Dil/Language

Hüseyin Sadeghi, yeni krizin kapıda olduğunu yazdı..

H&B Real Estate Brokerı Hüseyin Sadeghi corona virüs sebebiyle alınması gereken bir önlemi hatırlattı bize. Eğitim sektörü ve özel okullar. İşte herkesi ilgilendiren bu konudaki yazısı..
Haber Tarihi: 30-03-2020

Kıbrıs Emlak Merkezi:

İşte Hüseyin Sadeghi'nin eğitim ve özel okullarda krizin kapıda olduğunu anlatan yazısı..

 

 

Bildiğiniz üzere dünyamız ve ülkemiz zor günlerden geçiyor.

Özellikle yaşamış olduğumuz son 20 gün gelecek ayların sağlık, ekonomi ve eğitim açısından ne denli zor geçeceğinin habercisi oldu.

Evde kaldığım bu sürede dünyadaki ayni problemi yaşayan bazı ülkeleri izleme ve inceleme fırsatım oldu. Bu ülkelerde en çok ön planda olup süreci yöneten başta Sağlık Bakanlığı ve Eğitim Bakanlığı oldu. İki bakanlığın da bu kriz döneminde çok önemli roller üstlendiğini gözlemledim. 

Bu yazımda özellikle dikkat çekmek istediğim nokta, önümüzdeki süreçte eğitim ve özel okullar konusunda bizleri büyük bir krizin beklediğidir.

Devlet okullarındaki hem maddi hem de insan kaynaklarının yetersizliği aynı zamanda devlet okullarının kısıtlı sayıda olması yıllardır ciddi bir sorun teşkil etmekteydi. Ve bu durum birçok aileyi özel okullara mecbur kılmaktaydı. Buna paralel olarak yaşadığımız bu kötü süreç sonrası birçok iş yerinin, kendi işletmesini krizden kurtarmak maksadı ile işten personel çıkaracağını tahmin etmek çok zor değil maalesef. Ve bu işten çıkarılan ailelerin yaşayacağı büyük maddi sıkıntı neticesinde özel okullarda okuyan çocukların okula devam edememe ihtimali hem çocuklarda hem de ailelerde çok büyük psikolojik yaralar açacaktır. Bu durum bir tek özel sektör çalışanları için yaşanmayacaktır. Devletimizin açıkladığı %25-%56 arasındaki kesinti ile kamu çalışanları da gelir azalması ve ekonomik sıkıntı yaşayacaktır. 

Mademki dünyanın gelişmiş ülkeleri gibi tüm nüfusumuza yetecek kadar okul ve bedava eğitim sağlayamıyoruz o zaman burada Sayın Milli Eğitim ve Kültür Bakanımıza büyük görevler düşmektedir. Acilen Bakanımızın öncülüğünde özel okullarımızı bir araya getirerek bu yıl için faizsiz okul taksit ötelemesi ve önümüzdeki eğitim yılı içinde okul harçlarını radikal indirim yaparak makul ve ödenebilecek seviyesine indirilmesidir ki gerek özel sektörde gerek kamuda ekonomik krizi yaşayan ve ödemekte zorluk çeken insanlarımızın çocukları eğitimlerinden mahrum kalmasın.

Bu konuda son günlerde yaşanan en somut örnek bankalarımız oldu, hükümetten ve kamuoyundan gelen istek ve beklenti sonrası bankalarında özveri göstererek kredi ödeme ötelenmesi ve faiz indirimleri oldu! Sayın Başbakanımızın da söylediği gibi bu dönemde kar etmeyi düşünmekten ziyade elimizi taşın altına koyarak sürdürülebilirliği ve ülkemizi düşünme zamanıdır ve buna özel okullarında dahil olmaları gerekmektedir.

 

Unutmayalım eğitim alabilmek bir anayasal haktır ve hiç bir koşulda kimsenin mahrum olmaması gerekiyor!

 

Bu arada Bakanlığımızın bugün başlatmış olduğu uzaktan eğitimin çok olumlu bir gelişme olduğunu düşünmekteyim ve bu konuda Sayın Bakanımız ve tüm emek veren eğitimcilerimize teşekkür ederim