2022 © Kıbrısemlakmerkezi.com
yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Çağatay Özbirim Milos Park Homes’u anlattı, yeni projenin de sinyalini verdi..

19 Eylül 2016

Kıbrıs Developments 30’uncu yıl özel projesi Milos Park Homes ile Kıbrıs emlak sektöründe ilklere imza attı. Blue Way Group Of Companies Yönetim Kurulu Başkanı Çağatay Özbirim, bu yolculuğu Ekonomi Kıbrıs Prestige dergisine anlattı. Özbirim, Milos Park Homes’dan sonra başlayacak müjdeden de sinyaller verdi.EKONOMİ KIBRIS PRESTIGE – ÖZEL
Hiç şüphesiz, Kıbrıs emlak sektörünün en çok konuşulan, en gözde konut projelerinden biri Milos Park Homes. Yatırımcısıyla tanıştığı günden bu yana, her adımıyla dikkatleri üzerinde topluyor. Eşsiz doğası, çok özel mimarisi ve ayrıcalıklı fırsatlarıyla adından söz ettiren Milos Park Homes, bu kez üç sürpriz birden yaptı. Birçok konut projesi vaad ettiği tarihte bile teslimat yapamazken, Milos Park Homes’un ilk etabı eş zamanlı koçanlarla birlikte üç ay önce teslim edildi. İkinci etapta ise yaşam tam 13 ay erken başlayacak! Blue Way Group of Companies Yönetim Kurulu Başkanı Çağatay Özbirim bu süreci “Milos Park ile yine ezber bozduk” sözleriyle değerlendiriyor.
Kıbrıs’ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige’de inşaat ve emlak sektörüne uzanıyoruz. Hem yatırım, hem de bir başarı hikayesini konuşacağız. Konuğumuz Milos Park Homes projesine hayat veren, Kıbrıs Developments şirketinin de içinde yer aldığı Blue Way Group of Companies Yönetim Kurulu Başkanı Çağatay Özbirim.
Keyifli bir Milos sabahında bir araya geliyoruz. Konumuz elbette birçok ilke imza atan Milos Park Homes ve şirketin yeni yol haritası..
Sohbete geçmeden önce bir hatırlatma yapalım. #secretproject kod adıyla sosyal medyada ilk adımını atan Milos Park Homes’un yatırımcılarla ilk tanışması 11 Ekim’di. 11 Ekim’de Merit Park Hotel’de düzenlenen görkemli lansmanda ilk kez detaylar paylaşıldı.
İki etaptan oluşan projenin ilk etabında yaşamın Kasım ayında başlayacağı duyuruldu hep. Ama Kıbrıs Developments uzun süredir sürpriz hazırlığındaydı ve Kıbrıs emlak sektöründe ses getiren bir hamle yaptı.
Hem konutları, hem de koçanların teslimini üç ay öne çekti. Ağustos’un son haftası Milos Park Homes’da, site sakinlerinin buluşması vardı. Hem anahtarlarını aldılar, hem de koçanları.
“ARTIK KEYİFLE İZLİYORUM PROJEYİ”
Biz de bu özel etkinliğin ertesi günü Çağatay Bey ile bir araya geldik. O yüzden geçmiş olsun diyerek başlıyoruz sohbete..
Teşekkür ederim. Evet, çok tatlı bir yorgunluk var. 10 ay gibi bir sürede birinci etabı, yani 80 konut olan etabı sosyal tesisleriyle birlikte bitirip eş zamanlı tapu ve anahtar teslimini gerçekleştirdik. O noktaya geldiğimiz dünden bugüne, yani son iki günde ne kadar yorulduğumu hissetmeye başladım. Çünkü Mart ayı 2015’ten 2016 Ağustos’a kadar tek bir pazar günü dahi evde oturup dinlenme ihtiyacı hissetmedim. Ciddi bir heyecan vardı. Pazar günleri de devletten izin alarak çalışıyorduk. Dolayısıyla bu süreç 7/24 gibi bir çalışma vardiya ile devam etti ve sürecin ne kadar hızlı geçtiğini biz anlayamadık. Çok büyük bir haz çok büyük bir gurur. Bugün için çok ciddi bir mutluluk benim için, tatlı bir yorgunluk, keyifli bir yorgunluk diyebilirim.
Şu anda keyifle izliyorum projeyi. Bir yandan da kendime soruyorum; ‘Bu kadar kısa zamanda, bu kadar detay nasıl olabilmiş’..
“KIBRIS İÇİN BİR REKOR”
Siz de vurguladınız, 10 ay gibi çok kısa bir süreden bahsediyoruz, hem de koçan teslimiyle birlikte.. Kıbrıs için bir rekor mu acaba?
Bugüne kadar hiç olmamıştır diye düşünüyorum. Ama sizler çok iyi biliyorsunuz, bir önceki projelerimde de ben bunu geleneksel yapacağım diye söylemiştim. ‘Ezber bozacağım’ diye sürekli söylüyordum. Bunlar laf olsun diye laflar değildi. Bugün Milos Park Homes ile yine ezber bozduk.
Projemize yatırım yapanlar, hem erken teslimin mutluluğunu yaşadılar, hem de eş zamanlı tapularının sahibi oldular. Aslında bugün benim maharet gibi söylediğim şeyler, gelişmiş ülkelerde standart detaylar. Ama maalesef bizim ülkemizde imkansız gibi ve gerçekten de öyle.
Biz biliyoruz ki, siz biliyorsunuz ki birçok iyi niyetli müteahhitimiz inşaatını gününde bitiriyor olsa bile tapularını 4 sene 5 sene sonra verebiliyorlar. Bu onların ayıbı değil, kamunun ayıbı. Ama arada yatırımcı mağduriyet yaşıyor.
O yüzden diyorum ya ezber bozduk diye. Kıbrıs Developments ailesi olarak bizde artık eş zamanlı teslimler geleneksel.

Çağatay Özbirim’in dediği gibi; kamunun hantallığı Kıbrıs emlak ve Kıbrıs sektörü önünde ciddi bir engel. Birçok firma bu yüzden taahhütlerini yerine getiremiyor, müşterisine karşı mahçup oluyor.
İşte sırf bu yüzden Çağatay Özbirim, zamanı etkin kullanmak için iki personelinin devlet dairelerinde mesai yaptığını söylüyor ve bu süreçte sıkıntı yaşayan iş insanlarına benzer yöntemi kullanmaları konusunda öneride bulunuyor.

“KÜÇÜCÜK BİR DOSYA ONAYI 5 AY, MİLOS PARK HOMES İNŞAATI 8 AY SÜRDÜ”
Ben bunu çekinmeden söylüyorum, bütün meslektaşlarım bu yolu izlesinler. Kimse madur olmasın. Bu küçük adanın konut sektöründe adı kötü noktalarda olmasın, çünkü sonunda hepimize kötü yansıyor.
Ben çok iyi iki eleman yetiştirdim kamuyla alakalı.Altlarında şirket aracı, telefonu, iyi bir maaş ve iyi bir doktorları var, benim aile doktorum.Bu elemanlarım samimiyetimle söylüyorum, en az ayda bir defa seruma yatıyorlar yüksek tansiyondan dolayı. Çünkü bütün işleri devlet dairelerinde.
Bir dosyayı a memurun önünden alıyor, b memura götürüyor. Buna rağmen çok küçük bir işlemimizin tamamlanması tam 5 ay sürdü. Düşünün ki ben 15 bin metrekarelik Milos Park Homes projesini 8 ayda bitirdim. Maalesef sistem tıkanmış durumda. Özel sektör ile kamu paralel hızda işleyemiyor.

“ÖNCE DOĞAYA SAYGILI OLMALIYIZ”
Bürokratik süreç maalesef ağır aksak işliyor. Çağatay Özbirim de çözümünü böyle paylaşıyor. Önemli olan müşteri memnuniyeti ve ülkeye yatırım çekmek ise tüm sektör oyuncularının çözüm odaklı adımlar atması yerinde bir hamle..
Şimdi gelin biraz daha öncesine gidelim. Milos Park Homes fikrinin doğuşuna. Hem Ekonomi Kıbrıs Prestige’de, hem Ekonomi Kıbrıs yayınlarımızda, hem de Kıbrıs Emlak Merkezi’nde sık sık vurguluyoruz aslında, Milos Park Homes ‘yaptık, oldu’ projelerden biri değil. Gerçekten ciddi bir hazırlık, yoğun bir emek, tecrübe ve ekip çalışması var perde arkasında.
Çağatay Özbirim bahçe ve ağaç konusunda tanıdığım en hassas isimlerden biri. Aynı şekilde Özbirim ailesinin tüm fertleri böyle. İşte bu yüzden bu proje için uydudan bitki örtüsünün ve ağaçların tek tek kontrol edildiğini biliyor muydunuz?
Projeyi hazırlarken tüm bitki ve ağaçları uydu üzerinden okuttuk. Ağaçları ve eğimleri okuttuktan sonra projelendirmeye başladık. İnanır mısınız 470 civarında 100-150 yaşındaki ağaçları yer değiştirdik. Sadece iki tane fire verdik bu ağaçlardan. Büyük bir başarıydı bu. Bitki aktarımıyla, ağaç aktarımıyla alakalı ama ciddi bir ekip, ciddi bir araç filosuyla daha hiç sahaya inşaat malzemesi ya da aracı girmeden tam 7 ay boyunca çalıştık.
Çok ciddi bir zaman, ciddi bir maliyet. Normalde Kıbrıs’ta inşaat sektöründe şöyledir; bir saha verilir müteahhite, müteahhit büyük bir makine koyar, her şeyi sıyırır ve inşaatına başlar.
Ama biz Milos Park Homes projesinde 7 ay sadece sahayı inşaata hazır hale getirmek için çabaladık. Ve bugün baktığınızda dev ağaçların gölgesinde, eşsiz bir havayı tenefüs ediyoruz.
O dönem şantiye şefim, mühendisim şunu ifade ediyordu; “Abi ben inşaat mühendisiyim, sen beni peyzaj mühendisi olarak mı aldın? Ben de diyordum ki; Önce doğaya saygılı olmalıyız. Bizim konseptimiz yeşile ve insana dayalı. Biz konutu her yere yapabiliriz ama önemli olan bizim misyonumuz. Nedir o, yüksek yaşam kalitesi içerisinde yaşam alanları oluşturmak.. Dolayısıyla yüksek yaşam demek, sadece teknolojiyle olmuyor. Bakın bu meyve ağaçları, zeytin ağaçları, bu doğayla mümkün kılınabiliyor.
“GERÇEK ANLAMDA ENGELSİZ BİR KONUT PROJESİ”

Milos Park Homes’u ziyaret ettiğinizde, Çağatay Bey’in ağaçlar konusundaki yaklaşımını çok daha iyi anlayacaksınız.
Projeyi öne çıkaran bir başlık daha çıkıyor bu süreçte karşımıza. Milos Park Homes ‘engelsiz yaşam’ sunuyor müşterilerine.
Bu hazırlığın da ayrı bir hikayesi var.
İkinci bir hassasiyet bütün bu 30 dönümlük arazi içerisinde nasıl engelsiz yapabiliriz projeyi diye düşünüldü. Aslında tek kelimeyle, hatta ezbere ‘engelsiz proje’ demek kolay. Ama önemli olan gerçekten bu engelleri kaldırabilmek.
Sahada yaklaşık %8 ile %10 arasında eğimler vardı. Bu eğimleri biz nasıl %6’lara veya yer yer bu ortak kullanım alanlarında %2’lere, %3’lere kadar indirebiliriz diye çalıştık. Binaların kodlarının teker teker ayarlanması ciddi bir çalışmaydı.
Bunları da layikiyle yaptık ve bütün ortak alanlarda engelliler için kullanım alanları oluşturduk. Bir de özellikle ilk defa bu projemizde uluslararası standartlara uygun 4 tane tamamiyle %100’ü engelliler için yapılmış konutlarımız oldu. Hatta bu konutlar ilk satılan konutlar oldu.
Bu yoğun çaba ile engeller de kalktı Milos’ta. Yaklaşık 300-350 kişi canla başla mücadele etti. Tabi bu süreçte iş güvenliği kuralları sonuna kadar işledi. Hatta Milos Park Homes, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından da örnek proje seçildi bu yıl. İlk günden bu yana bir orkestra şefi gibi süreci yöneten Çağatay Özbirim, artık huzura erdi. Milos Park Homes’un balkonunda çayını yudumlarken, keyifle izliyor eserini..
Sektörde beni sevindiren pozitif gelişmeler de oluyor; sektördeki meslektaşlarım arkadaşlarımın ‘Çağatay abi nasıl yapıyor da böyle oluyor’ demeleri benim hoşuma gidiyor. Aşçıların yemeğin formülünü vermemezlikleri gibi bir karakterim yok. Ben söylüyorum, gelin, buyurun, görün, istediğiniz soruyu sorun. Bu küçücük adada aynı geminin içerisindeyiz. Hepimiz doğru olursak doğruya gideriz. Bir kişinin, 3-5 kişinin doğru olmasıyla toplum olarak ileri gidemeyiz. Toplum varsa biz varız, biz varsak toplum var. Hepsi bir bütündür..

SİZİN İÇİN NEDİR MİLOS PARK HOMES’U ÖZEL KILAN?
Ben her sabah çalışanlarım da işe gelmeden Milos’a geliyorum. İnanılmaz bir sessizlik, bir huzur, bir ilham var. Herkesi etkileyen bir gizem, bir pozitif enerji var. Milos’un kapısından içeri girer girmez gösteriyor etkisini. Ve bunu bir tek ben söylemiyorum. Çevremden duyunca, daha da mutlu oluyorum.

İlkler bu kadar değil. Bir de İş Bankası anlaşması var Milos Park Homes’un. Türkiye’nin bankacılık devi Kıbrıs Developments’a güvendi, projeye inandı ve natamam konut kredisi ile yatırımcıya büyük bir fırsat sundu. Türkiye’den birçok yatırımcı, İş Bankası üzerinden Milos Park Homes’ta ev sahibi oldu.
Tabi hala devam ediyor fırsatlar. İlk etapta yaşam başladı, ikinci etaptan konut sahibi olmak için ise artık son şanslar. Hızla satılıyor Milos Park Homes evleri. Çünkü burada da ezber bozan bir detay var. İkinci etapta yaşam, belirtilen süreden tam 13 ay önce başlayacak. Çağatay Özbirim bu müjdeyi de keyifle paylaştı lansman gecesi..

KIBRIS DEVELOPMENTS’IN YENİ PROJESİ NE OLACAK?

Gelelim bu keyifli sohbetin finaline. Yeni projeyi sormadan olmaz, soruyorum da. Milos Park Homes’tan sonra sırada ne var?
Sonrasında neler olacak?
‘Sonrası’ her zaman Atıl Ayaz beyin sorduğu en meşhur sorularından biridir. Ben kendisine her zaman da söz veriyorum ki, yeni projemi ilk duyacak olan kişi Atıl Ayaz’dır. Ama henüz daha erken. Fakat şunu paylaşayım; Kıbrıs Developments bu adaya güzel, onur duyulacak, prestijli, ödüllü projeler kazandırmaya devam edecektir.
Yine ezber bozacak mı?
Mutlaka. Bu bizim standardımız oldu artık. Slogan budur.
O zaman hayırlısı olsun diyelim.
Çok teşekkür ederim.

“MEŞHUR SANDALYE KEŞFE ÇIKTI”
Çağatay Özbirim’e keyifli röportaj için teşekkür ediyoruz. Projenin ilk gününden bu yana büyük emek harcayan tüm Kıbrıs Developments ailesini gönülden kutluyoruz.
Kapanışta bir de tüyo paylaşayım sizinle.
Çağatay Özbirim’i tanıyanlar bilir. Aracının bagajında her zaman bir sandalyesi vardır. Bir projeye başlamadan önce kampa girer, o sandalyeyle de boş arazide yapacaklarını gözden geçirir.
Bugünlerde sandalyesiyle mesai harcıyor. Yani Kıbrıs Developments, çok yakında yeni ve çok özel bir proje ile yine ezber bozmak için yola çıkacak.
Heyecanla bekliyoruz..


En güncel haberlere erişmek için mail listemize abone olun

Listeleri Karşılaştır