• Haber Ara
Dil/Language

Geri dönüşüm süresi nedir? - Kıbrıs Emlak Merkezi

Kuzey Kıbrıs emlak sektöründe oldukça duyulan geri dönüşüm süresi nedir? Konut yatırımının geri dönüş süresi nasıl hesaplanır? Geri dönüşüm süresiyle ilgili bilgiler Kıbrıs Emlak Merkezi’nde…
Haber Tarihi: 12-09-2018

Kıbrıs Emlak Merkezi:

Geri dönüşüm süresi nedir?

Konuta yatırım yapan kişilerin, bu konutun yatırım tutarını konuttan elde ettikleri değer ve kira kazancı gibi gelirlerle geri kazandıkları süreye amortisman süresi adı veriliyor.

Bu süre, kârlı bir yatırımdan söz edilebilmesi için çok önemli. En kârlı yatırıma imza atmak isteyen kişilerin, amortisman süresi olan bölgeleri tercih ederek konut yatırımına imza atmaları gerekir.

Yatırım amaçlı daire almak isteyen kişilerin, ilk olarak amortisman süresi hesaplaması yapmaları önerilirken bu sayede doğru bir yatırım yapılıp yapılmadığının belirlenmesi sağlanır.

Konut yatırımı geri dönüş süresi nasıl hesaplanır?

Yatırım yapmadan önce geri dönüş süresi hesaplaması yapmak isteyen yatırımcının tek yapması gereken, satın aldığı konutun alış bedeli ile bu konuta ait olan aylık kira tutarını bölmesidir. Örneğin, 250 bin liraya daire satın alan bir yatırımcı bu daireyi 600 liradan kiraya veriyorsa bu durumda 250 bin lira / 600 lira = 416.6 ay sonucu elde edilir. Bunun da yıla bölünmesi ile beraber bu dairenin amortisman süresi olarak 34 yıl sonucu ile karşı karşıya kalınır.

Bu süre zarfında dairenin fiyatının da artacağı ve buradan da amortisman süresinin kısalacağı unutulmamalı. Başarılı bir konut yatırımı için dikkat edilmesi gereken husus, yüksek fiyatla kiraya verebileceğiniz bir taşınmazı mümkün olan en ucuz fiyatla satın almak olmalı.