Dil/Language

Ender Meta: "Toprağa yatırım yapan kazandı"

2013 yılı ile 2020 yılı arasında KKTC'de arsa ve tarla fiyatları nasıl değişti? Hangi bölgeler değerlendi? İşte detaylar..
Haber Tarihi: 28-05-2020

Kıbrıs Emlak Merkezi:

Pandemi sürecinde eski gazete ilanlarını inceledi Ender Meta. KKTC'de arsa ve tarla fiyatlarında ki değişimleri göz önüne sermek için. 2013 yılı ile 2020 yılı arasında KKTC'de değerlenen bölgeleri ve değerlenme yüzdelerini hesapladı ve bir kez daha doğru bölgeye yapılan yatırımın önemini vurguladı. Gelin Emlak Dünyası Brokerı Ender Meta'nın yazısını okuyalım. 

 

Salgın dolayısı ile 2 ay boyunca evde geçirdiğimiz dönem içerisinde iş stresinden ve yoğunluğundan uzak bir şekilde portföylerimiz ve geçmişteki reklamlarımız üzerine çalışma imkanı buldum.

Geçmiş yıllarda yapılan sözleşmeler ve reklamlarımızı incelediğimde arazi ve arsa fiyatlarının günümüze oranla ne kadar düşük fiyatlarda olduğu dikkat çekiciydi. Buradan yola çıkarak arsa ve arazi yatırımının son yıllarda yılda nasıl büyük bir kazanç getirdiğini ve bu günden sonrada ne gibi kazançlar getireceğini anlatan bu yazıyı kaleme almak istedim.

Sosyal medyanın ülkemizde çok yaygın olmadığı zamanlarda gazetelere satılık arsa ve arazilerin liste şeklinde yazılı olduğu ilanlar veriyorduk. Bu arşivler aslında geçmişte ne olduğunu ve geleceğe nasıl şekil vermeniz gerektiğini belirleyecek olan çok değerli materyaller.

Arsa ve arazi fiyatlarında ciddi bir şekilde artış olduğu net olarak görülüyor.

Arsa fiyatları %30-%50 arasında değer kazanmış durumda. Tabi ki günümüzde olduğu gibi geçmişte de yatırım yapacağınız yerin konumu çok önemliydi.

İleriyi gören, yatırımı bilen veya yatırımı bilen kişilerden yardım alan herkes yaptığı yatırımın karşılığını fazlası ile almış durumda.

Arsa ve tarla fiyatlarının yaşadığı artışı ve getirdiği kazancı birkaç somut örnek ile inceleyelim.

2013 yılından bir ilanımızı inceledikten sonra, şu an popüler olan bölgelerin değerlerinin nasıl bir değişim gösterdiğini size de aktarmak istiyorum.

Yenikent bölgesinde 8600ay2 olan arsalar 85.000 stg iken şu an aynı bölgedeki aynı büyüklükteki arsalar 130.000 stg civarında satılıyor. Görüldüğü gibi bölge %50 değer kazanmış durumda.

Gönyeli’de, Yeşilada bölgesindeki arsa ilanımız 65.000stg olarak belirlenmiş. Yeşilada bölgesinde şu an arsalar 90.000stg civarında satılıyor. Yine %40 bir artış ve kazanç söz konusu.

Özellikle belirli bölgelerdeki tarla fiyatlarında önemli bir artış gözlemlendi. 

İlanlarımızda, Boğaz bölgesindeki yolu olan tarla fiyatları 3.000-4000stg civarında fiyatlandırılmış. Şu an aynı bölgeleri incelediğimizde fiyatların %200- %300 oranında yükseldiğini görebiliyoruz.

Bu da bize doğru noktaya yapılan yatırımın her zaman kazandırdığı gerçeğini bir kere daha kanıtlıyor.

2013 yılında sterlinin 3TL olduğunu düşünürsek TL bazındaki kazancın çok çok daha fazla olduğu göz ardı edilemez.

Aslında ülkemizde çoğu insan parasının banka faizi ile artış göstereceğini düşünüyor ve parasını bankada faizde değerlendiriyor. Fakat yukardaki bilgiler ışığında görülüyor ki toprağa yapılan doğru yatırımın getirdiği kazancı banka faizi ile yakalamak mümkün değil.

Bunlar sadece bir ilanımızda ki somut örnekler. Bu örnekler çeşitlendirilebilir. İlan detayını incelemek isteyenler Facebook hesabımdan ilana ulaşabilirler.

 

Peki her toprak yatırımı yüksek kazançlar getiriyor mu?

Arsa ve araziye yapılacak olan yatırımın kesinlikle çok iyi araştırılması, bölgenin artılarının ve eksilerinin çok iyi bilinmesi gerekiyor.

Elinizdeki parayı araştırmadan gelişigüzel önünüze çıkan ilk toprağa yatırırsanız sonuç istediğiniz gibi olmayabilir.

Her ucuz yatırımın ileride değer kazanacağının bir garantisi yok. Öncelikle bütçenizi belirlemeli ve gelecekte değer kazanacak bölgeleri analiz etmelisiniz.

Bölge adına duyduğunuz her habere inanmamalı, kapsamlı bir araştırma yapmalısınız.

Bu konuda kesinlikle güvendiğiniz, işini bilen gayrimenkul yatırım danışmanları ile çalışmalısınız. Size yol gösterecek, ürünün fiyatının doğruluğunu bilen, bölgelerdeki gelişmelere hakim uzman insanlar ile çok daha fazla kazanç sağlayabilirsiniz.

 

Ender Meta

Kıbrıs Emlak Dünyası Brokerı