2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Gazimağusa ve İskele Emlak Acenteleri Hem Emlak Sektörünü Hem de Alıcıların Değişen Yatırım Taleplerini Anlattı

28 Mart 2022

Tarihi dokusu ve doğal güzelliği ile bilinen Gazimağusa’da hem konut projelerine hem de ikinci el emlaklara olan ilgi bahar aylarının gelmesiyle arttı. Peki alıcılar ne istiyor, hangi gayrimenkul türünü tercih ediyor ve bütçeleri ne kadar? Gazimağusa ve İskele’de faaliyet gösteren Kıbrıs Emlak Merkezi kurumsal üyeleri sorularımızı cevaplıyor. Detaylar haberimizde.

iskele emlak acenteleri

Gazimağusa, İskele ve Karpaz bölgeleri son zamanlarda artan bir yatırımcı hacmine sahip. Hem yerli alıcı hem de yabancı alıcının bu bölgelerde yatırımları atmış durumda, üstelik bu daha başlangıç gibi görünüyor.

Kıbrıs Emlak Merkezi raporlarına göre bu bölgelerde emlak almak oldukça sık aranıyor ve araştırılıyor. Hem konut projelerine hem de ikinci el emlaklara ilgi yoğun. Araştırma yapan ülkelerin başında Türkiye, Kıbrıs sonrasında ise Rusya ve Rusça konuşan ülkeler geliyor. Sıralama İran ve Almanya olarak devam ediyor. Yaklaşık 110 ülkeden bölgeler için araştırma yapılıyor.

Peki hem yerel hem de yabancı yatırımcı için düşünülürse ne istiyorlar, bütçeleri ne kadar ve talep ettikleri konut tipleri hangileri? Gazimağusa ve İskele’de faaliyet gösteren Kıbrıs Emlak Merkezi kurumsal üyelerine sorduk. Yatırım rotalarını, tercih aralıklarını ve sebeplerini siz değerli okuyucularımız için derledik.

Keyifli okumalar..

Prime Plus Estate Direktörü Hülya Karaali

Gazimağusa ve İskele bölgesi’nde alıcı ne istiyor ve ortalama bütçesi ne kadar?

Gazimağusa, İskele ve Karpaz bölgesi bizim uzman olduğumuz bölgeler.

Yerli alıcı genelde müstakil ev ve villa istiyor. Ancak daire fiyatları daha makul olduğu için daire satışları villaya nazaran daha çok. Kendi evlerini yaptırmak için, arsa-arazi isteyen ciddi bir yatırımcı profili de var.

 

Daire alıcılarının bütçeleri 30-35 bin sterlinden başlıyor, maksimum 45 bin pounda kadar çıkabiliyor, 2+1 daireler için. 3+1 daireler içinse 60 bin pounda kadar bütçe yükseliyor.

Villa alıcıları ise ender de olsa 140 bin pounda kadar çıkabiliyor bütçesel olarak.

Ayrıca alıcılar, 20-25 bin sterlin arası arsa-arazi arıyorlar.

Bize gelen talepler doğrultusunda bu rakamlar aralığında gayrimenkuller satılıyor.

Kuralay Estate Direktörü Sevgi Kuralay

“Yatırımın Adresi: Mutluyaka ve Yeniboğaziçi”

Uzun yıllardır sektörde hizmet veriyorsunuz, yerli alıcının son dönemde ilgisi hangi gayrimenkulde?

Son dönemde özellikle müstakil evlere artan bir talep var.

Ancak Mağusa merkezde müstakil ev sayısı çok az ve bu durum bizi merkezin dışında arayışlara yönlendiriyor. Civar bölgelerde müstakil konut yapımının artmasının sebebi de bu zaten.

Mutluyaka ve Yeniboğaziçi’de ciddi bir müstakil ev inşaatı başladı. 

Biz de merkez yerine bu bölgelerde ki evlere yönlendiriyoruz müşterilerimizi.

Ayrıca müstakil ev isteyen ancak bütçesini denkleştiremeyen alıcılar da arsa arayışına giriyorlar. Arsa konusunda da yine Mutluyaka ve Yeniboğaziçi öne çıkıyor.

Arsalar da 25-30 bin pound arasında arsa arayışları daha yoğun diyebilirim. Müstakil ev içinse 90-150 bin pound aralığında tercihler yapılabiliyor.

Estate Point Direktörü Burcu Günsoy Bozkurt

“Gazimağusa’da Dairelerin, Yakın Köylerde Arsaların Satışı Fazla”

Alıcılar için hangi bölgeler ve konut tipleri daha cazip son dönemde?

Yoğunlukla daire ve arsa satışları fazla Mağusa çevresinde.

Daire alıcıları Çanakkale bölgesi ve bunun gibi ailelerin kaldığı bölgelerden, arsa alıcıları ise 

Gazimağusa civar köylerinden konut yapmak için arsa bakıyorlar.

Daire, villa ve arsaların fiyatları hala uygun. İnşaata gelen zamları düşünürsek eğer tekrar bu fiyatlara ev bulmaz zorlaşacak gibi duruyor. O yüzden yatırım yapmak niyetinde olan fazla beklemesin, iyi araştırıp yatırımını bu dönemde yapsın.

Investmall Real Estate Direktörü Zeliş Cemaylar

“Yabancı Yatırımcıların Önceliği Karpaz, Esentepe ve Mağusa”

Kuzey Kıbrıs’ı hangi ülkelerden yatırımcılar tercih ediyor ve hangi konut tipine ilgi var?

Öncelikle Girne bölgesine yatırım çok fazlaydı ancak orası doyuma ulaştı. Şimdi Karpaz bölgesi, Mağusa ve Esentepe ön planda.

İskandinav ülkeleri, Almanya ve İrlanda gibi ülkelere ciddi bir pazarımız oluşmaya başladı.

Ancak burada şunu özellikle vurgulamak istiyorum, bizim bu insanları adaya çekmek için önce bir hazırlığımızın olması gerek.

Bu hazırlık nedir diye sorarsanız, kendi anayasa ve hukukumuzu da göz önünde bulundurarak, 

yatırımcılara yatırım için kolaylıklar sağlamak.

Mesela Rusya-Ukrayna savaşını nasıl kendi lehimize çevireceğiz? Bu insanların yatırım için bizi tercih etmelerini sağlamalı ve önlerini açmalıyız.

Bizi tercih etmeleri için bazı düzenlemeler yapmak gerekiyor. Örneğin, 300 bin GBP’lik bir yatırımda başka avantajlar tanımamız lazım. Green Card verilebilir, geçici vatandaşlık verilebilir. Bunu araştıracak bir birimimiz de olması gerekiyor, ülkemize gelen para ne parasıdır. Bizim bu işi ciddiye almamız gerekiyor ki yatırımcılara sağlanan kolaylıklar da takip edilebilsin.

Busy Bees Emlak Acentesi Direktörü Maria Jerome

"Kıbrıs Sorunu Birçok Yatırımcının Yatırım Sebebi"

Hangi ülkelerden Kuzey Kıbrıs’a yatırım talebi var daha çok?

Busy Bees olarak, yatırımcılarımızın çoğu Avrupa ve Arap ülkelerinden. Fakat son dönemde Türkiye, Rusya, Güney Afrika ve Amerika gibi ülkelerden de bir artış görmeye başlıyoruz. Ağırlıklı olarak Avrupa ve Arap ülkeleri diyebilirim. 

Sizce nedir bu ilginin sebebi? Kuzey Kıbrıs yatırımcılar için kazançlı bir bölge mi?

Kuzey Kıbrıs, Akdeniz’deki en düşük fiyatlı ülke. 

Üstelik yeni satışa çıkan bir projeden yatırım yapanlar, proje tamamlandığında satmak isterse genellikle minimum %30 olmak üzere harika getiriler ortaya çıkıyor. Birlikte çalıştığımız inşaat firmalarının bazıları garantili ödeme programları da sunuyor.

Kuzey Kıbrıs’a yatırım yapmak için bir başka büyük neden de, birçok kişinin yakın zamanda takdir göreceğimizden ve bu noktada fiyatlarda büyük bir artış olacağından emin olmasıdır. Birçokları için ‘Kıbrıs sorunu” yatırım yapmanın nedeni.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


Etiketler: , , En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır