2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Ekolojik Ev Nedir?

13 Ağustos 2021

Son yıllarda sıkça duyduğumuz ekolojik ev nedir? Modernleşen dünyanın beraberinde getirdiği çevre sorunlarına karşı alınan bir tedbir mi yoksa tamamen tasarruf etmek amacıyla uygulanan bir sistem mi? Ekolojik evin diğer konutlardan farkı nedir? Enerji ihtiyacını nasıl karşılar ve özellikleri nelerdir? Tüm bu soruların cevabı sizin için hazırladığımız yazımızda.

ekolojik-ev-nedir

Ekolojik evler geçmişte kullanılan ancak günümüzde modern bir şekilde tekrar yorumlanan ever için kullanılıyor. Çevre dostu olarak inşa edilen bu evler birçok ihtiyacını kendisi karşılıyor.

Giderek yaygınlaşan popüler bir akım ekolojik ev. Malzemeler geri dönüşüme uygun, enerji ihtiyacını karşılayan ve depolanabilir bir döngüye sahip, kısacası kendi kendine yeten bir sistem. Gelin birlikte ekolojik ev nedir, özellikleri neler, diğerlerin farkı nedir konularını birlikte inceleyelim.

Ekolojik Ev Nedir?

Ekolojik ev, enerji ve kullanılan malzeme bakımından doğal ekosisteme dayanan, dolayısıyla çevreye zarar vermeyen bir ev türüdür. Tıpkı doğal ekosistem gibi ekolojik ev de su, enerji, ısı ve sarf malzemeleri bakımından kendi kendine yeter. Bu enerjileri kullanır ve kullanım fazlasını depolar.

Bildiğimiz sıradan evler ise kaynakları tıpkı bir kara delik gibi yok eder. Bu evlerde kullanılan kaynaklar depolanamadığı için bir süre sonra faydasız hale gelir ve çevreye karışır. Hatta bu evde üretilen atıklar çevreye boşaltılır ve söz konusu atıkların bazıları da toksik ve çevreye zararlı hale gelir.

İdeal bir ekolojik evde ise atık ve israf diye bir şey yoktur. Zira kullanılan kaynaklar bir daire çizerek birden fazla amaca da hizmet eder. Örneğin güneş enerji sistemi kullanılan bir evde su ısıtmak için doğalgaz harcamaya gerek yoktur; zira doğal bir kaynak olan güneş ışığı, depolanan suyu ısıtır ve her türlü kullanıma hazır hale getirir. Yani ekolojik evlerde enerji depolama özelliği vardır ve bu enerji çok amaçlı kullanıma sahiptir.

Ekolojik Evlerin Özellikleri ve Farkları

 • Ekolojik evler modern yaşamak ancak çevreye de zarar vermemek isteyen insanların tercihi haline geldi. Ekolojik evlerin yapım amacı doğaya dost olması. Sadece inşaat sırasında kullanılan malzemeler değil, inşa süresi boyunca da çevreye zarar verilmemesi demek.
 • Evin yapımı aşamasında doğada bulunan kl ve kireç gibi malzemeler kullanılır. İç mekanlarda plastik boya yerine geri dönüşümde kullanılabilen duvar kağıtları tercih edilir.
 • İhtiyaç duyulan tüm elektrik güneş panelleri ve rüzgar enerjisi kullanılarak üretilir ve depolanabilir. Bu da elektrik, su ve ısınmaya ekstra harcama yapmamak anlamına geliyor.
 • Evin içerisinde kullanılan atık sular bile değerlendirilir. Arıtma işleminin ardından bahe sulamada ya da lavaboda kullanılır.
 • Bunun gibi birçok örnek vermek mümkün. Kullanılan tüm ürünler bir döngüye sahiptir. Ayrıca Jeotermal yöntemler ve güneş ısıtma sistemleri ekolojik evlerin başlıca ısıtma kaynaklarıdır. Ancak iş sadece bu ısıl yöntemleri uygulamakla bitmiyor. Isıyı verimli kullanmak için yalıtıma da ihtiyaç var. Bu nedenle ekolojik evler doğaya uygun malzemelerle yalıtılmaktadır.
 • Ekolojik bir evde yaşayıp hormonlu sebze-meyve, erken gelişen tavuk yemek olmaz. Elbette bunlarında bir çözümü var. En basit şekilde organik atıklar çeşitli yöntemler uygulanarak tamamen doğal gübreler haline getirilebilir, bu sayede bahçenizdeki ufak seranızda tamamen organik ve sağlıklı sebze-meyve yetiştirebilirsiniz.

Bahçenize küçük bir kümes kurup birkaç tavuk ile çocuklarınızı gerçek proteinlerle besleyebilirsiniz. Bunlar ekolojik evi tamamlayıcı yöntemlerdir.

Ekolojik Evlerin Sağlaması Gereken Özellikler;

 1. İnşaat sırasında çevreye zararı verilmemeli
 2. Yüksek ısı ve ses izolasyonu sağlanmalı
 3. Doğaya ve sağlığa zararlı kanserojen maddeler içermemeli
 4. Doğal kil ve kireç kullanılarak sıvama yapılmalı, iç mekanlarda boya yerine duvar kağıdı kullanılmalı
 5. Ev yapımında kullanılan malzemeler ve ev eşyaları tamamen geri dönüşümlü olmalı
 6. Karbon salınımı ve buna bağlı karbon ayak izi minimum olmalı

İlham Veren Ekolojik Ev Örnekleri

Ekolojik ev dendiğinde çevreye duyarlı, sürdürülebilir sistemlere sahip bir yaşam alanının kastedildiğini biliyoruz. Dilerseniz şimdi de ekolojinin ön plana alındığı, ancak mimari ve estetik kaygıların göz ardı edilmediği, insanın içini ısıtan ekolojik ev örnekleri listemizi birlikte inceleyelim.

Sürdürülebilir İskoç Evi

Bu kulübeyi andıran müstakil ev, görüldüğü üzere büyük çoğunlukla doğal malzemeler kullanılarak üretilmiş. İskeleti meşe ağacından yapılmış evin, ilginç ve oldukça estetik bir görünüme sahip olmasının yanı sıra zemin ısıtma sistemi ile döşendiğini ve ısı kaybını önleyen yalıtım malzemeleri ile yalıtıldığını da belirtmekte fayda var.

Tüm bu özellikler, görselini gördüğünüz evin karbon ayak izini en aza indirmek üzere bilinçli olarak tercih edildiğini gösteriyor. Dolayısıyla bu evde yaşayan aile üyelerinin de doğaya karşı sorumlulukları önemli ölçüde yerine getirilmiş olduğu yorumunu yapabilmek mümkün.

Karbon Salınımsız Ekolojik Çiftlik Evi

Evde kullanılan enerjiden daha fazlasını üretmeyi mümkün kılan ve bu enerjiyi depolamaya yarayan sistemle donatılmış bu taş evde olabildiğince doğal malzeme kullanıldığını görüyoruz. Ek olarak, geniş cam alanların bulunması, güneş ışığından mümkün olabildiğince yararlanma amacının göz önünde bulundurulduğuna işaret ediyor.

Yalıtımlı Ekolojik Ev

İngiltere’de inşa edilen bu gösterişli dubleks, oldukça kapsamlı bir izolasyon sistemine sahip. Dolayısıyla evde ısı kaybı neredeyse sıfır. Evin bu şekilde inşa edilmesi, hem fazla enerji tüketiminin önüne geçmeyi mümkün kılıyor hem de doğayı koruma altına almayı sağlıyor.

Atıklardan Yapılmış Ekolojik Ev

“Atık diye bir şey yoktur. Sadece yanlış yerde bulunan şeyler vardır.” mottosundan yola çıkılarak İngiltere’de inşa edilen bu ev, tamamen atık maddeler kullanılarak yapılmış. Bu proje evi inşa etmek tamı tamına 20.000 atık diş fırçası, 4000 DVD, 2000 disket, 5000 adet atık parke kullanılmış. Buradan yola çıkıldığında aslında hiçbir şeyin atık olmadığını, mutlaka başkasının bir ihtiyacını karşılayabilecek bir eşyaya dönüşebileceğini savunmanın da yanlış olmayacağı sonucuna ulaşabiliriz.

Eko Bina

New York’taki 100 yıllık bir binanın ekolojik felsefeye göre restore edilmesiyle güncel görünümüne kavuşan ev, 2 adet güneş paneline sahip. Ayrıca evde enerji kaybını en aza indirmeyi mümkün kılan ve buna ek olarak evde temiz hava devir daimi sağlayan bir havalandırma sistemi de bulunuyor. Bu örnek de istendiğinde insanoğlunun teknolojiyi kullanarak dünyanın geleceğine nasıl önemli yatırımlar yapabileceğinin en güzel örneklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Bambudan Ekolojik Ev

Yapımında bambu ve kil gibi basit malzemeler kullanılmış olmasına rağmen bu ekolojik evde güneş paneli, yağmur suyu toplama ünitesi ve jeotermal ısıtma sistemi gibi gayet gelişmiş ve doğaya duyarlı sistemler bulunuyor. Vietnam’daki bu ekolojik ev, minimalist ve bir o kadar da faydacı tasarımıyla benzerlerinden kolaylıkla sıyrılıyor.

Ekolojik Apartman

Ekolojik bir yaklaşımın sadece müstakil ve pahalı evlerde sergilenebileceğini de kim söylemiş? Los Angeles’ın Batı Hollywood semtinde yer alan bu apartman bloğu hem bütçeye uygun hem de çevreye duyarlı. Güneş enerjisi, ekolojik ısıtma sistemi ve hatta kendine özel bir ormanı bulunan bu evde yaşamak müthiş bir deneyim olmalı.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


Etiketler: En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır