yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın
aranıyor
Hiç sonuç bulamadık
haritayı aç
Görüntüle Yol haritası Uydu Hibrit Arazi Lokasyonum Tam ekran Önceki Sonraki
Gelişmiş Arama
Arama sonuçlarınız

Akıllı Ev Teknolojileri Konut Projelerini Nasıl Etkiliyor?

15 Haziran 2021

Her gün daha da gelişen teknolojiye konut projelerinin uyum sağlaması mümkün mü?
Peki Akıllı Ev Sitemleri kullanılan projelerin diğer projelere göre avantajları neler? Nice-Him Smart Tech Genel Müdürü Cüneyd Uğur Atan konuğumuz. Detaylar Kıbrıs Emlak Merkezi’nde.

cüneyd-uğur-atan-akıllı-ev-sistemleri-aypro-nicehim-kktc

Akıllı Ev Teknolojileri Konut Projelerini Nasıl Etkiliyor?

Kuzey Kıbrıs’ta henüz çok yaygın olarak kullanılmasa da yavaş yavaş bir ilgi uyanmaya başladı akıllı ev teknolojilerine karşı. Aslında geleceğin teknolojisi demek doğru olur. Interkom kameralardan bahsetmiyoruz sadece, konu çok daha derin ve hassas aslında. Kullanılan ürünler, birbirine uyumları, getireceği faydalar derken bir çok incelenmesi ve dikkat edilmesi gereken başlık var. Tüm bu konuları alanında deneyimli olan Nice-Him Smart Tech Genel Müdürü Cüneyd Uğur Atan ile konuştuk.

Cüneyd Bey Akıllı Ev Teknolojilerinin düşünülenin çok daha ilerisinde olduğunu, enerji tasarrufundan güvenliğe kadar bir çok detayı sağladığını paylaştı bizimle. Ve tabi konut projelerine kattığı marka değeri ve satış başarısını.

Keyifli okumalar..

“Akıllı Yaşam Teknolojisi Konutlarda Standart Halini Almaya Başladı”

Kuzey Kıbrıs’ta akıllı ev teknolojisine yaklaşım nasıl? Kullanım oranı artıyor mu?

2013 yılında bu konuya yönelmeden önce yaptığım araştırma ve çalışmalar sonrasında Kuzey Kıbrıs’ın huzurlu, güvenli ve kaliteli bir yaşam/tatil için çok uygun bir yer olduğunu belirlemiştim. Kısa bir süre sonra diğer tespitim de, ekolojik çevre ve demografik yapı koşullarının konut üretimini belirli bir yapıya oturtmuş olması idi.

Yaptığım görüşmelerde akıllı ev teknolojisinin gelir düzeyi yüksek bazı ailelerin müstakil konutlarında tercih edilmiş olduğunu ve sorunlar yaşandığını gördüm. Yüksek maliyetler ile kurulan sistemlerinin satış sonrası servis hizmetlerini bulamamaktan veya çok yüksek bedeller istenmesinden dolayı sıkıntılar yaşanıyordu. Sistemlerini istedikleri konforda kullanamamaları, kişisel isteklerine uyarlanmaktaki güçlüğü, hatta bazı durumlarda imkansızlığı nedeni ile teknolojiye bakış açılarının olumsuz etkilenmiş olduğunu tespit ettik. Bu durumun müteahhitlerin konut politikalarını da yakinen etkilemiş olduğunu gördük. Zaman zaman kendilerine hak verdik. Yine de her şeye rağmen, içinde bulunduğumuz çağda ve gelecekte bir konutun bileşenleri içinde teknolojinin yer almamasının mümkün olmayacağını bilerek, bilgilendirme ve ürün tanıtım faaliyetlerimize devam ettik. Ziyaret ettiğimiz tüm yapı ve elektrik müteahhitlerimize, Akıllı Yaşam Teknolojisinin (Kısaca Zayıf Akım da denilebilir) farklı bir konu olduğunu ve projenin içinde artık ayrı bir kalem olarak yer alması gerektiğinin önemini vurgulayarak bu günlere geldik. 

Aradan geçen 8 yıl sonrasında, gerek konut projelerinin büyüklüklerinin değişmesi (100+ veya çok daha yüksek adetli büyük yapı kompleksleri haline gelmesi) gerekse de müşteri profilinin beklentileri içinde artık Akıllı Yaşam Teknolojilerinin de yer almaya başlamış olması, bizce konunun dikkate alınma zamanının geldiğini göstermektedir.

Dolayısı ile, Akıllı Yaşam Teknolojilerinin sadece Kuzey Kıbrıs’ta değil, tüm dünyada da geleceğe ait bir yaşam biçimi olarak kullanım oranını arttırmayı hızla sürdürdüğünü ve her gün gelişerek ilerlemeye devam eden bu teknolojinin artık bir standart halini aldığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

“Güvenlik, Tasarruf ve Konfor”

Daha çok hangi amaçla tercih ediliyor akıllı ev ürünleri? 

Bu konuda tüm üretici ve satıcıların aynı şeyleri kontrol edebildiklerini söylemeleri dışında bir şey yapamadığını sizler de gözlemliyorsunuzdur. Buna rağmen, genel olarak “Güvenlik, Tasarruf ve Konfor İçin” başlıkları ile bu sorunuz tüm markalar için yanıtlanmış olabilir. Fakat işin aslı bu kadar basit ve sadece bu başlıklardan ibaret değildir… Çünkü kimse “Yoğurdum ekşi” demez.

Akıllı Yaşam Teknolojisi tercih ederken aşağıdaki başlıkların dikkate alınmasının ve mutlaka karşılaştırma yaparak karar verilmesinin maliyetlerinizi etkileyeceğini hatırlatmak isteriz. Hatta, seçilen markaların örnek daire yapmaları istenerek, ürünlerin testlerinin yapılması durumunda, seçiminizin projenizde yaratacağı avantaj ve dezavantajları önceden bizzat deneyimlemiş olabilirsiniz. Bu yöntem ile yatırımınızın karşılığını alabileceğinizi ve firmanızın karlı bir yatırım yapmış olacağını kesinlikle söyleyebiliriz.

  • Projenize markası ile bir bütün olarak hizmet sunup sunamayacağı (Intercom, Alarm, Akıllı Ev Teknolojisinin kendisine ait olup olmadığı gibi)
  • Teknolojisinin avantaj ve dezavantajları (Kablolu, Kablosuz veya Hibrit uygulanabilmesi gibi)
  • Uygulanmasındaki gereklilikler ve esneklikler (Konvansiyonel altyapı ile uyumu, kolay kurulum ve isteğe göre sisteminizi genişletebilme imkanlarının bulunup bulunmaması gibi)
  • Kalite (Tasarım ve Dayanıklılık) (Elektronik parçalarının kalitesi ve gücü, ergonomi ve estetik üstünlükleri gibi)
  • Yazılım (Kullanışlılık ve Güvenlik) (Kullanıcı arayüzü tasarımı ve internet erişim güvenliği gibi)
  • Hızlı ve Etkin Servis Hizmeti (Satış sonrası hizmet kalitesi ve güvencesi gibi)
  • Verimlilik ve Fiyat Uyumu (Müşteri üzerindeki satın alma etkisi ve sistemin toplam sahip olma maliyeti gibi)
  • Markanın Bilinirliği ve Sektördeki Konumu (Referanslarının incelenmesi ve sektöründeki güncelliği gibi)

 “Akıllı Ev Sitemleri Satış Üzerinden Çok Etkili”

Siz firma olarak konut projeleriyle de çalışıyorsunuz. Akıllı ev altyapısının, projenin marka değerine ve satışa etkisi ne yönde? 

 AYPRO markamız ile Türkiye’nin birçok seçkin projesine imza atmaya devam etmekte olmakla beraber, Kuzey Kıbrıs için yıllardır konut projeleriyle çalışmaya gayret ediyoruz dersek daha doğru olacak. Çünkü geçirdiğimiz süreç içinde konunun önemini anlatmak, markamızın ayrıcalık ve üstünlüklerini göstermekten fazla çok da ileriye gidemedik. Bizden kaynaklı olmayan bu durumu sürdürebilmek için daha çok görüntülü intercom projeleri yaparak, kararlılıkla çalışmalarımıza devam ettik.

Geldiğimiz noktada inşaat firmalarının bu konunun sadece müşteriye yönelik olmadığını hissetmeye başladıklarını, firmalarının prestij ve projelerinin marka değeri için de ayrı bir önemi olacağının farkına vararak önemsediklerini görüyoruz. Tabii ki bu biraz da müşteri talep ve beklentilerinin değişmesi ile de alakalı olarak bu şekilde algılanmaya başlandı. Örnek vermek gerekir ise; 100+ daireli bir komplekste müşteri beklentilerinin farklılıklarına (şimdilik %15’i Akıllı Ev teknolojisi istiyor) sorunsuzca cevap verecek bir altyapı kurmuş olmanız gerekiyor. Kısaca artık teknoloji kullanmanız ve bunu en başta planlayarak hatta projelerinizde standart hale getirecek şekilde kurgulayarak maliyetlerinizi düşürmeniz gerekiyor.

“Kalitesiz, Eş Dost Tavsiyesi ile Alınan, Yetersiz Ürünler Projelere Zarar Veriyor”

Bu sorunuz başlı başına bir konu olması sebebi ile uzatmadan satışa etkisinden daha çok, Akıllı Yaşam Teknolojilerinin firmalar ve yönetim kadroları tarafından benimsenmesine değinmek isterim. Firma yönetiminin bu konudaki kararlılığı oluştuktan sonra, satış ekibinden tutun da taşerona kadar teknolojiye bakış değişecektir. Dolayısı ile ilgili satın alma birimleri ve satış ekiplerinin konuya konsantrasyonu artacaktır. Bir önceki sorunuzda önerdiğimiz kriterler önem kazanacak, kulaktan dolma, eş dost tavsiyesi ile alınan veya “kendimiz getirtiriz” dediğiniz müşteri beklentilerini tam karşılamayan kağıt üzerinde fazlası olan fakat yetersiz kalitesinden dolayı kısa sürede sorunlu hale dönüşecek ürünler yerine, projenizin prestijine en uygun, kendini her türlü ispat etmiş teknolojik ve akıllı ürünler seçilmeye başlanacaktır. Yani, teknolojiden daha çok, Akıllı Yaşam Sistemlerinin firmaların vizyonu ve fark yaratma bilinçlerinin içinde yer almaya başlamasının, satışlar üzerindeki etkisini daha fazla arttıracağını düşünüyorum.

“Akıllı Ev Teknolojisi Pahalı Değil”

Akıllı ev sistemi maliyetli bir tercih mi?  

Düşünsenize projenize Akıllı Yaşam Teknolojisi katıyorsunuz. Bilinçli bir tüketicinin “sanki benim için özel yapılmış” demesi için lüks ve konfor unsurlarını sunmanın yanında, seçiminin ayrıcalıklarına teknoloji, güvenlik ve tasarruf gibi önemli ve değerli satış argümanlarını eklemiş oluyorsunuz. Kısaca onun huzurla ve mutluluk içinde yaşamasını sağlayacak bir konut projesi sunuyorsunuz. Ayrıcalıklı bir konut projesinin maliyetleri olduğu kadar satış fiyatları da dikkate alınıp oranlandığında, tercih ettiğiniz özelliklere bağlı olarak Akıllı Ev Teknolojisi yatırımınız konut satış bedelinizin %2’si ile %6’sı arasında değişmektedir. Bizce bu oran, teknolojinin sağlayacağı pazarlama argümanları ve satış hızı dikkate alındığında oldukça makul seviyededir.

AYPRO Akıllı Yaşam teknolojileri “Büyük Düşün, Küçük Başla, Hızlı Bitir” sloganı ile size minimum maliyetlerde başlangıç imkanı sunabilecek bir markadır. Burada dikkat edilmesi gereken husus optimum maliyet ile en sorunsuz bütünleşik teknolojiyi satın alabilmiş olmaktır. Yoksa, sonrasında yaşayacağınız sorunların getireceği müşteri memnuniyetsizliği maliyetini de hesabınıza katmanız gerekecektir.

“Ürünlerimiz Her Büyüklükteki Ev ve İş Yerleri İçin Uygun”

Nice-Him olarak siz neler yapıyorsunuz?  

Firmamızı kurarken biraz idealist ve marka odaklı davrandık diyebiliriz. Çünkü tercihimiz olan Akıllı Yaşam Teknolojileri ve IP Analitik Güvenlik Kamerası Sistemleri için Kuzey Kıbrıs pazarı çok hazır gözükmüyordu. Fakat günümüzde gördüğünüz üzere de gelecekleri kaçınılmazdı. Dolayısı ile pazarda söz sahibi olabilecek marka arayışımızda, yolumuz önce AYPRO Akıllı Yaşam teknolojileri ile kesişti. 2013 yılından beri AYPRO ailesi sektördeki ayrıcalıklı yerinin hakkını vererek büyümeye devam ederken, biz de KKTC Tek Yetkili Bayisi olarak markamızın izinden gitmeyi sürdürüyoruz. AYPRO Akıllı Yaşam Teknolojileri ürünlerimiz ile her türlü büyüklükteki mağaza, işyeri, daire, villa, apartman, rezidans vb. projelerinize sorunsuz bir şekilde çalışacak (intercom, alarm, akıllı ev otomasyonu bütünleşik tek bir kontrol ekranından yönetilebilir) sistemler, Akıllı Otel projelerinize ayrıcalıklı çözümler ve mevcut otelinizde enerji giderlerinin azaltılması için yeni nesil oda kontrol sistemleri sunabiliriz.

Diğer taraftan aynı yıllarda Kuzey Kıbrıs’ta yaygın olarak kullanılan Güvenlik Kamerası işini (OEM ve ODM ürünlerden uzaklaştırarak) markalı ve proje odaklı bir bakış açısı ile kendimizce farklı hale getirmeye çalıştık. O tarihlerde OEM ve ODM analog kamera satışını bırakarak KEDACOM IP Analitik Kamera sistemlerini getirtmeye başladık. Sonrasındaki gelişmelere bağlı olarak da Türkiye Ana Distribütörü olan Kedacom Bilişim A.Ş.’nin KKTC Yetkili Bayi ve Teknik Servisi olduk. Özellikle proje bazlı yüksek kalite ve analiz beklenen projeler konusunda istisnai çözümlerimiz var. Akıllı Takip Sistemleri, Yüz Takibi Sistemleri, Giyilebilir ve Araç Üstü Sistemler, Kamu ve Güvenlik güçleri için özel tasarlanmış Dron, AI Kamera ve iNVR çözümleri bunların bazıları. KEDACOM markamız ile, hem sivil (Otel, Casino, AVM, Fabrika vb gibi) hem de kamusal (Şehir güvenliği, askeri güvenlik, hassasiyet gereken kamu binalarının güvenliği gibi) projelere gelişmiş ürünler ve etkin bir kontrol/izleme merkezi kurulumunu sunabiliyoruz.

Tabii ki, Akıllı Yaşam Teknolojileri deyince akıla sadece Akıllı Evler ve Kameralar gelmiyor. Kısa bir zaman zarfında, 5G teknolojisinin yaygınlaşması ile birlikte nesnelerin interneti (IoT) bu teknolojileri başka bir boyuta taşımış olacak. Markalarımızla o günlerde de fark yaratacağımızı bilerek, heyecanımızı ve inancımızı kaybetmeden çalışmalarımıza devam ediyoruz.

 “Teknolojinin Getirilerinden Kaçmak Mümkün Değil”

Bireysel veya kurumsal olarak akıllı ev sistemi düşünenlere tavsiyeniz neler?

İstesek de istemesek de teknoloji, insanlığın merakı ve gelişme ihtiyacına bağlı her geçen gün hızla ilerlemekte ve kaçınılmaz bir şekilde bizleri içine çekmektedir. Teknolojik gelişmelerin amacı, esasında insan hayatına fayda sağlamak üzerinedir. Teknolojiyi doğru amaç ve miktarda kullandığınız takdirde zarar değil, faydasını görürsünüz.

Günümüzde hemen hemen her elektrikli cihaz akıllı olarak üretilmeye başlanmıştır. Bu durum cihazlarınızın akıllı olmasını sağlar fakat eviniz bu durumda akıllı olmuş sayılmaz. Çünkü her cihazı kendinizin ayrı ayrı kontrol etmesi gerekecektir. Basit bir tanımla akıllı ev, tek bir komutla birden fazla ve farklı elektrikli cihazın bağlı olduğu sistemi, güvenlik ve tasarruf amaçlı bir bütün olarak kontrol edebilmektir.  İşin konfor ve keyif kısmına hiç değinmiyoruz.

Sonuçta, ister bireysel ister kurumsal olsun seçimin bilinçli olması en önemli konudur. Başta söylediğim gibi piyasada herkes bu işi yapabildiğini söylemektedir. Hatta günümüzde DIY marketlerde bile bu ürünler bulunabilmektedir. Bireysel alanınız için kullanılabilecek ürünler ile, konut kompleksi projenizi çözmeye çalışırsanız çok büyük bir yanılgı içine düşmüş olursunuz. Araştırarak doğru ürün ile projenize başlamanız, her açıdan denemeler ve büyük bedeller ödeyerek tecrübe kazanmanızdan daha değerlidir. Bilinçli ve karşılaştırmalı bir tercihle başlarsanız, zamandan ve paradan tasarruf ederken yeni projelerinize huzurla konsantre olmanız kolaylaşır.

Diğer taraftan, değişik marka ve ürünlerden oluşan sistemlerin bir standart çerçevesinde uyumlu olması avantajlı gibi algılansa bile, dikkat edilmesi gereken bir durum söz konusudur. Bu tip sistemde bir sorun anında tek bir muhatabınız olması yerine birden fazla muhatabınız oluşabilecektir ve bu durum sisteme müdahale süreçlerinin uzamasına sebep verebilecektir. Bu da sizi müşteri memnuniyetsizliği ile karşı karşıya bırakacak ve yaşadığınız sorunlar neticesinde firmanızın teknolojiden uzaklaşarak zaman kaybına uğramasına sebep olabilecektir.

Uzun yıllardır sadece markalarımızla ilgili faaliyetler yürütmemizden dolayı bilgi ve tecrübemiz, her geçen gün daha da artmaktadır. Kısaca önerilerimizi çoğaltabilir ve akıllı konutların avantajlarını detayları ile daha fazla anlatabiliriz. Fakat bize ayrılan sürenin sonuna geldik. Özetle söylemek gerekirse projeleriniz için sizlerle bilgi ve tecrübelerimizi paylaşmak adına her zaman hazır olduğumuzu, tüm müteahhitlerimize ve elektrik firmalarımıza sizler aracılığı ile tekrar duyurmak isteriz.

Sektöründe fark yaratan portalınızda bu güncel konuya yer verdiğiniz için tekrar içtenlikle teşekkür eder, başarılı çalışmalarınızın devamını dileriz.

Kıbrıs emlak sektöründeki gelişmeleri, yatırım fırsatlarını ve emlak ilanlarını portalımızdan Türkçe, İngilizce ve Rusça olarak takip edebilirsiniz. 

KIBRIS EMLAK MERKEZİ


Etiketler: , ,

Yorum yap

Listeleri Karşılaştır