Dil/Language

Emlak Dünyası Brokerı Ender Meta Corona virüsün inşaat ve emlak sektörünü nasıl etkileyeceğini yazdı..

Neredeyse tüm dünya aynı kriz ile uğraşıyor. Krizin adı: COVID-19. Kuzey Kıbrıs da Corona virüsten etkilendi. Hızlı tedbirler alındı ve süreç kontrol altında tutuluyor. Peki bu pandemi KKTC emlak ve inşaat dünyasını nasıl etkileyecek? Kıbrıs Emlak Dünyası Brokeri Ender Meta süreci yorumladı.
Haber Tarihi: 25-03-2020

Kıbrıs Emlak Merkezi:

COVID-19 ülkemizde emlak sektörünü nasıl etkiler?

Tüm dünyada etkisini gösteren COVID-19 salgını ne yazık ki ülkemize kadar ulaşmış durumda. Dünya Sağlık Örgütü’nün “pandemi” olarak ilan ettiği COVID-19 virüsünden dolayı birçok ülkede hayat durdu. Hayatta en önemli şeyin sağlık olmasının yanı sıra ekonomik anlamda da tüm dünyayı olumsuz etkiledi. Ülkemizde de birçok sektörü olumsuz etkileyecek olan bu salgın, kimi sektörlerin ise en iyi zamanını geçirmesini sağladı.

 

Peki ülkemizde ekonominin önemli lokomotiflerinden emlak sektörü bu salgından nasıl etkilendi?

Öncelikle bu dönemi ne kadar erken atlatıp, ne kadar erken normale dönersek yaşayacağımız ekonomik sıkıntılar bir o kadar hafif olacaktır. Bilindiği gibi Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu doğru karar ile tüm kamu ve özel sektörün faaliyetleri 27 Mart 2020 tarihine kadar durduruldu. Arkasından 6 Nisan’a kadar sürecek olan kısmi sokağa çıkma yasağı geldi. Peki bu tarihten sonra her şey hemen normale mi dönecek? Uzmanlara virüsün etkisi zaman içinde azalacak fakat bunun için en az 6 ay geçmesi gerekiyor. Virüsle yaşamayı öğrenmemizi, zaman içerisinde virüsün evrim geçireceği ve daha az tehlikeli olacağı belirtiliyor. Bu süreci erken ve en az hasar alacak şekilde atlatmak, alınan kararlara uymak ve şu an için evden çıkmamamızla sağlanabilir. Virüsün ilk dalgasında az hasarla kurtulmak önümüzdeki günlerde bize büyük bir avantaj sağlayacaktır. Sonuç olarak bu süre uzatılsa da hayat bir noktadan devam etmek zorunda. İlaç ve gıda sektörü(market ve tedarikçiler) haricindeki çoğu sektörü bu salgından olumsuz etkileneceği ortada. Fakat emlak sektörünün bu olumsuz süreçteki etkileri en kolay atlatabilecek sektörlerden biri olduğunu düşünüyorum.

Emlak sektörünün yaşayacağı etkileri iç piyasa ve dış piyasa olarak 2 madde halinde incelemek gerek..

Sektörde en çok etkilenecek bölgelerin Girne ve İskele gibi daha çok yabancı yatırımcı ile çalışan bölgeler olduğunu düşünüyorum. Şu an için ülkeye tüm girişler kapandı ve bu durum normale döndüğünde, yabancı yatırımcıların ne kadar süre sonra uçağa binip seyahat etmeyi isteyecekleri sektör için belirleyici olacak. Bakanlar Kurulu’nun erken aldığı kararlar ile bu olumsuz havayı ileride olumluya çevirme şansımız var.  Toplum olarak alınan kararlara uymamız ve evimizden çıkmamamız ile vaka sayısını minimum hale getirebiliriz. Ülkemizin Covid-19 virüsünden az etkilenmesi ülkemizin güvenli bir ülke apoletini takmasını sağlar ve bu hem emlak sektörüne hem de turizm sektörüne olumlu yansır. Önemli olan bu sürecin hassas ve bilinçli bir şekilde en kısa sürede atlatılması.

İç piyasa ile alakalı olarak Bakanlar Kurulu 6 Nisan’a kadar kısmi sokağa çıkma yasağı getirdi. Bu sürenin uzatılabileceği konusunu da düşünmemiz gerekiyor. Bu süreç içerisinde iç piyasada hiçbir hareket olmayacağı ortada. Konut ihtiyacı ertelenecektir fakat bu ihtiyaç giderilene kadar bitmeyecektir. Hayat normale döndüğünde piyasalar hızlı bir şekilde hareketlenecektir. Önemli olan bu süreçte hükümetin, insanların ekonomik olarak minimum oranda etkilenecek kararlar üretmesidir. Son alınan kararlar şu an için yeterli görünüyor fakat süreç içinde yeni kararlar gerekebilir.

Emlak satışlarına ödenen vergilerin devlet bütçesine sağladığı katkı düşünüldüğünde emlak sektörü ne kadar ez etkilenirse, bütçede o kadar ez etkilenecektir. Bu süreyi uzatmamak bizim elimizde. Bu yüzden alınan kararlara harfiyen uyulmalı, hem kendi sağlığımız, hem toplum sağlığı, hem de ülkemizin ekonomik çıkarları düşünülmelidir.

Hayatta en önemli şeyin sağlık olduğuna inan biri olarak, alınan önlemlere uymamızın hem sağlığımızı hem de ekonomimizi koruyacağını söyleyebilirim. Umarım herkes kararlara uyar ve zaman zaman şikayet ettiğimiz güzel ülkemizde sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam ederiz. Herkese sağlıklı günler dilerim.