvenli hissediyorlar. Hiç kimseyi mağdur edecek bir duruşumuz olmadı. İstikrarımız sırrı da budur. Evini bizden alan herkes bizi tanıdıklarına önerir ve onlar da bizi tercih ederler. Gayrimenkulü satmakla bırakmayız, sonra ki prosedürleri konusunda da yardımcı oluruz. Kiralaması ve yönetimiyle de ilgileniriz. Bunun için ayrı bir elemanımız var bunula ilgili. Hiçbir zaman satıp bırakmadık, satış sonrası hizmetlerimiz de var. 

“Herkes Kendi İşini Yapsın”

Yıllarca başka sektörlerde çalışıp da kazancı yüksek diye birçok kişi, bir hevesle emlakçı oldu ve eski emlakçılar “herkes kendi işini yapsın” diye yorumluyordu bu durumu. Şimdi aynı kişiler, farklı işlere soyunuyor. Bu durumu nasıl yorumluyorsunuz?

Ben her zaman ve hala “herkes kendi işini yapsın” diyorum. Bir insan maksimum iki işi çok iyi yapabilir, geri kalanını ya yaptırırsın ya da yaptıramazsın aslında. Zaman da herkes için çok önemli. Zamanın bunları düzgün yönetmeye müsaitse yapabilirsin de asıl soru senin bu kadar zamanın var mı? Bir taraftan diğer tarafa kayma başladıysa, emlak sektörüne olan özverisi eskisi gibi olur mu o tartışılır bir konu. 

Biz emlakçıyız, tek odak noktamız bu. Sektörü takip etmek ve doğru yönlendirmeler yapabilmek adına zaten başka bir işle uğraşıyor olmamız çok zor. Buradan yola çıkarak diğerlerini siz değerlendirin artık. 

Biz kısa dönem kiralama bile yapmıyoruz ki o da başka bir kolu sektörün. Şimdi iki masa ve bir sandalye ile insanlar her işi yapar oldular. Oluyor mu peki? İşte ona bakmak lazım, olmuyor, yetişemiyorlar. Ortalık mağdur edilen insanlarla dolu. 

“Tüm Tapularda KKTC Devletinin Mührü Var”

Bahsettiğiniz mağduriyet gelen yatırımcıyı pişman eden, gelmeyi düşüneni de uzaklaştıran bir konu. O zaman yatırımcılar Kuzey Kıbrıs’ta gayrimenkul alırken nelere dikkat etmeli?

Bir yatırımda en önemli konu aldığınız gayrimenkulün aynı zamanda hızlı satılabilir olması. Bu sadece Kuzey Kıbrıs’ta değil, tüm dünyada böyle. Eğer ihtiyaç anında nakite dönemiyorsan, bu yatırım olmuyor. Bunun için de doğru fiyat ve doğru lokasyon çok önemli bir belirleyici rol üstleniyor. 

Mesela bizdeki tapu çeşitlilikleri insanlar için büyük bir kriz haline getiriliyor. Aslına baktığınızda tüm tapularda KKTC devletinin mührü var ve dolayısıyla tek tapumuz var. Ancak sektör paydaşları konuyu o kadar büyütüyorlar ki, alıcılar da çekiniyor. Bu tapu farklılıkları fiyat farklılığı da getiriyor, satanlar da ondan faydalanıyor. 

Bu konu bizi aşan bir konu. Ancak isteğimiz bunun bir an önce sonlandırılması, bu konu herkesi zorlayan bir durum. 

“Satışlar Teklif Usülü İlerlemeye Başladı”

Peki piyasada durum nasıl? Bir yanda uzun süren pandemi kısıtlamaları, diğer yanda hızla değer kaybeden TL. Nasıl okuyorsunuz olan biteni?

Uzun zamandır insanlar satın alma yapmadı, piyasada nakit sıkışıklığı da var. Döviz karşısında TL devamlı değer kaybına uğruyor derken, aslında satışlar teklif usulü ilerlemeye başladı. Satıcı fiyatını söylüyor, alıcı teklif veriyor, ortak noktada buluşurlarsa satış oluyor ya da olmuyor. 

Online satışlara gelecek olursak… Çok yüksek hacimli satışlar olduğu söyleniyor, ben pek ikna olmuyorum o konuya. Ayrıca kripto paralarla satış yapılıyor. Sektör de kendini bu konuda geliştirdi ve hızlı adaptasyon sağladı. 

Biz 18 yıldır piyasada çok değişik yönler gördük. Darbe sonralarını gördük, Annan planı sonralarını gördük.  İngiliz müşterilerin çok yoğun olduğu zamanlar oldu. Ardından Rus müşteriler, Türk müşteriler derken, şimdi de Arap pazarı hareketli. 

Tüm zorlu sürece rağmen, piyasa hareketlenmeye başladı, bu da bir gerçek. 

“Kıbrıs Emlak Merkezi Her Dönem Bizim Sesimiz Oldu”

Kuzey Kıbrıs’ın ilk ve tek emlak haber portalı Kıbrıs Emlak Merkezi’nde yıllardır devam eden kurumsal üyelerinden birisiniz Henry Charles olarak. Özellikle herkesin eve kapandığı pandemi döneminde karşılıklı yoğun mesai harcadık. Portalımız hakkındaki düşüncelerinizi alalım son olarak..

Kıbrıs Emlak Merkezi çok istikrarlı ve çalışkan bir sistem olduğunu bir kez daha ispatladı. Her koşulda azimle çalıştı ve pandemide hepimizin evlere kapandığı dönemde dahi işini başarı ve istikrarla devam etti. Her dönemde bizim sesimiz oldu ve olmaya devam ediyor Kıbrıs Emlak Merkezi. 

Sürdürülebilir olması gerçekten takdir ettiğim bir konu. Uzun zamandır birlikte çalışıyoruz ve bu dönemde o kadar çok bu konuda yeni siteler açanlar oldu, hayalperest iş yapanlar oldu ki tabi zamanla hepsi teker teker kapandı ve kapanmaya devam ediyor. Bu sektörde piyasa böyleyken biz Kıbrıs Emlak Merkezi’nin sürdürülebilir olması ve çalışkanlığını takdir ediyoruz. Aynı çizgide, aynı istikrarla, aynı şekilde devam ediyor. Piyasa iyi ya da kötü, pandemi var ya da yok, ofislerimiz covid sebebiyle açık ya da kapalı, hiç ara vermeden bu işin hakkını vererek çalıştığını bir kez daha gözler önüne serdi Kıbrıs Emlak Merkezi. Sizlerle birlikte çalışmaktan büyük keyif duyuyoruz. 

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


Etiketler: , En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır