• Haber Ara
Dil/Language

Depozito nedir? - Kıbrıs Emlak Merkezi

Kuzey Kıbrıs emlak sektöründe oldukça duyulan depozito ne demek? Depozitonun özellikleri nelerdir? Depozitoyla ilgili bilgiler Kıbrıs Emlak Merkezi’nde…
Haber Tarihi: 10-09-2018

Kıbrıs Emlak Merkezi:

Depozito Nedir?

“Depozito”, İtalyanca kökenli bir kelime (deposito). Depozito, herhangi bir sorumluluk yerine getirilmediğinde karşı tarafça el konulacak olan para, depozit anlamına gelir.

Ayrıca depozito; kiralık daire, kiralık dükkân, kiralık ev veya bir iş yeri kiralandığında, söz konusu gayrimenkulü ve demirbaşlarını temiz ve bakımlı kullanacağına, zarar vermeyeceğine dair verilen sözün teminatını kapsar.

Depozitonun özellikleri nelerdir?

Depozito, bazen 1 aylık kira tutarı, bazen 2 aylık, 3 aylık kira tutarı kadar mal sahibine ödenebiliyor. Kiracının vereceği referansa bağlı olarak depozitonun miktarı değişebilir.

Kiracı kiraladığı daireyi veya kiraladığı iş yerini tahliye etmeyi düşündüğünde mal sahibine 2 ay içinde bu durumu bildirmesi gerekir ki mal sahibi de bu zaman zarfında kiracı bulabilsin.

Kiracı 2 ay sonra dairesini veya dükkânını boş ve masrafsız bir şekilde mal sahibine teslim ettiği takdirde mal sahibi, kiracıdan almış olduğu depozitoyu derhâl kesintisiz bir şekilde kiracıya iade etmelidir.