Dil/Language

Rüstem Ced: "Herkesin birbirine ihtiyacı olduğu bir dönemdeyiz"

Kısa ve uzun vadede dünya ekonomisini etkileyen corona virüs yeni bir dünya düzeni oluşturuyor aslında. Peki nasıl tedbirler alınmalı, bu krizden sonra nasıl yola devam edilmeli? Biz sorduk Şifa Construction Direktörü Rüstem Ced cevapladı. Detaylar röportajımızda..
Haber Tarihi: 06-04-2020

Kıbrıs Emlak Merkezi:

Corona virüs kısa sürede tüm dünyada etkili oldu.

Ekonomik olarak her ülkeyi etkiledi. Peki bu ekonomik krizi nasıl hep birlite atlatabiliriz? 

Şifa Construction Direktörü Rüstem Ced cevaplıyor.. 

 

Corona virüsü süreci sizi nasıl etkiledi?

Kısa ve uzun vadede dünya ekonomisine etkileri kaçınılmaz olan ve yeni bir dünya düzeni oluşturması öngörülen bu pandeminin, KIBRIS açısından en büyük endişe noktalarından biri, işletmelerin iş kaybına paralel olarak ortaya çıkması muhtemel istihdam kaybıdır.

Bizler, kurulduğumuz günden bu yana yalnız para kazanmayı değil, ülkemizin menfaatlerini ve ülke insanımızın refahını ön plana alan bir yapı olarak, işletmemizde bu noktada negatif bir gelişme yaşanmayacaktır.

Biz her zaman olduğu gibi bugünde personelimizin yanındayız. ‘HEPİMİZİN BİRBİRİMİZE İHTİYACI OLDUĞU BİR SÜREÇTEYİZ’

 

Son dönemde tüm dünyayı saran Covid-19 tehlikesine karşı şirketinizin aldığı önlemler nedir?

Yeni corona virüsünün kontrolüne ilişkin belirsizlikle birlikte 2020 yılı boyunca daha olumsuz senaryoları göğüslemek için hazırlık gerekiyor. Nitekim salgın nedeniyle Çin’in ve dünyanın tüm ülkelerinin ekonomik büyümeleri üzerinde olumsuz etkiler yapması bekleniyor.

Bu süreci yönetmek üzere hükümetimizin aldığı kararla şirketimiz, çalışanlarımızın sağlığını korumak üzere ofis ve şantiyelerimizde ki çalışmayı durdurmuş bulunuyor.

Şirketimiz yeni çalışma düzeni olan online sistemle, bulunduğumuz sektör ve pazar dinamiklerini, analizler ve uzman görüşleri ile değerlendirerek gelir ve gider risklerini ortaya koyan senaryolar hazırlıyor. Her bir senaryoya göre de nakit akışı, kar-zarar ve bilanço tabloları gibi finansallarını etkileyebilecek ve likiditeyi azaltabilecek faktörleri ortaya koyan modeller oluşturuyoruz. Bu modellere göre gelir-gider hesaplarının optimize edilmesi, maliyet yönetimi, satış ve satın alma analizleri gibi şirketin istikrarını koruyacak önlemler planlıyoruz.

 

Yeni çalışma düzeninizi nasıl yorumluyorsunuz? Size ve şirketiniz için artıları eksileri neler?

Şirketimiz inşaat sektöründe olduğu için çalışmalarımızın proje ve maliyet kısımlarını sıkıntı yaşamadan yeni çalışma düzenimizde verimli bir şekilde devamlılığını sürdürebiliyoruz.

Ancak işin şantiye-üretim kısmında ki duraksamayı eksi hanemize yazarken sağlıklı günlerde aradaki zaman kaybını kapatacağımıza inanıyoruz.

 

Sektöre ve ekonomiye yansıması sizce nasıl olacak önümüzdeki dönemde?

Küresel ekonomide 2008-09 küresel finansal krizine benzer sert bir etki görülmesi bekleniyor. Pek çok ülkede 2020 yılı ekonomisi küçülüyor ve iyileşmenin başlaması 2021 yılı ikinci çeyrek döneminde bekleniliyor.

Global anlamda çok talihsiz olan bu durum, umarım KIBRIS ekonomisi açısından en az hasarla atlatılabilir.

Önümüzdeki dönemde sektörümüzün hareket ve canlılığını koruyabilmek adına yeni başlayacak projelerin talep açısından ciddi anlamda değerlendirilip iyi bir şekilde planlanması ve projelendirilmesi gerekiyor. Orta gelir grubuna ait kesim için kaliteli ve nitelikli olan ekonomik konutlara talep her zaman vardır. Biz bu konuda da elimizden geldiğince halkımızın yanında olacağımızın şimdiden sözünü veririz.

 

Sizin halkımıza ve yatırımcılara mesajınız nedir?

Öncelikle önlemler kişiler tarafından alınmalıdır. Hükümet gerekli tedbirleri almak için zaten büyük çaba gösteriyorlar. Ancak insanlar bu hususta dikkatli davranmaz, gereksiz yere kalabalık ortamlarda kendilerini tehlikeye atmaya devam ederlerse durum değişebilir. Bu yüzden devlet tarafından önlemler alınmış olsa dahi vatandaş olarak bizler de üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeliyiz.

İş dünyamızda ise herkesin önce TÜM PERSONELİNİN tam anlamıyla yanında ve destek olması gerekiyor. Sonrasında ise halkımız arasında gündelik işlerden geçimini sağlayıp da şu anda geçinemeyecek durumda olan vatandaşlarımızı görmezden gelmeyip, elimizden geldiğince destek olursak ancak birlikte var olabiliriz diyorum.