• Haber Ara
Dil/Language

Atoll Development Direktörü İlker Metin Kıbrıs konut projelerini ve KKTC'de yatırım fırsatlarını Kıbrıs Emlak Merkezi'ne anlattı!

Kıbrıs inşaat sektörüne prestijli konut projeleri kazandırıyorlar. Girne'nin birçok noktasında farklı alternatifler sunuyorlar. Atoll Development'ın çalışmalarını firma direktörü İlker Metin değerlendirdi.
Haber Tarihi: 25-06-2019

Kıbrıs Emlak Merkezi:

Kıbrıs emlak sektöründe yatırım yapmak kazandırıyor. 

Fakat yatırımcı artık daha da bilinçli. 

Tercih edeceği proje ve firmayı tanımak, güvenmek istiyor. 

Kıbrıs Emlak Merkezi kurumsal üyelerinden Atoll Development projelerini konuştuk bu kez. 

Atoll Development Direktörü İlker Metin çalışmalarını anlattı, projelerini sıraladı. 

Kuzey Kıbrıs'ta yatırım avantajlarını yurt dışında da yatırımcılarla paylaşan Metin, uluslararası pazarda tanıtımın önemine de dikkat çekti. 

 

Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz İlker Bey? Kimdir İlker Metin?

Ben İlker Metin, Atoll Development’ın direktörüyüm. 1971 yılında doğdum. 1996 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldum. Mimarım. Mezuniyetten itibaren mimarlık yapıyorum.

Şimdi hem mimarlık yapıyorum hem de yap-sat sektöründe devam ediyoruz. Burada belirtmek isterim sadece kendi projelerimizde mimarlık yapıyorum.

2007 senesinde Atoll Development’i kurdum. O günden beri çeşitli projelere imza attık. 300 konutun üzerinde konut inşa ettik ve hızla devam ediyoruz. Konutlarımız Girne merkez ve civarında konumlanıyor. Alsancak, Karaoğlanoğlu ağırlıklı. Girne ve batısını tercih ediyoruz.

 

Atoll Development’in tarzı nedir? Ne tip konutla inşa ediyor?

Aslında biz bir şey üretirken kendimiz nasıl yaşayabiliriz diye soruyoruz. Bu sorudan yola çıkarak çizimlerimizi ve inşaatımızı yapıyoruz. Bir işin başarısı satıştır. Eğer doğru fiyat, uygun tasarım ve yaşanabilir bir proje yapıyorsanız insanlar sizi tercih edecektir. Bizde bu konuda başarılıyız.

Net bir çizgimiz yok ama nasıl tasarımı bulunduğu yere uygun, doğaya da saygı duyarak yapabiliriz diye düşünüp yaparız projelerimizi. Zengin projeler yapmayı tercih ediyoruz.

Ben 23 yıldır mimarım ve öğrenmeye devam ediyorum. İnşaat sektöründe gelişmeler, yenilikler bitmiyor, biz de elimizden geldiğince takip ediyoruz. Teknoloji değişiyor, rakipleriniz değişiyor, gelişiyor, siz değişiyorsunuz. Bu değişime ayak uydurmak zorundasınız.

Atoll Development olarak Girne’de devam ediyoruz.

 

Satışta olan projeleriniz neler? Özellikleri nedir?

Satışta olan projelerimiz; Karaoğlanoğlu bölgesinde, üniversiteye yakın bölgede projelerimiz çok fazla. 104 konut inşaatımız devam ediyor, Galaxy projemizin adı.

Yeni bir projemiz var, yaklaşık 17 dönümün içerisine kurduğumuz büyük parkları, yeşil alanları olan 144 dairemiz var, Atoll Park.

Sadece 250 konut Karaoğlanoğlu’nun içinde yapıyoruz. Şu an inşaat devam ediyor. Galaxy tamamlanma aşamasında. Diğeri de yeni başladı ve hızla devam ediyoruz. 2 sene teslim tarihimiz var.

Galaxy projemizin tamamını sattık.

Atoll Park daha büyük ama aynı mantıkla yapılan bir proje. Satış fiyatları 58.500 GBP. 1+1 dairelerimiz. Çok kapsamlı ve olanakları çok yüksek.

Atoll Park projemize olan ilgiden çok memnunuz. Rusya, Türkiye ve Kıbrıslı yatırımcılarımız tercih ediyor.

Girne merkezde yaptığımız apartmanlar var. Girne merkezde Türk koçanlı yerler bulmaya çalışıyoruz. Birkaç apartman var ama pek satılık kalmadı. 1+1 projemiz var adı 660. 70 bin sterlinden satıyoruz.

Bunun yanında Alsancak’ta var. Alsancak bizim merkezimiz. Burada daha çeşitli projeler yapıyoruz. Apartmanlar, dükkanlar özellikle villalar inşa ediyoruz. Orange projemiz var 17 villadan oluşan.

A Plus projemiz var, ofisimizin de olduğu yer. Toplamda 64 konut yapıyoruz. Villa, apartman ve dükkan olan karma bir proje. Birinci etap yapıldı ve satıldı şimdi 2. Etap başladı.

Alsancak’ta yine yaptığımız, Girne’nin en eski restoranlarından biri Capitano restoranın yerini aldık ve orada proje yapıyoruz. Büyük dükkanlar, 2+1 ve 1+1 daire tipleri var. 45 konut inşa ediyoruz. İnşaat başladı, 18 ayda teslim etmeyi planlıyoruz. Fiyatlarımız 62.500 GBP’den başlıyor. 2+1 daireler 87.500 GBP. 6,5 dönüm üzerine kurulu bir proje.

Lapta’da Manolya sitemiz var, 19 daire tamamladık, bitirdik. Şu an yeni projesini bitirdiğimiz Lapta’da Olivia Court projemiz var. Deniz çok yakın, daha çok Rusların tercih ettiği bir proje. Ruhsat aşamasındayız şu an. 54 daire inşa etmeyi planlıyoruz.

 

Peki inşaat sektöründe yaşanan durgunluk sizi etkiledi mi? Aynı anda birçok proje inşa ediyorsunuz ve hız kesmediğini görülüyor.

Etkiledi ama şöyle etkiledi. Bizim stratejimiz şu tamamen öz sermaye ile çalışmak. Ne bankadan kredi alıyoruz ne ortak/finansör ihtiyacımız var. Bu çok önemli. Çok şükür hiç borcumuz yok. Gücümüzün yettiği projeler yapıyoruz. Yaptığımız hiçbir projeyi satamasak bile hepsini tamamlayabiliriz. Maceraya hiç girmiyoruz.

 

Peki projelerin ödeme planları nasıl? Şirketin genel olarak bir kampanyası var mı?

Her proje için değişiyor ödeme planı, inşaatın durumuna göre değerlendiriyoruz. Mesela Karaoğlanoğlu’nda yaptığımız Atoll Park projesinde uzun dönem ödeme planı sunuyoruz. Teslim süresi 2 yıl, onun üzerine biz de 2 yıl daha koyabiliyoruz. 4-5 sene gibi bir zamanda bize ödüyor insanlar. %30 peşinat istiyoruz ya kalanını bölüyoruz ya da etap etap ödüyor müşterilerimiz. Ama teslime kadar %50’sini almış olmamız gerek.

Bu planı bütün projelerde uygulayamıyoruz tabi ki. Alsancak projelerinde böyle bir ödeme planı çıkartamıyoruz. Teslime kadar %50’sini alıyoruz kalan %50’yi tapu tesliminde alıyoruz.

Peşin ödemelerde, temel aşamasında alıyorlarsa indirim yapıyoruz. Ama teslime hazır olan projelerde bunu yapamıyoruz. İnşaat aşamasında alan müşterilerimiz inşaat bittiğinde %20 kar etmiş oluyor.

 

Hedef pazarlar neresi?

Pazar artık o kadar daraldı ki, dövizin artması Türkiye alıcısını bağladı. Türkiye’den gelen çok müşterimiz vardı, çok azaldı. Yerli müşterimiz vardı yatırım amaçlı alıyorlardı, onlar da azaldı.

Tabi faizlerin artmış olması da büyük sıkıntı oldu. Bu sefer insanlar gayrimenkul yatırımı yerine paralarını faize yatırıyorlar.

Bizim hedef pazarımız Rusya ve Rusça konuşan ülkeler. Bununla ilgili fuarlara gidiyoruz. Emlakçılarla işbirliği yapıyoruz. Kazakistan, Rusya’da uzun süredir çalıştığımız emlakçılar var.

En son 2 ay önce bir fuardaydık.

Kasım ayında Bakü’de bir fuar var oraya gideceğiz.

Fuarda önce ülkeyi tanıtıyorsunuz.

 

Yatırım için konut alacaklara özellikle bu dönemde neler tavsiye edersiniz?

Yatırım için konut alacak kişiler öncelikle ne koyup ne alacaklar ona baksınlar. Aldıkları konut kiraya verilebilecek mi, değer kazanacak mı, bunlara bakmaları gerek.

 

O zaman fuarlara gidip önce Kıbrıs’ı sonra firmamızı ve projelerimiz tanıtıyoruz dediniz. Dünyaya baktığınızda neden Kıbrıs’ı tercih etsinler?

Ben bunu o kadar iyi biliyorum ki.

Ben Ukrayna’da fuara gittiğimde bir yatırım fonu insanları topladı ve biz vardık, Bulgaristan’dan bir firma ve Alanya’dan bir firma vardı.

Biz çok hazırlıklı değildik, bu yaklaşık 8 sene önceki fuardı. İnsanlar projelerini o kadar güzel anlatıyorlar ki her şeyi sundular. En son biz çıktık.

Benim konuşmam şuydu:

Eğer param olsaydı kesinlikle buralardan konut alırdım fakat Kıbrıs’ın bir başka özelliği daha var, burada 8 ay tatil yapabilirsiniz, çok güvenli bir ülke, suç oranı çok az, trafik yok, çocuk yetiştirmek için çok müsait bir ülke diye anlattım insanlara.

Hepsini teker teker tahtaya yazdım ve baktığımızda insanların aradığı buydu.

Sonrasında bize çok ilgi oldu. Sunumdan sonra güzel bir satış yapmıştık.

Bulgaristan diyor ki bununla ilgili elçiliğime gidip bütün sorularınızın cevaplarını alabilirsiniz. Bizde öyle bir şey yok. Kıbrıs’ı bilen yok. Oraya gitmek legal mi diye soran var. Bizim burada devletimize de görev düşüyor. Biz hala fuarlarda tüm masrafları ödüyoruz. Ülkeyi tanımadan kimse senin binandan konut almaz neticede.

 

KIBRIS EMLAK MERKEZİ