yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Decorem Group Direktörü Oykun Boyacı ile emlak ve inşaat sektörünü konuştuk.

10 Haziran 2021

Kıbrıs emlak sektörünün tecrübeli ismi Decorem Group Direktörü Oykun Boyacı, Kuzey Kıbrıs gayrimenkul sektörü ile ilgili güncel durumu paylaştı. Detaylar Kıbrıs Emlak Merkezi’nde

oykun-boyacı-decorem-group-lefkoşa-inşaat-emlak (1)

Decorem Group Direktörü Oykun Boyacı ile emlak ve inşaat sektörünü konuştuk.

Kıbrıs’ın ilk ve tek emlak haber-ilan portalı Kıbrıs Emlak Merkezi’nde, sektöre yön veren başarılı isimleri konuk ediyoruz. Decorem Group Direktörü Oykun Boyacı konuğumuz.

Kuzey Kıbrıs gayrimenkul sektörünü değerlendiren Oykun Boyacı, son dönemde satışların nasıl yapıldığını, hangi gayrimenkullere ilgi azalırken, hangilerine olan ilginin arttığını anlatıyor.

Karantinasız uçuşların başlamasıyla sektörde nasıl bir hareketlenme bekliyor, pandemi döneminde nasıl ilerledi ve yeni projeleri var mı, sorularının cevaplarını Kıbrıs Emlak Merkezi okurları için cevapladı. Keyifli okumalar. 

“Piyasada Nakit Dönmüyor”

Piyasanın şu anki durumunu nasıl yorumluyorsunuz?

Satışta bizim çok fazla konutumuz yok ancak piyasanın durgun olduğunu gözlemliyoruz. Piyasada nakidin dönmediğini ve satışların genelde takaslarla gerçekleştiğini görüyoruz. Özellikle yapılan 2+1 apartman dairesi projelerinde satışlar az ve onun dışındaki daireler stok olarak kalıyor. Kırsal kesimde bahçeli evlere yatırımlar artıyor ancak Lefkoşa için genel olarak durağan bir piyasadan bahsedebiliriz.

“Karantinasız Uçuşların Başlaması Sektörü Rahatlatacaktır”

Uzun zamandır beklenen bir haber geldi, seyahat kısıtlamalarının azaltılmasıyla piyasa hareketlenir mi? Beklentiniz ne yönde?

Bir ivme kazanacak ancak bence bu küçük bir ivme ve kısa sürede yeterli olmayacaktır. Konut stoğu çok fazla. Sağlam bir satış ivmesi yakalamak gerekiyor stoğun eritilmesi için. Lefkoşa için konuşursak, daha çok yerli halka hitap ediyor ve halkın alım gücü ortada. Konut kredi faizleri, dövizin yükselmesi derken alımlar zorlaştı. Tabi seyahat kısıtlamalarının kaldırılması ile gelecek yabancı yatırımcıların,  sonrasında öğrencilerin yeniden gelecek olması ve sürecin doğru yönetilmesi ile genel olarak ekonomik anlamda bir rahatlama olacaktır. Yeni projeler için ise bu süreci iyi takip etmekte fayda var.

Pandemi dönemini nasıl geçirdiniz?

Pandemi dönemini altyapı çalışmaları yaparak geçirdik. Aslında dünyada beklenmeyen bir durum olduğu için hazırlıklı olmak da pek mümkün değildi. Ancak dönemsel şartlara ayak uydurduk. Devam etmekte olan projelere, inşaatlara ve arsa parselasyon projemize devam ettik. Yeni projelere başlamak için ise süreci daha net görebilmek adına acele etmedik.

“Hızlı Hareket Etmek ve Projelerde Değişiklik Yapmak Emlak Stoğumuz Olmamasını Sağladı”

Elinizde nasıl bir emlak stoğu var?

Bizim elimizde çok fazla emlak stoğu yok açıkçası. Pandemi dönemi öncesinde de dövizin ve inşaat maliyetlerinin artmış olmasına rağmen satış fiyatlarının düşmesi ve satışların zorlaştığı zaten ortadaydı. Bu çerçevede hızlı hareket edip bazı proje değişiklikleri yapmıştım, ve bunun faydasını gördüm. Pandemi döneminde de bu süreç artarak devam etti. Şu andaki projelerimiz devam etmekte olan Küçük Kaymaklı’da 2+1 daireler ve Kanlıköy’de arsa parselasyon projesidir.

“Yeni döneme Hazır Olmalıyız”

Yeni proje planınız var mı?

Yeni proje planlarımız var. Satışlar şu an durma noktasına gelmiş olsa bile bir yerde artacak. Ve biz de bu döneme hazır olmak istiyoruz. Birkaç proje üzerinde çalışıyoruz. Piyasadaki hareketliliği iyi analiz edip öyle hareket etmemiz lazım.

Kıbrıs emlak sektöründeki gelişmeleri, yatırım fırsatlarını ve emlak ilanlarını portalımızdan Türkçe, İngilizce ve Rusça olarak takip edebilirsiniz. 

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


Etiketler: ,

Yorum yap

Listeleri Karşılaştır