2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Erol Atakan Ermataş’ın Kalite Standartlarını ve Dikkat Ettikleri Detayları Anlattı

11 Ağustos 2021

Ermataş Direktörü Erol Atakan konut alımını doğrudan etkileyen faktörlerin başında gelen, yer döşemesinden banyoya, duvardan mutfağa son kaplama ürünlerinde dikkat etmemiz gereken detayları paylaştı. Detaylar röportajımızda.

erol-atakan-ermataş-kibris-emlak-merkezi-röportaj (1)

Erol Atakan Ermataş’ın Kalite Standartlarını ve Dikkat Ettikleri Detayları Anlattı

Konut alımında dikkat edilen en önemli unsurlardan biri son kaplama ürünleri. Bunlar arasında vitrifiyeden tutun da yer kaplamaları ve armatürler gibi birçok detay var. İnşaatın kalitesini öne çıkaran, evi dikkat çekici kılan ciddi detaylar bunlar. Peki tüm bu ürünler nasıl seçilmeli, nelere dikkat edilmeli?

Konutun satışında ya da alımında önemli bir rol oynayan bu dokunuşlar için işin uzmanı Ermataş Ltd. Direktörü Erol Atakan ile konuştuk.

Hangi malzemelerin hangi bölgeler için uygun olduğunu, mimari dokunuşların ve çok küçük detayların ne kadar hayati olduğunu anlattı Erol Bey.

Ermataş’ın nasıl yola devam ettiğini ve aslında tüm bunların müşteri memnuniyeti çatısı altında yapılması gerektiğini de anlattı.

Detaylar röportajımızda. Keyifli okumalar..

1983 Yılından Bugüne Ermataş

Yer döşemesinden banyoya, duvardan mutfağa zengin bir ürün yelpazeniz var. Kısaca sizden dinleyelim Ermataş’ı.

Biz 1983 yılında kurulduk.

Kurumsal yapımızı oluşturduk ve sürekli geliştirmeye çalışıyoruz. ISO 9001 kalite belgesine sahibiz. Bu kalite standardına herkesin sahip olmasını tavsiye ederim. Gerçekten çok önemli bir husus bu.

1983 yılından itibaren demirden keresteye farklı ürünlerin ticaretini yaptım inşaat ile ilgili. Fakat inşaattaki sıhhi tesisat, banyo, armatür gibi ürünler, hem fonksiyonel hem de estetik ürünler olması sebebiyle daha çok ilgimi çekti.

Bir evde 200 torba çimentoyu fazla kullanın o görünmez, ancak en son kaplama malzemeleriyle birlikte ev bambaşka bir ev halini alır. Bu yüzden hem çok keyifli hem de zor bir branştayız. Kendimizi bu konuda oldukça geliştirdik ve geliştirmeye devam ediyoruz.

Hem Türkiye hem de Avrupa firmalarıyla çalışıyoruz. Nihai müşterinin mutlu olması için kaliteli ürün üreten ve bundan taviz vermeyen firmalarla çalışmayı tercih ediyoruz.

Dolayısıyla biz Ermataş olarak, kendimizi herhangi bir inşaat malzemesi satan firma olarak görmekten ziyade, marka yöneticisi olarak görmeye başladık. Sattığımız markaları anlatıyoruz ve arkasında duruyoruz. Satış sonrası müşteri hizmetleri veriyoruz.

Bünyemizde bu işlerle ilgili elemanlar çalıştırıyoruz. Tesisatçıdan marangoza çok çeşitli bir yelpazede teknik personellerimiz var. Kurumsallık ve müşteri memnuniyeti gereği bunları yapmamız gerekiyor.

Tüketici hakları da bizim için oldukça önemli ve sattığımız malın her zaman arkasındayız.

“Fiyat, Kalite ve Sağlamlık Üçgeni”

Daha çok bireysele mi hizmet veriyorsunuz? İnşaat firmalarıyla proje bazlı çalışmalarınız da var mı?

Bu aslında önemli bir soru. Bizim temelde 3 model satışımız var.

Birincisi dükkânlara mal veriyoruz. 104 müşterimiz var böyle, ada çapında aktif pazarlama yaptığımız. Onlara sattığımız malların bazılarını biz kendi dükkânımızda satmıyoruz, çünkü bazen garanti vermediğimiz mallar olabiliyor menşe itibariyle, onları satmayı tercih etmiyoruz kendi dükkânlarımızda.

İkincisi, Lefkoşa, Mağusa ve Girne’de 3 adet showroomumuz var. Buradan bireysel müşterilere satış yapıyoruz. Her showroomda iç mimarımız var, müşterilere yardımcı olan.

Üçüncüsü de toplu işler. Ticaret bölümümüz var, o işleri bu bölümde yönetiyoruz. Toplu satışlar, müteahhit bazında büyük projeler, üniversiteler, hastane ya da oteller. En sevdiğimiz bölüm bu.

Fiyat, güzellik ve sağlamlık üçgeninde dolaşıyoruz. Zor ama çok keyifli.

“Tercihler Kullanıcıdan Kullanıcıya Değişiyor, Önemli Olan Detaylar” 

Son zamanlarda müşterilerin tercihleri ne yönde? Örneğin konut projeleri için kalite mi ilk sırada, yoksa maliyet mi?

Bana sorarsanız araba alırken ya da ev alırken dikkat etmemiz gereken şey şu; ihtiyaç nedir? Güzellik ve kullanım önemli faktörler.

İşimle evim arasında çok mesafe varsa, ekonomik bir araba almak daha faydalı olacak. Evde de aynı şekilde. Neye ihtiyaç varsa, o doğrultuda hareket etmelisin.

İnşaat çok farklı bir dünya. 1983 yılından beri inşaat sektörüyle uğraşıyorum. İnşaatta 2 başlık var. Fonksiyonellik ve estetik. Bunların arasında ayırım yapmak mümkün değil bana göre. Dolayısıyla süreç bazen zorlaşabiliyor. Küçük bir örnek vereceğim, bir ürün üzerinden ancak bu örneği tüm ürünler için düşünün. Çok güzel bir armatür alıyorsunuz ama fonksiyonel değil. Bu durumda düşünmek lazım, ev mi yapıyoruz sergi mi açıyoruz? Ya da armatür çok güzel, çok fonksiyonel ama kaliteli değil. Böyle bir durumda da mesela bu ülkede sıcaklığı düşününce termal şoka uygun ürünler kullanılmazsa hemen şekli değişebiliyor. Şartları göz önünde bulundurup kaliteli, fonksiyonel ve estetik ürünler tercih edilmeli.

Biz Ermataş olarak tüm bunlara dikkat ediyoruz. Her bölgenin kendine özgü sıcaklığı, nemi gibi detaylar var ve ürünler seçilirken bunlar çok önemli.

Sonuçta, hem kalite hem de ekonomik olması birbirinden ayrılmaz, fonksiyonelliği de bunların arasına ekleyelim.

Müteahhitlerin tercihleri de değişiyor. Bazıları kaliteye bazıları da maliyete değer veriyor. Ama bana sorarsanız kaliteye önem veren müteahhitler daha başarılı oluyor. Yurt dışına da rahatlıkla satış yapabiliyorlar.

“Deniz Kenarındaki Ev İle Şehir Merkezindeki Evin İhtiyaçları Farklı”

Konut tipleri arasında ürün veya konsept farkı oluşuyor mu? Örneğin daire ile villa arasında seçim farkı var mı? Veya Girne ile İskele arasında fark var mı?

Öyle müteahhit var ki benim şöyle bir projem var, bunu öğrenci kiralayacak diyor. Biz de ona diyoruz ki fonksiyonel ve sağlam bir ürün al öncelikle. Ekonomiyi sonra düşün. Kaliteli ürün yolda bırakmaz.

Aslında kullanıcıya göre tercihler değişir.  Daire alanlarla villa alanlar zevklerine göre farklı ürün tercih eder.  Kendi kullanacağı üründe kaliteye, estetiğe bakar.

Kiraya verecek başka alır. Ekonomik olsun der.

Bölge bölge zaten farklı tercihler var. Deniz kenarındaki ev ile şehir merkezindeki ev aynı ürünleri tercih etmez.  Çevre koşulları tüm ürünleri etkiler. Deniz tuzu, nem gibi. Denize yakın yerde altın kullanmazsın. Tuzdan perişan olur. 3 ay sonra havası kalmaz. Ev nerdeyse ona göre ürün seçmelerine yardımcı oluruz, akıllarına gelmeyen detayları da anlatırız ki uzun yıllar sorunsuz kullansınlar.

“Bizim Ürünlerimiz  Konut Satışını Kolaylaştırıyor”

Konut projelerinin birçok aşamasında dokunuşunuz var. Konutun satış sürecindeki payınızı nasıl görüyorsunuz? 

Bu konuda başarılı olduğumuza inanıyoruz. Müteahhitler ve onların mimarlarıyla çalışarak çok başarılı projelere imza attık. Kullanılan ürünler sayesinde çok hızlı satılan konutlar da oldu.

Bir kere bir müteahhit geldi, benim bir şikayetim var dedi. Bizimkiler evlere armatür takmışlar, inşaat bitince temizleyen firma da etiketleri çıkarıp gitmiş.  Ama müteahhit istiyormuş ki etiketler kalsın, 10 yıl garanti de, firmanın adı da görünsün.

Armatür küçük ama evin en önemli elemanlarından. Basit gibi görünse de çok önemlidir. Sonrasında bizim firmadan boş etiket temin etmemiz baya yorucu bir süreç oldu.  Daha önce hiç böyle bir istekle karşılaşmamışlar. Tabi prosedür dışı bir şey bu akıllarına bir çok şey takılmış. Sonuçta tekrar taktık etiketleri ama gurur verici bir detay bu.

Son olarak bizim ürünlerle daha kolay satış yapılıyor diyebilirim. Bilindik markaların ve kalitesini ispatlamış markaların konut satışına etkisi büyüktür. Hem yerli hem de yabancı müşteri için bu böyledir.

“Müteahhitler Bu Detaylara Dikkat Etmeli”

Yeni konut projesine başlayacak veya ürün seçimi yapmayı düşünen inşaat firmaları için tavsiyeleriniz neler?

Birçok detay var ancak bir kaçını sıralayayım.

Avrupa normlarına göre bir ürünün ebadı 33×33 cm den büyük olduğu zaman seramik imalat olmaz, porselen olması lazım. Fakat bazı ülkeler büyük ebatta seramik üretiyor ve geri kalmış ülkelere satıyor. Maalesef biz de bu ülkeler içindeyiz. Bizim ülkemizde de büyük ebatlı seramik ürünler var ama bu ürünlerin porselen olması lazım. Ucuz evet, ama dayanıklı mı? Büyük ebatta bir yer kaplaması porselen değilse çatlar mı?  Evet, çok büyük ihtimalle. Birinci olarak bunu göz önünde bulundurmak lazım. Biz tüm müşterilerimize bunu anlatıyoruz.

Ayrıca müşterilerine seçim hakkını versinler. Zevkler ve renkler tartışılmaz, bırakın müşterileriniz seçsin. Çok büyük zahmettir bu müteahhitler için. Ama olması gereken de budur; bu bir keyiftir, bir kültürdür.

Son sorumuz, Kıbrıs Emlak Merkezi okurları için bir mesajınız var mı?

Kıbrıs Emlak Merkezi’ni incelediğim kadarıyla, etik ve faydalı bir kuruluş. Hem yatırımcıya hem tüketiciye hem de insanlara çok güzel hizmetler veriyor.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ

 


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır