Dil/Language

Yapım İnşaat'ın Güzelyurt projesini ve KKTC'deki yeni yatırımlarını Yapım İnşaat Direktörü Ceren Köse Kıbrıs Emlak Merkezi'ne anlattı...

Kıbrıs inşaat sektörünün güçlü markası rotasını Güzelyurt'a çevirdi. Güzelyurt'un kalkınmasına adına dev bir projeye imza atan Yapım İnşaat'ın yol haritasını, firma direktörü Ceren Köse ile konuştuk.
Haber Tarihi: 11-07-2019

Kıbrıs Emlak Merkezi:

 

Dövizdeki çalkantı, Türkiye'nin bitmeyen seçimi, Kıbrıs açıklarında doğalgaz gerilimi derken, yatırımcı için soru işaretleriyle dolu bir dönemdi, geçti... 

Peki piyasada son durum ne?

Yatırımcı Kuzey Kıbrıs'a nasıl bakıyor?

Kıbrıs'ın ilk ve tek emlak haber portalı Kıbrıs Emlak Merkezi'nde konuğumuz, sektörün köklü markalarından Yapım İnşaat Direktörü Ceren Köse. 

Hem sektörü sorduk Ceren Köse'ye, hem de son dönemde Girne ve Gazimağusa firmalarının Lefkoşa açılımını... 

 

Keyifle okumanız dileğiyle... 

 

"LEFKOŞA'DA PRESTİJ PROJE"

Piyasalar ile yatırımcı için belirsizlik ve seçim gündemi yoğundu. Yapım İnşaat adına nasıl geçti yılın ilk yarısı?

Evet piyasaların durumu yılın ilk yarısında belirsizdi. Gerek seçim olsun, gerek ekonomik belirsizlikler ve yaptırım korkuları olsun çoğu yatırımcı parasını bankada faizde ya da güvenli bir noktada tutmak istiyordu, gayrimenkul yerine.

Yapım İnşaat’ın müteahhitlik olarak birkaç işi devam ediyordu. O yüzden boşlukta hissetmedik kendimizi. Ama bu gibi dönemlerde biz daha çok araştırma ve geliştirmeye önem veriyoruz. Sistemsel değişiklikler için fırsat oluştu bize de. Planladığımız programlara geçişimizi tamamladık.

Bunun yanında değişik projeler için yeni çalışmalara başladık. Bir tane Lefkoşa’da 14 katlı bir projemiz olacak. Bir de Gönyeli’de arsa parselasyon projemiz olacak. O yüzden bir boşlukta olmadık.

Yalnız ev piyasasında belirsizliklerden dolayı yatırımcının şevkinin kırılmasını yaşadık.

 

ZEYTİN HOMES SONA DOĞRU 

Yatırımcı için belirsizlik aşıldı mı? Başlıyor mu yatırım mevsimi?

Girne bölgesinde yatırım mevsimi Nisan sonu itibariyle başladı. Orada hareketlilik yaşıyoruz. Bizim orada yap-sat olarak 2 büyük projemiz var, Begon Villas ve Zeytin Homes.

Onlarda hareketlilik yaşıyoruz.

Zeytin Homes’un tamamlanma oranı %90’lara ulaştı. Begon Villas tamamlanma oranı da %50’lere ulaştı ve showhouselarını yapıyoruz şimdi. Onları tamamladıktan sonra daha da piyasa hızlanacak diye tahmin ediyorum.

Lefkoşa’da ise büyük yatırımlar devam ediyor. Öğrenciye kiralık daire yatırımları içi talep var. Bunun yanında fabrika ve okul inşaatları devam ediyor.

 

"BÖLGEYİ KALKINDIRACAĞIZ"

Yapım İnşaat neler yapıyor bu dönemde? Hangi projeleri var?

Yapım İnşaat 2 ay önce ODTÜ’nün yanında ticari alan ve konut projesine başladı. 100 parçadan oluşuyor bu proje, 12 dükkan ve 88 konut, o bölgede gerçekten ihtiyaçtı. Bu projeyle bölgeyi kalkındıracağız.

Bunun yanında Lefkoşa’da Dereboyu’nda 2 yeni apartmanımız var. Yapım 81 ve Yapım 82 apartmanlarımız. Bir tanesi lüks ve 3+1 olacak. Bir tanesi de 2+1.

Bunun yanında Girne’deki projeler devam ediyor.

Müteahhitliklerimiz çoğaldı bu arada. Yerli ve yabancı yatırımcı gruplarına apartmanlar, okullar ve fabrikalar inşa ediyoruz.

 

"LEFKOŞA DAHA DÜŞÜK KARLI" 

Girne’den, Mağusa’dan Lefkoşa piyasasına giren firmalar oldu. Lefkoşa’nın böyle bir ihtiyacı ve potansiyeli var mı?

Bir yatırımcının ya da Girne ve Mağusa’dan bir inşaat şirketinin Lefkoşa’ya giriş yapmasını pek olası bulmuyorum. Çünkü hem Girne hem de Mağusa’ya göre hem daha düşük karlı hem de daha belirsiz bir şehir. Talep her zaman Girne ve Mağusa’da deniz gördüklerinden dolayı daha fazladır. O yüzden Lefkoşa’da bir soru işareti olarak kalabiliyor.

 

10 GÜNDE 11 SATIŞ

Sizin yeni yatırım planlarınız neler?

Çok heyecanlı olduğumuz ODTÜ projesi var. 88 konut ve 12 ticari ünite projemiz var. Bu projede konut metrekareleri oldukça yüksek. 1+1 daireler 80 metrekare, 2+1 daireler 120 metrekare.

Okulun yanında olması kira garantisi durumunu doğuruyor.

Bu proje için çok umutluyuz.

Bu projede ayrıca çok güzel bir cephe kaplaması deneyeceğiz. Teknik açıdan daha zorlayıcı olacak bizim için. O yüzden de o proje çok önemli.

Ayrıca Gönyeli aşıklar tepesinde piyasanın çok altında arsalar sunacağız piyasaya. Türk malı arsalar, 47 bin sterlinden başlıyor. Lefkoşa’da eşdeğer ve tahsis arsalar 75 bin sterlinden başlıyor. 47 bin aslında yarı fiyatına olacak. Bu proje için de umutluyuz. Satışa çıkar çıkmaz 10 günde 11 adet sattık. Tam da beklediğimiz gibi gidiyor.

 

YATIRIMCILAR İÇİN FIRSAT DÖNEMİ

Okurlarımıza mesajınız nedir?

Son birkaç günde sterlin düşme eğilimine girdi. 7,10-7,20 arasında kadar geriledi. Seçimin geride kalması, Amerika’da Trump’ın yaptırımlarını uygulamayacak olmasını açıklaması döviz kurlarının inmesinde bir etken tabi.

Bu dönemde geçen sene Ağustos’tan beri ev almak için bekleyenler harekete geçti. Daha iyiye gideceğini düşünüyorum bu 3 ayın. Bence daire fiyatları da yeterince geriledi. 64 bin sterlinlik daireler 52 bin sterline indi. %15-20 arası bir gerileme oldu. Bence bu çok iyi bir kazanç, yakın gelecekte tekrar bu fiyatlar yükselecektir.

 

KIBRIS EMLAK MERKEZİ