Dil/Language

Mehmetçik Development Direktörü Saffet Sarper 2019 yılını değerlendirdi ve 2020 yılı beklentilerini anlattı.

Lefkoşa’nın Dumulupınar bölgesinde inşa ettiği lüks villa projeleri ile adından sıkça söz ettiren Mehmetçik Development Direktörü Saffet Sarper 2019 yılında firmasının neler yaptığını, 2020 yılında ki yeni projelerini Kıbrıs Emlak Merkezi’ne anlattı.
Haber Tarihi: 03-01-2020

Kıbrıs Emlak Merkezi:

2019 yılını ve 2020 yılının ilk günlerini geride bıraktık. 

Mehmetçik Direktörü Saffet Sarper 2019 yılını değerlendirdi, 2020 yılından beklentilerini anlattı. Yatırımcı gençlere çok öenmli tavsiyelerde bulundu. İşte röportajın detayları..

 

Firmanız neler yapıyor?

1983 yılından beri fiilen bu meslekteyim. 2005 yılından itibaren de site projeleri yapıyoruz. İlk site projemiz Sarper 1 2006 yılında başladı. Sarper 2-3 derken bugüne kadar yaklaşık 150 konut inşa ettik. Şu anda da Sarper 8 ve Sarper 9 sitelerimizi teslim ediyoruz.

Uzun yıllardır Lefkoşa Dumlupınar’da villa site projesi yapıyoruz. Sitelerimizi söz verdiğimiz tarihlerde teslim ediyoruz ve her detayıyla ayrı ayrı ilgileniyoruz.

Yeni projemiz de var hazırlık aşamasındayız. Detayları belli olunca bu detayları da sizlerle paylaşacağım.

 

2019 yılı nasıl geçti, nasıl değerlendiriyorsunuz?

2019 yılı zamanın akışına göre inişli çıkışlı bir yıl olmasına rağmen çok da kötü geçen bir yıl diyemeyeceğim. Yani beklentilerimize tercüman olmadı ama tatlısıyla acısıyla 2019 yılının sonuna geldik. Umudumuz 2020 yılının daha güzel daha hareketli olması bu tabi hem toplumumuza hem ülkemize faydalı olur.

Ben hiçbir zaman karamsar tablo çizme taraftarı değilim. Ne olursa olsun ne kadar zor şartlar ve zor zamanda olursa olsun her zaman geleceğe umutla bakılmasından taraftarım. Onun için 2020 yılına 2019’dan çok daha iyi ve çok daha umutlu bakıyorum.

 

2020 yılından beklentileriniz neler?

Sektörde uzun yıllardır hizmet veriyoruz.  Firma olarak yeni bir projemiz var. Elimizde mevcut 2 ayrı projemizi hayırlısıyla tamamladık son rötuşlarını yapıyoruz. Biz bunları bitirdik gözüyle bakıyoruz. Çok ufak tefek bazı şeyleri kaldı. 2020 yılının hemen hemen ilk ayında artık son noktayı koyarız. Bunun yanında yeni bir projemiz daha var. 2020 yılına onunla girmek isteriz. Ufaktan bazı tesfiye işlerine başladık. Ama esas hızı 2020 yılının ilk ayları vereceğiz.

Ümitliyim. Güzel şeyler olacağına da inanıyorum. 

 

Sektörünüzün daha da iyileşmesi amacıyla yeni yıl için önerileriniz neler?

İnşaat sektörünün daha ileriye gitmesi için her zaman için hizmet veren arkadaşların herhangi bir kademe ve safhasında kendini yenilemesi lazım. Araştırmacı olması lazım ve bire bir ilgilenmesi lazım. Yani bu işi yaşaması lazım. Bunu uygularken o heyecanı ilk günkü gibi hatta her geçen gün artan bir heyecanla bu işe kendini vermesi lazım. Yeni malzemeleri takip etmesi lazım. Her zaman için yeniliğe açık bir sektördür. Sakın yenilikten kopulmasın.

Yalnız tabi gelişen dünya koşullarında yeniliğe koşut olarak bir de ekonomi faktörü var ve yapılan işler her zaman ekonomik. Yenilik takip edilecek strüktürel sağlamlığa her zaman önem verilecek. Günün koşullarına uyulacak. Estetik ve fonksiyonel olarak her zaman firmalar kendilerini yenilemesi lazım. Buna uygun binalar üretmesi lazım. Bir de ekonomi faktörü bunlarda koşut gider. Binalar ne kadar ekonomik olursa o kadar geniş kitleye hitap eder.

 

Yatırımcılara mesajınız nedir?

Benim mesajım her zaman genç yatırımcılara, tabi ki zamanı harcamış meslektaşlarıma tavsiyede bulunmak benim haddim değil ama gençlere bir mesaj iletmem gerekirse, hiçbir zaman yatırımda, bu yalnız bina konusu değil bu üretme dönük fabrikalarda, gıda sektörü olabilir turizm de olabilir,  sanayide olabilir, sanayinin çeşitli kademelerinde olabilir, hiçbir zaman yatırımdan korkmasınlar. Yatırım her zaman için mutlaka geriye döner. Evet zordur, meşakkatli bir olaydır ama gençler hiçbir zaman ileriye bakmaktan yatırım yapmaktan çekinmesinler.

Yatırım için uygun zamanı ve koşulları arasınlar uygun imkanları arasınlar. Şunu unutmasınlar ki bir yatırım yapacakları için hiç kimse kendilerine gümüş tepside bir şey sunmaz. Kendisi mücadele edecek risk alacak ve inanacak. Yatırıma girişen bir insanda her zaman için teyakkuzda olmak durumundadır. Bütün hayatı boyunca yaşı kaç olursa olsun. Bu kendisini daima diri tutar daima hayata güvenle bakmasını sağlar. Yani ben bu kadar uzun zaman yaptım sonunda bunumu aldım diye hiçbir zaman karamsarlığa kapılmasınlar. Her zaman devam etsin ve yatırım yaptığı müddetçe yeniliklere adapte olduğu müddetçe önleri açıktır.

 

Kıbrıs Emlak Merkezi için düşünceleriniz nedir?

Kıbrıs Emlak Merkezi’nin gelip bizimle birebir temas etmesi bile çok büyük bir hizmettir. Ve her zaman için iletişim çok önemlidir. Bu iletişimi de sağlayan sizin gibi firmalardır. Yani biz burada yaptığımız çalışmaları burada neler düşündüğümüzü insanlara kendi çabamızla duyuramayız. Bu ancak sizin gayretinizle, sizin çabanızla olan bir şeydir. Ve gerçekten çok büyük bir iştir, büyük bir hizmettir. Bunu tanıtıyorsunuz gençleri cesaretlendiriyorsunuz. Halkımızı bilinçlendiriyorsunuz. Bu çok güzel bir şey.