2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Estate Point Direktörü Burcu Günsoy Bozkurt Gazimağusa Emlak Piyasasını Değerlendirdi

16 Mart 2022

Gazimağusa emlak ve inşaat sektörünün hızlı ilerlediği, hem yerli hem de yabancı alıcının tercih ettiği bölgelerden. Gazimağusa emlak piyasasını ve yerli alıcının tercihlerini Estate Point Direktörü Burcu Günsoy Bozkurt ile konuştuk. Detaylar Kıbrıs Emlak Merkezi’nde.

estate point mağusa

Yeni yatırımlar, yeni projeler, hem yabancı hem de yerli yatırımcılar için Gazimağusa’da yükselmeye devam ediyor. Rezidans projeleri ve villa projeleri yaşama değer katmak vizyonuyla inşa ediliyor.

Doğal ve kültürel mirasa sahip olan Gazimağusa, inşaat ve emlak sektöründe de hareketli günler yaşıyor. Ancak yerel alıcının tercihleri ve satın alma şartları değişiyor. Biz de değişen talepleri, Gazimağusa emlak acenteleri arasında yer alan ve Kıbrıs Emlak Merkezi kurumsal üyesi olan, Estate Point Direktörü Burcu Günsoy Bozkurt’a sorduk.

Keyifli okumalar..

“Yerli Alıcı Krizlerle Uğraşıyor”

Yerli alıcı ne istiyor ve ortalama bütçesi ne kadar?

Pandemi krizi, döviz krizi ve bankaların kredi faizlerinin yüksek olması derken yerli alıcı ev almakta zorlanıyor. Üstüne bir de durmadan gelen zamlar eklenince parası olan da kredi çekecek olan da yavaş hareket ediyor.

Biz yıllardır bu sektörde hizmet verdiğimiz için insanlar bize danışıyorlar ve bizde elimizden geldiğince yardımcı oluyoruz. Mağusa için düşünürsek eğer, yerli alıcının genellikle talep ettiği evler 35-40.000 pound civarı 2+1 daireler.

Ya da ikinci el alıcılarda piyasa değerinin altında evleri araştırıyorlar.

“Gazimağusa’da Dairelerin, Yakın Köylerde Arsaların Satışı Fazla”

Hangi bölgeler ve konut tipleri onlara uygun?

Yoğunlukla daire ve arsa satışları fazla Mağusa çevresinde.

Daire alıcıları Çanakkale bölgesi ve bunun gibi ailelerin kaldığı bölgelerden, arsa alıcıları ise Gazimağusa civar köylerinden konut yapmak için arsa bakıyorlar.

Daire, villa ve arsaların fiyatları hala uygun. İnşaata gelen zamları düşünürsek eğer tekrar bu fiyatlara ev bulmaz zorlaşacak gibi duruyor. O yüzden yatırım yapmak niyetinde olan fazla beklemesin, iyi araştırıp yatırımını bu dönemde yapsın.

Peki ödeme ve kredi alım sürecinde zorluk yaşanıyor mu?

Evet, yaşanıyor.

Kredi faiz oranları yükseldiği için şu anda özel sektör çalışanlarının kredi ile ev sahibi olmak oldukça zor.

Asgari ücretli çiftler geliyor ancak ya kredileri onaylanmıyor ya da geri ödemeler tahminlerinden oldukça fazla olduğu için vazgeçmek zorunda kalıyorlar. Anne baba desteği olmadan ev almaları da günden güne zorlaşıyor.

Bu durumun düzeltilmesi için nasıl çözümler üretmeli?

Bu sadece inşaat firmaları ya da bankaların elinde olan bir süreç değil.

Türk Lirası’nın değer kaybı ile evlerimizin sterlin üzerinden satılıyor olması zaten aradaki farkı oldukça açtı. Kredi faizleri yüksek evet, döviz kredi almak da artık zor. TL kredi aldığında da yatırımcı geri ödemesi oldukça zor.

İnşaat firmaları kanadından düşünürsek, uzun faizsiz vade çözümleri üretmeli ve uygulamalılar, yerli alıcı için. Tabi burada da taksitlerin sterlin olması alıcıyı korkutuyor mu, evet.

Ancak biz çok fazla krize maruz kaldık. Sadece bu kriz uzun sürdü, pandemiyle birleşen döviz krizi. Bu dönemde geçecek ve yerli alıcı için alım fırsatları doğacaktır. Tekrar söylemek istiyorum ki, nakit alım yapacak olanlar için bu dönem kaçırılmayacak fırsatlar getiriyor. Bu fırsatları değerlendirmeleri gerek.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


Etiketler: En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır