2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Gayrimenkul Danışmanı Damla Boğaç Emiroğlu Yatırımcılar İçin Kıyasladı

7 Şubat 2022

Bir yanda kriz endişesi, diğer yanda kazanç potansiyeli. Yatırımcının kafa karışıklığına karşı Damla Boğaç Emiroğlu dikkat çeken bir yazı kaleme aldı. Detaylar Kıbrıs Emlak Merkezi’nde.Her krizin yeni fırsatlar doğurduğu gibi, her krizin paniğe sürükledikleri de az değil. Bazen bireyler, bazen şirketler bu panik havasında kontrolü elden kaçırabiliyor.

Son dönemde benzer durumu gayrimenkul alıcıları arasında görüyoruz. Kimi oturum, kimi ise yatırım amaçlı alım yapacakken, bir anda karar değiştiriyor. Gerekçe olaraksa ‘bu dönemde nakitte kalmak gerek’ düşüncesini paylaşıyor.

Özellikle Kıbrıs emlak sektöründe hizmet veren birçok gayrimenkul danışmanı ve KKTC emlak acentesi bu dertten müzdarip.

Kıbrıs Emlak Merkezi üyelerinden Damla Boğaç Emiroğlu da, bu konuyu kaleme aldı.

‘Nakitte kalmak mı, malda kalmak mı’ diye sordu, yatırımın avantajlarını rakamlarla sıraladı.

Nakitte kalmak mı, malda kalmak mı?

Özellikle ekonomik kriz olduğu dönemlerde yatırımcıların dilinden düşmeyen bir sözdür ‘Nakitte Kalmak’. Krizden çıkabilmek için de nakitte kalmak, nakit akışında aksama olmaması hayati derecede önemlidir. Ancak bunun yanında ‘malda kalmak’ da uzun vadede nakitte kalmaktan daha fazla kazandırır. Hem kişisel hem de kurumsal yatırımlarımızı da her zaman bu dengeyi sağlayarak sürdürmeliyiz.   

Bizim gibi enflasyonist ülkelerde, ekonomik krizlerde yatırımlarımızı nasıl değerlendirebilir ve kazançlı adımlar atabiliriz? Krizler fırsatlar doğurur. Fiziki olarak, mal, gayrimenkul, altın vb. emtialara yatırım yapma zamanıdır. Paranız ister dolar, ister sterlin olsun, kazanç elde etmezsiniz. Oysa sizin bir eviniz, bir araziniz varsa, sterlin çıksa veya düşse de malınız elinizde olduğu sürece kazanıyorsunuz. Krizlerde para biriminiz düşer, ancak malınız varsa kriz sonunda malınız elinizdeki paradan daha fazla değerlenir. 

15 yıl önce Yenikent, Kermiya bölgesi dönüm fiyatları 10-15 bin sterlin olarak satıştayken, şu an arsa fiyatları 100 bin sterlin üzerinde. Şehir merkezleri genişledikçe benzer durumlar devam edecektir. Hiçbir nakit size bu derece kazanç sağlamayacak.

Evet, şu an fiyatlar çok arttı… Fakat doğru lokasyon seçimi yapılırsa benzer artışlarla ciddi kazançlar gayrimenkulde her zaman mümkün. Kaldı ki şu an fiyatının çok arttığını düşündüğümüz lokasyonlar bile geçmişten çok pahalı, gelecekten ise hala ucuzdur. Çok pahalı olduğunu düşündüğümüz lokasyonlar tabiki %50 – %100 artışlar yaşamayacak, ancak %5-%10 oranlarında fiyatları artmaya devam edecektir. 

Bunun en güzel örneği marketlerdeki ürünlere gelen ortalama %60-70lik zamlardır. Günün sonunda bu kriz bitecek, elinizdeki gayrimenkuller, arazi ve daireler bu oranda değer kazanırken ne maaşlarımız, ne de dolar veya sterlin bu derece değer kazanmayacak. Şu an bu alım fırsatını güzel değerlendirip tamamen nakitte kalmak yerine gayrimenkul alımı yapan yatırımcılar, bu krizden gerçekten kazançlı ve yerinde sayarak değil, ilerleyerek çıkacak…

Damla Boğaç Emiroğlu


Etiketler: En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır