Dil/Language

Hançer İnşaat Direktörü Ali Hançer ile 2020 yılını ve 2021 yılını değerlendirdik..

Hançer İnşaat Direktörü Ali Hançer 2020 yılındaki yatırımlarını, emlak ve inşaat piyasasının genel durumunu ve 2021 yılı sektör beklentilerini anlattı. Detayları röportajımızda..
Haber Tarihi: 06-01-2021

Kıbrıs Emlak Merkezi:

2020 yılı tüm dünya için sağlık ve arkasından gelen ekonomik kriz ile anılacak bir yıl oldu. İnşaat ve emlak sektöründe de krizin belirtileri görüldü ancak güçlü inşaat firmalarının yapım aşamasında olan projelerinde çalışmalar devam etti.  

Kıbrıs'ta karantina çoğaldı, satışlar azaldı.

Yatırımcılar belirsizlikle karşı karşıya kaldı. Pandemi süreci ne olacak, karantina süresi kaç gün, dövizin durumu ne olacak derken yatırımlarını bekletme kararı alanlar oldu, bu krizi fırsata çevirenlerde.

Hançer İnşaat Direktörü Ali Hançer ile 2020 yılını ve 2021 yılı beklentilerini konuştuk.

Keyifli okumalar..

------------------

2020 yılı global krizin yaşandığı zorlu bir yıldı, siz neler yaptınız, nasıl ilerlediniz pandemi döneminde?

Biz Hançer İnşaat olarak mevcudu korumaya devam ettik bu dönemde. Girne Merkez’de 2 tane anahtar teslim projemiz var ve inşaat aşamasında villa projemiz vardı, onun inşaatına ara vermeden hız kesmeden devam ettik. Askıya da almadık, nasılsa planımız öyle devam ettik.

Herkes gibi tüm dünya gibi zor bir yılı geride bıraktık. 2020 yılı global sağlık ve ekonomik krizlerin yaşandığı bir yıl oldu.

Özellikle belirtmek istediğim bir konu var. Ülkemizde gayrimenkul sektörü kısmi de olsa dışa bağımlı. Gerek insanların gerekse devletin aldığı kararlar doğrultusunda karantina kararları çok sık değişti. İnsanların kafası karıştı, gelmek isteyen ama gelmekte tedirgin olan çok fazla yatırımcı var. Pandemi ile mücadelede bu konunun önemini hepimiz biliyoruz. Umarım bu dönem sona erer ve karantina kısmi de olsa kalkar.

Bize kendimizi anlatma fırsatı verdiğiniz için Kıbrıs Emlak Merkezi’ne teşekkür ediyorum ve 2021 yılının pademinin kontrol altına alınarak, sağlıkla gelmesini diliyorum.

 

Projelerinizde son durum nedir?

Bizim Hançer İnşaat olarak satışta 3 projemiz var. İkisi Girne Merkez’de ve anahtar teslim aşamasında. Son daireler kaldı bu projelerimizde.

Diğeri Çatalköy’de inşa ettiğimiz Hançer Villaları, inşaatı devam ediyor ancak ince işçiliği dediğimiz işler kaldı.

2020 yılında adaya geliş gidişlerin durması talebi azalttı, 2021 yılında normalleşme sürecine geçebilmeyi umuyoruz. Eğer pandemi aşılırsa, Kıbrıs yatırım cazibe merkezi olmaya devam edecektir. Bu dönemde bile en güvenilir ülkelerden biri olmayı başardık.2021 yılı beklentileriniz ne yönde?

2020 yılında tüm dünya ciddi bir krizden geçti ve geçmeye devam ediyor. Dünya genelinde sağlık krizi, ekonomik kriz derken korkunç bir süreçten geçtik.

2021 yılından beklentimiz pandeminin çaresini bulmaları. Bu süreçten çıkmak, aşının bulunması ve pandeminin insanlar üzerinde baskısının azalmasını umuyorum.

KKTC’ye dünya genelinde bakarsak çok temiz kalmayı başardı ve 2021 yılında bunun geri dönüşünün  olacağını düşünüyorum. Yaşanabilir bir ülke olarak zaten ön plandayız ve bu pandemi süreci de bize değer kattı.

2021 yılının tüm sektörlere fayda getirmesini diliyorum ve bu yeni yıla çok pozitif bakıyorum.


2021 yılı içerisinde yeni projeleriniz var mı?

Biz çok fazla risk almaya sevmeyen bir firmayız. Buna istinaden mevcut yatırımların geri dönüşümlerini gördükten sonra yeni yatırımlara geçeceğiz.

Dünya genelinde bir krizden bahsettiğimiz için durumun iyiye gittiğini görür görmez hamle yapacağız. 2021 yılında yeni proje planımız var ancak şartlara göre hareket edeceğiz.  


Sektörünüzün daha da iyileşmesi için önerileriniz neler?

Öncelikle pandeminin insanlar üzerindeki baskı ve korkusunu azaltması gerek.

İkincisi KKTC giriş çıkışlarının sağlıklı bir şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Belki mücadele kapsamında rahatlatılabilir giriş çıkışlar. Bazı insanlar buraya gelmek istiyor, karantinayı da göze alıyorlar ancak bilet fiyatları çok artmış durumda.

Üçüncüsü de, sektörümüzün normalleşme ve iyileşmesi için, dövizin stabil olması gerekiyor. Döviz her gün yükselip düşebiliyor. Yatırımcının da kendisine ait bir bütçesi var. Stabil olmayan durumdan tedirgin oluyor ve geride duruyor.

Bu üç durumun kontrol altına alınması yatırımlara hız kazandıracaktır.Yerli ve yabancı yatırımcılar için mesajınız var mı?

Yerli yatırımcılar için şunu söyleyebilirim; içinde bulunduğumuz süreçte fiyatlar normalin altında. Şuan harekete geçerlerse çok kazançlı olacaklar. Gayrimenkul sektöründe fiyatlar çok uygun. İşlerin ilerlemesi için herkes firma olarak elini taşın altına koydu.

Yabancı yatırımcılar içinse, fiyat açısından baktığınızda fiyatlarımız oldukça uygun durumda. Ayrıca KKTC’nin coğrafik yapısı, iklimi ve doğasıyla birlikte kendilerine ultra lüks bir hayat sunabilirler. Korona döneminde kazandığımız başarı da ne kadar güvenilir olduğumuzu ispatladık. Bunu anlatmak çok önemli.


Kıbrıs Emlak Merkezi ile ilgili düşünceleriniz neler?

Öncelikle bize sunduğunuz şanslar için tüm Kıbrıs Emlak Merkezi ekibine teşekkür ederim.

Şimdiye kadar yaptığınız çalışmalar sektöre oldukça faydalı oldu. Sizden aldığım bilgiler doğrultusunda şunu söyleyebilirim, yenilenen yapınız ile eminim ki tüm sektöre farklı bir boyut kazandıracaksınız. Başarılarınızın devamını diliyorum ve emeğinize sağlık..