• Haber Ara
Dil/Language

Latifoğlu Development Direktörü Taşkın Ağaoğlu Life Square İskele konut projesini Kıbrıs Emlak Merkezi'ne anlattı!

Kıbrıs emlak sektöründe yatırım düşünenler için İskele, cazip bölgelerden biri. Tatil tadında yaşam ile kazancın kesiştiği İskele'ye, Latifoğlu Development iddialı bir projeyle giriyor. Life Square konut projesini ve detayları Taşkın Ağaoğlu Kıbrıs Emlak Merkezi'ne değerlendirdi.
Haber Tarihi: 01-07-2019

Kıbrıs Emlak Merkezi:

Birçok firma projeleri askıya almışken, Latifoğlu Development yatırımlarını hızlandırıyor.

Gazimağusa konut projelerinde hızlı satış grafiği ile yoluna devam eden Latifoğlu Development, bu kez İskele'ye selam veriyor. 

Firma Long Beach bölgesine Life Square ile giriyor. 

Peki nasıl bir proje bu?

Firmanın yol haritasında neler var? 

Bölge için düşünceleri nasıl?

Latifoğlu Development Direktörü Taşkın Ağaoğlu, Kıbrıs'ın ilk ve tek emlak haber portalı Kıbrıs Emlak Merkezi'nin sorularını yanıtladı. 

 

 

İskele’de başladığınız yeni projeniz, Life Square öncelikle hayırlı olsun. Nedir proje detayları?

Projemiz 59 daireden oluşuyor.

3 tanesi 3+1 penthouse, 4 tanesi 1+1 ve geri kalanı da 2+1 daire. 85 metrekareden başlıyor, 95 metrekareye kadar dairelerimiz var.

Temeli atıldı. Hızlı bir şekilde başladık. Satışa da temeli atamızla birlikte başladık. İnşaat başlamadan satma taraftarı değildik.

Proje teslimatı için ön gördüğümüz süre 2 yıldır.

Deniz 200-250 metre mesafesi var. İskele Doktorlar Sitesi yanında, kendine ait havuzu olan kaliteli bir proje Life Square.

 

 

Hedef kitlenizde kimler var?

Hedef kitlemiz ağırlıklı olarak yabancı alıcılar. Avrupa’dan ya da Rusya’dan diyebiliriz. Bu aralar Irak tarafından gelen müşterilerimiz var, onlar da sayılabilir.

Yerli de hedef kitlemiz içerisinde tabi ki. Hem yatırım yapıp gayrimenkulünün değerine değer katmak için hem de yaz dönemi kiraya verip de kiradan iyi bir gelir elde etmek isteyen yatırımcılar. Şöyle örnek verebiliriz, bir kısım ben yazlarımı geçirmek istiyorum diyor, bir kesim de ben yazın 1 ay geleceğim, geri kalan aylarımı kiralayın diyor.

Tabi orada her yıl minimum %5’lik bir değer artışı var. Ayrıca günlük 70 euro kira bedeli var. Bu fiyatları ve değer artışını bilip de yatırım yapmak isteyen müşterilerimiz de var.

 

Satış fiyatları nedir Life Square’in?

Bizim satış fiyatlarımız 68 bin sterlinden başlıyor 2+1 dairelerimiz.

58 bin sterlinde de 1+1 dairelerimizin satış fiyatları başlıyor.

Penthouselarımız 260 metre kare ve 235 bin sterlin.

 

 

Yatırımcılarımız için İskele Bölgesi’ni nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içerisinde en istikrarlı gelişen ve değer artışı en istikrarlı olan bölgedir, İskele.

Önümüzde Girne var gibi görünüyor ama aramızda fark var. Bu bölgede anormal düzensiz bir imar yok. Daha önceden de boş bir alan olduğu için, yolu, sokağı, park yeri belli.

Ulaşımı kolay. Hem Mağusa’ya, hem Lefkoşa’ya, hem Girne’ye hem de havalimanına. 30-35 dakikada havalimanına gidebiliyorsunuz. 40-45 dakikada Lefkoşa’dasınız.

Ulaşımı kolay.

Değer artışı düzenli ve kazandıran bir şekilde devam ediyor.

Yatırım yapmak için cazip bir bölge.

Bir örnek vereyim, bizim burada 70 bin sterline sattığımız daire Girne’de 130 bin sterlin. Bizim buradaki 70 binlik dairenin 130 bine çıkma ihtimali, Girne’de 130 binlik dairenin 200 bine çıkma ihtimalinden daha kuvvetli. Kazandıran bölge İskele. Talepler de bu doğrultuda çok iyi.

Bizim Latifoğlu Development olarak bir farkımız da butik olarak çalışmamız. 50-60 dairelik projeler yapmayı tercih ediyoruz. Müşteri ile daha iyi ilgilenebiliyorum, üretim kalitesini kontrol edebiliyorum, dağılmadan daha kontrollü ilerliyorum.

Müşteri memnun, bu da bana yeni müşteriler getiriyor.

 

 

Değer artışı hakkında her yıl %5’lik bir değer artışı öngörüyoruz dediniz, buradan yola çıkarsak proje 2 sene sonra satış fiyatları hangi rakamlarda olur?

İskele bölgesinin değer artışı her yıl hiç bir şey yapmadan %5’tir.

Ben daha önce yaptığım projede 6 daire yaptım. 60 bin sterlinden başladım satışa. Son dairemi 85 bin sterlinden sattım, vergiler hariç. Bu çok büyük bir fark ve 6 ayın içinde oldu. Aradaki farkı düşünebiliyor musunuz?

Life Square’in inşa ettiğimiz bölgeye yakın bir mesafede 1500 yatak odalı yeni bir otel yapılıyor. Ayrıca bölgeye yeni projeler de yapılıyor. Bu da bölgenin önünün açık olduğunu ve kalkındığını gösteriyor bize.

Yeni yeni mağazalar, dükkanlar ve restoranlar açılıyor.

 

Sizin yatırımcılara bir mesajınız var mı?

Benim yatırımcılara çağrım bu yatırım fırsatını kaçırmamaları.

Kuzeyde bahsettiğimiz 60-70 bin sterlinlik daireler. Bunun muadilini gidip Güney’de almaya kalksalar bunun en az 2 katını ödeyecekler.

Yurt dışından gelen insanlar içinde aynı durum, kendi ülkelerinde böyle bir daire almak isterlerse daha yüksek fiyatlar ödeyecekler.

Bizim şuan tek rekabet edebiliyor olmamızın sebebi fiyatlarımız. Fiyatları da çok yükselttiğimizde insanlar yine yatırım yapmaz. İtalya’da bir daire ile aynı fiyata olduğunda gider İtalya’dan alır. Ama şimdi oradan alacağı 1 daire fiyatına burada birden çok daire alabiliyor.

Özellikle yatırım yapmayı düşünen müşteriye bu fırsatı kaçırmamalarını tavsiye ederim.

 

 

Son sorumuz Latifoğlu Development olarak, Taşkın Ağaoğlu’nun sektörle ilgili duyduğu sıkıntılar var mı?

Biz bürokrasiden yana sıkıntı çekiyoruz. Bürokrasi çok basite indirgenmesi gerekirken hala daha yeni prosedürlerle zorlaştırılıyor.

Bir ruhsat aşamasında yaşadıklarımız bize yetiyor, 50 yere gidip işlem yapıyoruz. Halbuki bunların hepsi bir yerde merkezleştirilse, biz bir yere gidip işlerimizi halletsek daha güzel olmaz mı?

Bir de işin vergi kısmı var. Biz üretici olarak yüzde 4 vergi ödüyoruz. Ancak alacak vatandaş yüzde 5 KDV ödüyor, yüzde 3 devir harcı ödüyor, gidiyor sözleşmesini pullatıyor, onu da ödüyor. Biz bunu söyleyince yanlış anlıyorlar. İnsanların yaşadığı pahalılığa daha da pahalılık ekliyoruz. Benim üzerime düşenleri ben ödüyorum tabi ki. En basit bu vergilere ödediği parayla gider mobilyasını alır.

Üretici %4 kalsın ama alan yatırımcıdan %1 alsalar, alıcılar rahatlasa daha iyi olmaz mı?

Yabancılara limitlemeler var, 1 ev, şu kadar arsa diye. Bu limitlemeler de esnetilse daha iyi olur.

Aslında o kadar çok sıkıntı var ki, kayıtsız inşaatçılar var bir sürü.

Bence elimizdeki şartlarda çok iyi işler yapıyoruz. Bu bölgede çok iyi müteahhit arkadaşlar var. Gerçekten iyi işler yapıyoruz.

 

KIBRIS EMLAK MERKEZİ